דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון ו' באייר תשפ"א 18.04.21
24°תל אביב
  • 27°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 28°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 32°באר שבע
  • 34°אילת
  • 26°טבריה
  • 29°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
ועדת הבריאות

אלימות במערכת הבריאות / "חיילת במערכת הבריאות"

הישיבה המיוחדת התקיימה בהשתתפות שר הבריאות, יעקב ליצמן, ועסקה במצבה של מערכת הבריאות לאור המקרה בו מטופל הצית למוות אחות בחולון אתמול (ג) | אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות: "צריך להביא למצב שהצוות הרפואי ירגיש בטוח ויידע שיחזור הביתה בשלום"

אלאלוף, ליצמן ואידלמן בישיבה המיוחדת של ועדת הבריאות הבוקר (צילום: מירים אלסטר \ פלאש90)

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה הבוקר (רביעי) דיון דחוף על האלימות במערכת הבריאות, בשל האירוע הקשה בקופת חולים כללית בחולון אתמול, בו נשרפה למוות האחות טובה קררו ז"ל. בישיבה אף השתתף שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה).

יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף, פתח את הדיון בדקת דומיה לזכרה של קררו ז"ל וציין גם את הנתונים הקיימים לגבי אלימות כנגד סגלי הרפואה – 36% חוו אלימות פיזית, 75% חוו אלימות מילולית ורק-11% בחרו ללכת למשטרה להתלונן על כך. יו"ר הוועדה הוסיף: "האלימות קיימת בכל פינה בחברה שלנו ועולם הרפואה סובל במיוחד מאלימות כלפי צוותים רפואיים. אנחנו חייבים לחנך את הציבור לנהוג אחרת. לא נשלים עם האלימות הפושה בחברה הישראלית".

יעקב ליצמן, שר הבריאות, אשר הגיע במיוחד להשתתף בישיבת הועדה אמר: "מה שקרה אתמול צריך לזעזע את אמות הספים בארץ. הרופאים והאחיות עושים עבודת קודש, בתנאים לא תנאים, ואני לא מוכן לקבל ביטויים או אמירות שלפעמים הם מביאים את האלימות על עצמם. המשרד יקיים דיונים בימים הקרובים מה לעשות, ולא בטוח שמאבטחים בכל כניסה לכל סניף זה פתרון יעיל ואפשרי, אבל בהחלט נבחן את קידום נושא האכיפה, אולי אף בחקיקה. כיום חולף זמן רב עד שמטפלים בתלונה והענישה נמוכה ממילא, ושני אלה צריכים להשתנות, בכדי לייצר הרתעה. אסור גם לזלזל באלימות המילולית והשינוי צריך להתחיל כבר ממנה". והוסיף כי "בלתי אפשרי להביא מאבטחים לכל סניף. אני לא רואה מצב שקופות חולים יוכלו לעמוד בכך".

נושא השביתה שנערכה היום במערכת הבריאות בין השעות 8:00-10:00 עלה גם הוא בוועדה כאשר חלק מהנוכחים תמכו בקיום השביתה וחלק תהו האם זוהי הדרך הנכונה להתמודד.

ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר על כך: "יש לדאוג לאכיפה מוגברת יותר של הביטחון האישי של צוותים וגם לשפר את התנאים הפיזיים והשכר בכל הארץ. אני מתקשה להבין מדוע הוחלט להשבית את מערכות הבריאות כאות הזדהות. יש להביע הזדהות אך לחשוב על צעדים עם הפנים קדימה לשיפור, במקום לפגוע בציבור באופן קולקטיבי".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, הגיבה לדבריו ואמרה כי "לא מצאתי דרך אחרת להביע מחאה על העניין שקרה מלבד השביתה. אני אחות ותיקה ובמשך שנים על גבי שנים הבאנו את האלימות המילולית והפיזית לפה ודבר לא נעשה. צריך להביא למצב שהצוות הרפואי ירגיש בטוח ויידע שיחזור הביתה בשלום".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות (צילום: פלאש 90)

ח"כ אילן גילאון (מרצ) תמך אף הוא בקיום השביתה היום ואמר "לשרוף אחות רחמניה זה דבר שלא ברא השטן ונכון לציין אותו בשביתה, כדי להראות שלא עוברים לסדר היום. החברה שלנו כולה חייבת לשנות את סדרי העדיפויות ולהבין שמשרד הבריאות הוא לא פחות ממשרד הביטחון בחשיבותו ובהשקעה הדרושה בו. כולנו משתתפים בצער המשפחה של חיילת במערכת הבריאות שנפלה בעת מילוי תפקידה".

נושא נוסף שעלה בישיבת הועדה הוא העומס והחשש הגובר בקרב הצוותים הרפואיים והדרכים השונות בהן מנסים להתמודד עם הנושא.

פרופ' ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, סיפר על פיילוט מוצלח שערכו ובו הוצבו שוטרים במדים בבתי החולים: "מערכת הבריאות היא רווית מתחים, שגוברים ככל שתור מתארך וככל שיש פחות מיטות. אין לעולם הצדקה לאלימות אבל חייבם לטפל מערכתית בכל הבעיות. דרשנו וקיבלנו שוטרים במדים בבתי חולים, כפיילוט שהצליח, ועתה אנו מבקשים להרחיבו. נוכחות שוטר במדים היא גורם מרתיע ומשרה ביטחון לצוות כאחד. צוות מאוים אינו מתפקד ולא מטפל טוב בחולים, ולכן באלימות יש נזק היקפי לכלל החולים".

שושי גולדברג, אחות ראשית וראש מנהל הסיעוד במשרד הבריאות ביקשה לדבר על נושא קצת אחר ואמרה: "זה יום קשה עבורי ועבור עשרות אלפי האחיות בישראל. ביום קשה, כחלק מהחשיבה על קידום הפתרונות, חשוב גם לחזק את המקצוע שלנו ולהוביל אותו קדימה. טובה ז"ל ייצגה את הערכים של המקצוע שלנו – מסירות אין קץ, חמלה, אנושיות, שמחה בהגעה למקום עבודה – אותו מקום שרק בו עבדה מעל 30 שנה והכירה את כל קהל הלקוחות. אלו ערכים שבחינוך להם, בכל החברה, יש כדי לשפר אותה, ולכן יש לחזק את האחיות העומדות בחזית ואת המקצוע כולו".

ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) חיזקה את דבריה וסיפרה: "אני זוכרת, כאחות, את המציאות הקשה, שרק מחמירה בחורף, בו לא מצליחים להוריד את הלחץ העודף. חייב להיות כאן דיבור בלתי פוסק על הורדת העומס על הצוותים הרפואיים, יחד עם יצירת הכנה עליהם, גם בבתי החולים וגם בקהילה. אסור שמהישיבה הזו תצא כל אמירה לגבי הסיבות שבגינן משיהו בוחר לבוא מהבית עם חומר הצתה ועושה בו שימוש. אסור לאפשר אף מידה של לגיטימציה לכך".

יו"ר הועדה סגר את הועדה במילים הבאות: "אנחנו כועדת הבריאות באים כל הזמן בדרישות מוצדקות למערכת הממשלתית. אנחנו צריכים להמשיך להאבק כדי שהתנאים של מערכת הבריאות יהיו טובים יותר לכולם. אני רוצה שלא נתכנס יותר בנסיבות מסוג זה אבל כן שנמשיך להתכנס כדי לשפר את מערכת הבריאות. אני לא אומר שהמערכת הוזנחה אבל היא לא טופחה מספיק. המערכת זקוקה כל הזמן לשיפור, אין לנו ברירה, זה לא מספיק. החברה שלנו תשתפר אם כל אחד מאיתנו ישפר אותה, וזה לא כסף, בואו נעשה חשבון נפש שלנו. יותר מהכל, אנחנו משתתפים בצער המשפחה."

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות