חברת המשקאות הקלים פפסי הודיעה אתמול (רביעי) שהיא מורידה מהאוויר, 24 שעות אחרי עלייתה, פרסומת שעוררה לעג וביקורת סביב מה שנראה כהצגה פשטנית של מחאות חברתיות בארה"ב.

"פפסי ניסתה להעביר מסר גלובלי של אחדות, שלום והבנה" נכתב בהודעה שפרסמה החברה, "אבל ברור לנו שפספסנו את המטרה, ואנחנו מתנצלים על כך". על פי הודעת החברה, הפרסומת הוסרה מרשת האינטרנט ומסע הפרסום שהיא הייתה חלק ממנו בוטל.

הסרטון השנוי במחלוקת הציג את קנדל ג'נר, בת למשפחת תכניות הריאליטי קרדשיאן, עוזבת סט צילומים בו היא מדגמנת, כדי להצטרף לקהל מפגינים צעיר וחייכני. הקהל פורץ בתרועות שמחה כשג'נר מגישה לאחד השוטרים במקום פחית של פפסי, ממנה הוא לוגם בהנאה.

פפסי הסירה, כאמור, את הפרסומת מערוץ היוטיוב שלה, אבל ג'נר טרם עשתה זאת:

ביום שלישי, עם פרסום הסרטון, תיארה אותו החברה ככזה המציג "חיים רבים, סיפורים וקשרים רגשיים שמראים תשוקה, אושר, ורגעים ללא עכבות וללא גבולות. לא משנה מה האירוע, קטן או גדול, אלו הרגעים שגורמים לנו להרגיש שאנחנו חיים". גם תיאור זה זכה ללעג ברשתות החברתיות.

בשלב הראשון, ניסתה החברה להגן על הפרסומת, וטענה כי הוא "סרטון אוניברסלי שמשקף בני אדם, מחלקים שונים באוכלוסייה, שמתאחדים ברוח של הרמוניה, ואנחנו חושבים שזה מסר שחשוב להעביר".

אבל הלעג שזרם מכיוון הרשתות החברתיות, הבהיר לפפסי שההקוצנזוס הוא: זאת פרסומת לא טובה. אתמול בצהריים, כאמור, שינתה החברה את גישתה. "לא התכוונו לזלזל באף נושא רציני" המשיכה הודעת החברה אתמול, "אנחנו מסירים את התוכן ועוצרים את מסע הפרסום. אנחנו גם מתנצלים שהעמדנו את את קנדל ג'נר בפוזיציה הזאת".

מבקרי הפרסומת טענו כי התמונה של ג'נר מגישה את פחית המשקה לשוטר, מזכירה תמונה של פעילת Black Lives Matter, לאשיה אוונס, ניגשת לשוטר במהלך הפגנה בבאטון רוז' בשנה שעברה. אחרים ביקרו את הסתמיות הקומית של השלטים אותם נשאו המפגינים, שלטים עם מסרים כמו "הצטרפו לשיחה" וציורי לבבות וסמל השלום.

אחת מאלו שלעגו לפרסומת ברשתות החברתיות, הייתה ברניס קינג, שפרסמה תמונה של אביה – לוחם זכויות האדם מרטין לותר קינג – מתעמת עם שוטר בצעדת מחאה. "אם אבא רק היה יודע על הכוח של #פפסי", כתבה.

אחרים הצטרפו אף הם ללעג

אין זו הפעם הראשונה בה נדרשת החברה לחזור בה ולהתנצל על פרסומת שלה. ב-2013, הורידה החברה פרסומת למשקה "מאונטיין דיו" שספגה ביקורת על כך שהציגה סטראוטיפים גזעיים ונראה היה שהקלה ראש בנושא אלימות נגד נשים. אז הסירה פפסי את הסרטון מהאינטרנט, וטענה כי הוא לא היה אמור כלל להיות משודר בטלוויזיה.