בובה של חייל חרדי, תלוי על חוט חשמל, התגלתה הבוקר (שני) ברחוב יחזקאל בירושלים. לבובה התלויה הוצמד שלט שנשא את המילים "חרד"ק החוצה". חרד"ק היא כינוי גנאי לחרדים שמתגייסים לצה"ל, שמשמעותה "חרדי קל דעת". שני חשודים נעצרו ועוכבו לחקירה, והמשטרה פנתה לפרקליטות לקבלת אישור לפתיחה בחקירה בגין הסתה.

בשעות הצהריים, נמצאו בובות נוספות שנתלו על גגות בניינים באזור כיכר השבת (רחובות חוקוק וזוננפלד) בעיר. בשכונה החרדית מאה שערים, החלה התקהלות של תושבים שניסו למנוע מהשוטרים להוריד את הבובות. 

הפגנת חרדים נגד גיוס (צילום: פלאש 90)

על פי המסורת, במסגרת ציון חג הפורים, נהוג לתלות על חוטי החשמל בובה של המן הרשע, לזכר הוצאתו להורג בשל ניסיונו להשמיד את העם היהודי, כמו שנכתב במגילת אסתר. תליית בובות של חיילים חרדים, כמוה כהשוואה לדמותו של המן, ועלולה לעודד פגיעה בחיילים. השר לבטחון לפנים גלעד ארדן הגיב למעשה ואמר כי "זהו קו אדום של הסתה".

זו לא הפעם הראשונה שאירוע מסוג זה מתרחש. בפורים בשנה שעברה, נתלו בובות חיילים חרדים, עם סמלים וכומתה של חטיבת הצנחנים, עליהן הודבקה כרזה: "נחלשת? נפלת לצבא? אנא אל תסתובב בשכונתנו עם המדים המאוסים!!!",הרחקת החרד"קים היא ערובה היחידה להצלת צאצאינו".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "‏אני מזועזע מתמונות החיילים התלויים באזור שכונת מאה שערים. מצפה מהמשטרה והפרקליטות לעשות הכל כדי לחקור ולהביא לדין את העבריינים המתועבים".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) גינתה אף היא את המעשה, ואמרה כי "מדובר בהסתה לרצח ברורה וחד  משמעית נגד ציבור שבחר לתרום למדינה ולשרת בצה"ל. מעשים שכאלו ראויים לגינוי שאינו משתמע לשני פנים מצד הח"כים החרדיים ובמקביל לתגובה מהירה של רשויות אכיפת החוק". לטענתה, "על המשטרה לעצור מידית כל מי שתלה בובת חייל מחלון ביתו ועל הפרקליטות להגיש נגד כתבי אישום בגין הסתה לרצח. התעלמות משמעה התרת דמם של החיילים החרדים".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג אמר כי "מה שהחל כקמפיין שיימינג מבזה, הפך הבוקר להסתה פרועה שקוראת באופן ברור לפגיעה בחיילי צה"ל החרדים, שעושים לילות כימים להגנה על גבולותיה של מדינת ישראל ואזרחי ישראל, תוך סיכון חיים ובמסירות נפש". הרצוג קרא ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליטות ולמשטרה למצות עם המסיתים את הדין..