דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שישי ח' בתמוז תשפ"א 18.06.21
23°תל אביב
  • 15°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 22°חיפה
  • 20°אשדוד
  • 18°באר שבע
  • 25°אילת
  • 22°טבריה
  • 13°צפת
  • 20°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ארכיאולוגיה

ארץ ישראל / שומרי הגחלת מפקיעין

הכתובת נמצאה במהלך עבודת שיקום ושימור בבית הכנסת ובמבנה בית זינאתי הסמוך לו, ומתוארכת לתקופת שלטון הרומאים בארץ ישראל | אוריאל רוזנבאום, מנהל בית זינאתי, מספר בהתרגשות כי, "זו תגלית היסטורית חשובה מאין כמותה"

מרגלית זינאתי מהכפר פקיעין והאבן העתיקה. צילום: Ritvo, באדיבות בית זינאתי

לידיעת אלו מבינינו שמבקרים את הלגיטמיות של הקמת מבנה ציבור בסיוע תורמים, בעיקר כששמם מתנוסס במקום בולט במבנה: בבית הכנסת העתיק בפקיעין נמצאה כותרת ובה ככל הנראה כתובת הקדשה לתורמים שסייעו בהקמת בית הכנסת לפני 1,800 שנה.

כותרת אבן בת כ-1,800 שנה (התקופה הרומית) שעליה חרוטות שתי כתובות בעברית, נתגלתה במסגרת עבודות שיקום ושימור המתבצעות בבית הכנסת העתיק ובמבנה בית זינאתי הסמוך לו, בפקיעין שבגליל המערבי.

אוריאל רוזנבאום, מנהל בית זינאתי, מספר בהתרגשות כי, "זו תגלית היסטורית חשובה מאין כמותה, המאשררת מה שהנשיא המנוח יצחק בן צבי טען על הישוב היהודי בפקיעין עוד בתחילת המאה הקודמת. עם הממצא הכתוב אי אפשר להתווכח. היה כאן בית כנסת קדום, ובמאות האחרונות נבנה בית הכנסת בצורתו הנוכחית. תודות למשרד ירושלים ומורשת, אשר שם לו למטרה לשמר את מורשת יהודי פקיעין. אנו שמחים לפתוח את המוזיאון החדש עם בשורה היסטורית בדבר קהילה עתיקת יומין זו. האבן עצמה נלקחה למחקר על ידי רשות העתיקות, אך במוזיאון המחודש ניתנת חשיפה מרגשת לסיפור המיוחד הזה של שומרי הגחלת בפקיעין."

הכניסה לבית הכנסת העתיק בפקיעין. צילום: Ritvo, באדיבות בית זינאתי

העבודות מתבצעות ע"י 'המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל' במסגרת פרוייקט מורשת במשרד ירושלים ומורשת. כותרת אבן הגיר נמצאה כשהיא הפוכה בחצר במבנה, ועם גילוי הכתובות, הגיעו לשטח ארכיאולוגי רשות העתיקות כדי לבדוק את האבן המיוחדת. מבחינה ראשונית של הכתובת נראה שמדובר בכתובות הקדשה של תורמים לבית הכנסת.

בשנה האחרונה נערכות עבודות שיקום ושימור בבית הכנסת העתיק של פקיעין ובבית זינאתי הסמוך לו, כדי לשדרג את מרכז המבקרים הממוקם בו. מרכז המבקרים יספר את סיפורם של היהודים בכפר במשך אלפיים שנה, ואת סיפורה הייחודי של משפחת זינאתי – המשפחה היהודית הוותיקה של הכפר. עד היום גרה מרגלית זינאתי, "שומרת הגחלת" האחרונה של משפחת זינאתי היהודית, בבית הסמוך לבית הכנסת.

מימין לשמאל: יואב לרר, מפקח רשות העתיקות, מרגלית זינאתי מהכפר פקיעין, עדי ליבנה, מנהל הפרויקט מטעם המועצה לשימור אתרים, אוריאל רוזנבאום, מנהל בית זינאתי, וכותרת העמוד הנושאת כתובות בעברית. צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

לדברי יואב לרר, מפקח רשות העתיקות בגליל המערבי, "המקורות התלמודיים מספרים שחכמי הגליל התגוררו בפקיעין, ובהם גם ר' שמעון בר יוחאי, אשר התחבא 13 שנה במערה מפני הרומאים. בתוך כך, במחקר קיימים דיונים על מיקומה של פקיעין העתיקה. אני מאמין שהכתובות הללו יוסיפו נדבך חשוב לידיעות שלנו על ההתיישבות היהודית בכפר פקיעין בתקופה הרומית והביזנטית".

השר זאב אלקין, שר המשרד ירושלים ומורשת, אמר כי "פקיעין הינו אחד האתרים החשובים בגליל, מקום בו לא פסקה רגל יהודית לדרוך. זהו כבוד גדול כאשר במשמרת שלי מתגלה ממצא כה חשוב המספר את סיפורה של ארץ ישראל זה כמעט 2000 שנה".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על ארכיאולוגיה:
שרידים של מבנה ציבור רומי מלפני 2,000 שנה התגלו בתל אשקלון
פסיפס מרהיב בן 1,600 שנה התגלה בחפירה ארכיאולוגית ביבנה
תגליות נדירות במדבר יהודה: קטעי מגילה מימי בר כוכבא, שלד בן 6,000 שנה וסל קדום
תגובות