סרן במיל' ויו"ר ארגון "גאווה כחול לבן", עומר נחמני, הגיש אמש תלונה על מאמרו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' שקרא לנוער הדתי לדלג על מחזור גיוס אחד עד שיתאפשר לו שירות בתנאים הולמים. לדבריו, סמוטריץ' מסית לסרבנות ועל פי חוק העונשין זו עבירה שדינה מאסר של חמש שנים. 

לטענתו של נחמני "זה נגד החוק, ובטח שזה חמור ביותר לאדם שמתיימר להיות חלק מהציונות הדתית. אין פה שום דבר ציוני,ההיפך אם כבר. אני מצפה שחבר הכנסת יוזמן לחקירה. אני מקווה להעביר לו ולכל הרבנים המסיתים שהוא מייצג מסר שמה שהם עושים הוא נגד החוק ושיש המון אזרחים שילחמו בהסתה שלהם".

ח"כ סמוטריץ' פירסם מאמר דעה תחת הכותרת "מצילים את צה"ל לא מתגייסים" בעיתון ׳בשבע׳, בו מתח ביקורת על המגמות בצה"ל, ותחת הכותרת ׳מוטיבציה – לא בכל תנאי׳ כתב כי ״צה"ל זקוק לשקט ולכוח אדם. אם הוא יבין שמול החשש מהטרור שיפעילו נגדו ארגוני המגדר ותומכיהם, גם אנחנו יודעים לייצר לו בלגן וכאב ראש – תיווצר משוואה אחרת. יותר מזה, אם הישיבות והמכינות ישאירו את תלמידיהן עוד כמה חודשים כדי לחזק את לימוד התורה, וידלגו על מחזור גיוס אחד, הצבא ישאל את עצמו מה עדיף לו – לוחמים איכותיים ובעלי מוטיבציה או שירותים משותפים בבה"ד 1".

"נכון להיום, בגלל שאנחנו באמת אידיאליסטים שתמיד מתנדבים בלי לעשות חשבון, צה"ל לא עומד בפני הברירה הזו. הוא יכול להרשות לעצמו לרמוס כל דבר שבקדושה, כשהוא יודע שהחבר'ה שלנו יתייצבו בבקו"ם בהמוניהם. הוא צריך להבין שזה לא יעבוד יותר. המוטיבציה הגבוהה לשירות היא לא משהו שבא לבד, אלא משהו שמחנכים אליו אצלנו שנים רבות, וזה יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך".

אל"מ במיל' ח"כ מוטי יוגב אמר בתגובה לדבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ': "דבריו הקשים של חברי ח"כ בצלאל סמוטריץ משקפים שבר וצער, נוכח רוח ומהלכים שבוצעו בצה"ל בתחום השרות המשותף ואף אני פועל רבות, לתיקון המציאות להיותה בשילוב ראוי בצה"ל. אך איני מקבל את אמירתו של חברי שאני מעריכו מאד, להציב קו אדום לצה"ל ולא להתגייס".

"שני מישורים של חוסר אחריות יש באמירה זו", המשיך יוגב, "האחד: חינוך למסירות נפש למען עם ישראל הוא מאמץ חינוכי, רב שנים ודורות, של בניין אמונות ודעות, אכפתיות ולקיחת חלק, אחריות והשפעה, בכל המשימות הלאומיות בכל התחומים. בקריאה לתלמידים שלא להתגייס, יש ערעור של חומת המגן החינוכית רבת השנים וההישגים של הציונות הדתית".

גם שר החינוך נפתלי בנט ביקר את סמוטריץ' וצייץ בחשבון הטוויטר שלו "אנחנו צה"ל, ואנחנו לא מאיימים על עצמנו. לאף קבוצה, ובטח לא לציונות הדתית, אין הזכות 'ללמד את צה״ל' איך להתנהג, ובטח לא לסרב או לעכב גיוס", הוסיף בנט.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הגיבה גם היא "ח"כ סמוטריץ' מנותק לא רק מהחברה הישראלית אלא גם מהציונות הדתית ואמירתו רק מוכיחה את זה. בזמן שהוא מאיים לא להתגייס, הציונות הדתית מתגייסת בהמוניה, הבנים והבנות. מי שמתגייס לצבא אינו מציב תנאים לצה"ל. אמירתו היא בלתי נסבלת עבורנו כחברה ומפוררת את הממלכתיות אשר מהווה אבן יסוד של הציונות הדתית״.