שופט פדרלי ביטל את הצו הנשיאותי בן השבוע של נשיא ארה"ב, דונאלד טראמפ. הצו אסר באופן זמני על כניסתם של פליטים ואזרחים משבע מדינות מוסלמיות. ע"פ הדיווחים, כ-100,000 אנשים שחיכו להיכנס לארה"ב, מצאו את עצמם מנועי כניסה. משרד החוץ האמריקאי מסר שבמהלך השבוע הוקפאו רק 60 אלף ויזות. פסיקתו של השופט ג'יימס רוברט, שופט בית המשפט המחוזי מסיאטל, תקפה בכל רחבי ארה"ב ונתמכת על ידי היועץ המשפטי של וושיניגטון, בוב פרגסון.

"החוקה ניצחה היום" אמר פרגסון, ותיאר את הפסיקה כהיסטורית. "אף אחד הוא לא מעל החוק – גם לא הנשיא" הוסיף. "לא כל אחד יאהב את ההחלטה הזו – אני בטוח שהנשיא לא יאהב את ההחלטה הזו – אבל זו העבודה שלו. זו המחוייבות שלו בתור נשיא לכבד את ההחלטה הזו."

בלונדון מתקיימת הפגנה גדולה מול שגרירות ארה"ב נגד הצו של טראמפ:

ע"פ הפסיקה של רוברט, כל בן אדם שמחזיק ויזה תקפה לכניסה בארה"ב יורשה להיכנס למדינה. בנוסף לכך, יצאה הוראה מיוחדת למשמר הגבולות בשדות התעופה בארה"ב לאפשר לכל מחזיק ויזה להיכנס למדינה.

הבית הלבן הוציא הודעה חריפה כנגד הפסיקה, "בזמן הקרוב ביותר שיתאפשר, משרד המשפטים מתכוון להגיש עתירת חירום להקפאת הפסיקה השערורייתית הזאת. אנחנו מאמינים שהצו הוא חוקתי ומתאים" נמסר מהבית הלבן. "צו הנשיא כוון כדי להגן על המולדת ויש לו את הסמכות החוקתית והאחריות להגן על אזרחי ארה"ב."

הנשיא טראמפ הגיב בעצמו להחלטת השופט, אותו כינה 'שופט-לכאורה', ואת ההחלטה כינה 'מגוחכת':

בעקבות צו ההרחקה של טראמפ, מאות אלפיי מפגינים יצאו לרחובות ארה"ב להפגין נגד. במהלך השבוע, עשרות אלפים נהרו לשדה התעופה JFK בניו יורק, כדי למחות נגד הצו. במקביל, אלפיי עורכי דין התנדבו להגיע לשדה התעופה ולטפל בתיקים של מבקשי מקלט שביקשו להיכנס לארה"ב.