דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שלישי י"ז בתמוז תשפ"ד 23.07.24
28.6°תל אביב
  • 24.9°ירושלים
  • 28.6°תל אביב
  • 27.2°חיפה
  • 28.9°אשדוד
  • 28.4°באר שבע
  • 38.0°אילת
  • 31.3°טבריה
  • 25.2°צפת
  • 28.6°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מלחמה בישראל

ארה"ב תחדש משלוח נשק לישראל שהשהתה בגלל הכניסה לרפיח

הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי פצצות במשקל כ-225 ק"ג צפויות להגיע לישראל בשבועות הקרובים | פצצות כבדות יותר, שישראל ביקשה לצורך השמדת מנהרות, עדיין מושהות מחשש לפגיעה בבלתי מעורבים

פצצת MK-82 מתחת לכנף מטוס אמריקאי (צילום: ויקיפדיה)
פצצת MK-82 מתחת לכנף מטוס אמריקאי (צילום: ויקיפדיה)
אור גואטה

ארה"ב תתחיל בקרוב לשלוח לישראל פצצות כבדות, כך דיווח הוול סטריט ג'ורנל. הפצצות יועברו לאחר עיכוב של כחודשיים, שנועד לצמצם את הפגיעה באזרחים בעזה, כך לפי גורמים אמריקאים.

המשלוח המקורי כלל כ-1,700 פצצות במשקל של כ-225 ק"ג כל אחת, וכ-1,800 פצצות במשקל של מעל 900 ק"ג כל אחת. "חוץ ממשלוח אחד עם פצצות במשקל 2,000 פאונד, שהופסק ונשאר מושהה, משלוחי הנשק ממשיכים לצאת במועדם", אמר דובר היועץ לביטחון לאומי, "אבל לא ניכנס לפרטים של כל משלוח".

לפי גורם בממשל האמריקאי, הפצצות במשקל 500 פאונד (כ-225 ק"ג), "נמצאות בתהליך משלוח", וצפויות להגיע לישראל בשבועות הקרובים. פצצות כבדות יותר במשקל 2,000 פאונד (יותר מ-900 ק"ג) שנועדו להשמדת מנהרות והיו אמורות להיות חלק מאותו משלוח, עדיין בהשהיה.

עיכוב המשלוחים אירע בתחילת חודש מאי, בשיא המחלוקת בין ממשל ביידן לממשלת ישראל לגבי הפלישה לרפיח. כחלק מהמחלוקת, ביידן איים כי יעכב את משלוחי הנשק, וכך עשה. לפי הדיווח, ישראל כבר שלחה אוניית משא לארה"ב, אך המשלוח לא סופק בשל תחילת הפעולה הקרקעית במזרח רפיח ב-5 במאי.

"הדאגה העיקרית שלנו הייתה ונשארה השימוש הפוטנציאלי בפצצות במשקל 2,000 פאונד ברפיח ובמקומות אחרים בעזה", אמר גורם אמריקאי רשמי בהצהרה, "לא דאגנו בנוגע לפצצות במשקל 500 פאונד, שהמשיכו לצאת".

בדיווח צוין כי ישראל טענה שהיא זקוקה לפצצות כבדות במטרה להשמיד מנהרות. בהודעת הממשל האמריקאי מחודש מאי צוין כי "החשש מתמקד בשימוש הסופי של הפצצות במשקל 2,000 פאונד וההשפעה שיכולה להיות להן בסביבה עירונית צפופה כפי שראינו בחלקים אחרים של עזה".

שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין אמר במאי שמשלוח הפצצות יחודש אם ישראל תציג תוכנית להגן על יותר ממיליון אזרחים המבקשים מקלט ברפיח. כעת נראה כי מספר הנפגעים האזרחיים הנמוך יחסית ברפיח מניח את דעתם של האמריקאים. ייתכן גם שלביקורו של שר הביטחון יואב גלנט בארה"ב לפני כשבועיים הייתה השפעה על כך.

לפצצות להשמדת מנהרות עשויה להיות השפעה מכרעת על מהלך הלחימה בעזה. חלקים נרחבים מהשטח שמעל הקרקע הושמדו, "טוהרו" ממחבלים או נמצאים בשליטה צה"לית באש, בתצפית או באיוש. המרחב התת קרקעי בעזה, שמאפשר לחמאס להתנהל בחופשיות יחסית, נותר אתגר עצום שעומד לפתחו של צה"ל.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
פעמון

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״

נרשמת!