בהחלטה חריגה, מנע אתמול (שישי) הבית הלבן ממספר כלי תקשורת להשתתף בתדריך עיתונאים שקיים דובר הבית הלבן שון ספייסר. כלי התקשורת שנוכחתם בתדריך נאסרה מזוהים עם הצד הליברלי של המפה הפוליטית, וכוללים בין השאר את העיתון הוותיק "הניו יורק טיימס", סי.אן.אן, בי.בי.סי, הגרדיאן ועוד. במחאה על ההחלטה החרימו כלי תקשורת נוספים, סוכנות הידיעות איי פיי ומגזין טיים, את התדריך. מוקדם יותר אתמול תקף טראמפ את התקשורת על שימושה במקורת אנונימיים והאשים אותה בהפקת "חדשות מזוייפות".

הרחקת כלי תקשורת מתדריך העיתונאים היומי היא צעד תקדימי ביחסי הבית הלבן והתקשורת. בעוד דוברת הממשל שרה סנדרס ניסתה להסביר לעיתונאים כי "עשינו פול עיתונאים כך שכולם יקבלו ייצוג ויקבלו עדכונים מאיתנו היום", קשה להתעלם מהעובדה כי רוב כלי התקשורת שסולקו מהתדריך מרבים לבקר את הנשיא טראמפ, בעוד כלי תקשורת אוהדים יותר הורשו להשתתף בתדריך.

מוקדם יותר תקף הנשיא את כלי התקשורת בכינוס גדול של פעילים רפובליקנים, ואמר כי כתבים חסרי אתיקה מקצועית "ממציאים סיפורים וממציאים מקורות". עוד הוסיף "אסור שיהיה להם מותר להשתמש במקורות אלא אם הם מפרסמים את שמו המקור".

טראמפ אמר לקהל בכנס האקטיביסטים הפוליטיים כי בעוד לא כל העיתונאים רעים, "קהל קוראי ה'חדשות מזוייפות' (פייק ניוז) לא מייצג את הציבור הרחב. הוא לעולם לא ייצג את הציבור הרחב, ואנחנו הולכים לעשות משהו בקשר לזה".

הנשיא לא פירט מקרים ספציפיים ולא מנה את שמותיהם של כלי התקשורת אותם הוא מאשים, אך ניכר היה שמדובר בהסלמה נוספת ביחסיו עם התקשורת, אותה כינה "מפלגת האופוזיציה".

בחודשים האחרונים סבל טראמפ מכמה סיפורים שהתבססו על מקורות אנונימיים, בהם פרשת הקשר בין יועצי הקמפיין של הנשיא לבין גורמים בממשלת רוסיה, פרשה שנחשפה על בסיס מקורות אנונימיים ברשתות הביון. עם זאת חשוב לציין כי גם גם גורמים בבית הלבן דורשים פעמים רבות אנונימיות כשהם מדברים עם כתבים.