צעיר ישראלי, תושב העיר אשקלון, נעצר אתמול (חמישי), בחשד שעמד מאחורי גל איומים על מרכזי קהילה יהודיים בארה"ב ובמדינות נוספות. מעצרו של החשוד, היה תפנית לא צפויה בפרשיה שעוררה פחדים על עלייה בשיעור האנטישמיות בארה"ב.

המעצר המפתיע של החשוד, האקר בן 19 שנולד בארה"ב ומחזיק באזרחות כפולה, בא אחרי חקירה טרנס-אטלנטית מסועפת השתתפות יחידת הסייבר של משטרת ישראל, הבולשת הפדרלית האמריקנית (FBI) ויחידות משטרה נוספות ברחבי העולם. במשטרת ישראל תיארו את החשוד כהאקר, אך הוסיפו כי מניעיו למעשים עדיין לא ברור.

המשטרה אסרה על פרסום שמו של החשוד, אולם מסרה, כאמור, כי הוא מחזיק באזרחות כפולה וישהה במעצר לפחות עד סוף בחודש. עוד הוסיפו במשטרה כי במהלך הפשיטה על ביתו, ניסה החשוד לתפוס את נשקו של אחד השוטרים, אך נחסם על ידי שוטר אחר.

אביו של החשוד נעצר הוא, בחשד שלא מנע את המעשים המיוחסים לבנו ואף סייע לו בחלק מהמקרים. בדיון הארכת המעצר של החשוד, אמרה המשטרה כי היא מייחסת לו מאות אירועים של הטרדות ודיווחי שווא, בהם קניונים, בתי ספר ושדות תעופה. לדברי פרקליטתו של הצעיר, עו"ד גלית בש, יש לו גידול בראש שגורם לו להפרעות. "זהו לא גידול סרטני. הוא לא למד בבית ספר, אלא למד בחינוך ביתי", אמרה בש.

על פי החשד, הצעיר,התקשר למוסדות שונים, בהם בתי ספר וגני ילדים של הקהילה היהודית, וטען כי הונחו מטעני חבלה או כי מתוכננים פיגועים באותם המוסדות. במקרה נוסף, החשוד ערך גם שיחת איומים לחברת התעופה האמריקנית "דלתא" וגרם לנחיתת חירום של אחד ממטוסיה.

בחלק מהמקרים, השתמש החשוד בתוכנה להקראת הודעות כתובות, מה שהקשה על איתורו או זיהויו. החשוד אף התקין אנטנה מאולתרת בחלון ביתו, שנועדה לשבש את המאמצים לאיתורו באמצעות גישה לכתובות IP שונות.

בתחילת החודש נעצר על ידי ה-FBI חואן תומפסון, בחשד שהוא אחראי לחלק משיחות האיומים שהתקבלו במוסדות יהודיים ברחבי ארצות הברית, בדבר הימצאותם של מטעני חבלה במוסדות. הרשויות הצליחו לקשור את תומפסון, בן 31, לשמונה מקרים. תומפסון, שנעצר בסנט לואיס, מיזורי, מואשם בכך שהתחזה לבת זוגו לשעבר ושלח בשמה איומים למרכזים יהודיים דרך האינטרנט, "כחלק ממסע שיטתי שנועד להטריד אותה".

עד כה התקבלו יותר ממאה איומים על מוסדות יהודיים ביותר מ-33 מדינות, שזורעים בהלה בקרב הקהילות. במרבית המקרים, האיומים הביאו לפינוי המוסדות, ולא פעם נאלצו גם ילדים להתפנות בבהילות במהלך פעילויות חינוכיות. ראשי המרכזים היהודיים בארה"ב פנו לתובע הכללי, ג'ף סשנז, והפצירו בו לנקוט פעולות נוספות שיקדמו את החקירה. "אנחנו עומדים על כך שכל ראשי הסוכנויות הפדרליות הרלוונטיות, כולל משרד המשפטים, יפנו את כל המשאבים הזמינים כדי למצוא את המבצעים, אשר זורעים חרדה ופחד בקהילות שלנו, ולהביאם לדין", כתבו.