דבר ראשון
אנשים מתאספים מחוץ לכנסייה בה התרחש הפיצוץ (צילום: AP Photo/Ahmed Hatem).
בעולם
בזמן התפילה

שני פיצוצים בכנסיות במצרים, עשרות הרוגים ופצועים.

לפחות 17 הרוגים ו-66 פצועים בפיגוע בכנסיית סנט מארק באלכסנדריה | מוקדם יותר נהרגו 27 בני אדם ו-71 נפצעו בכנסייה בעיר צפונית לקהיר | דאע"ש טוען שהוא ארגון הטרור שביצע את הפיגועים הקטלניים

עדכון אחרון: 09.04.2017, 12:58

ארגון דאע"ש הודיע כי הוא ארגון הטרור שביצע את שני הפיגועים שהתבצעו אתמול (ראשון) בשתי כנסיות במצרים. על פי הודעת הארגון, בכוונתו להגביר את הפגיעה באוכלוסייה הנוצרית במדינה, אותה הוא רואה כשותפה במלחמה שמנהל המערב כנגד האסלאם. נשיא מצרים, א-סיסי, הודיע כי בשלושת החודשים הקרובים יחול מצב חירום במדינת הנילוס השכנה.

פיצוץ שאירע בכנסיית סנט מארק באלכסנדריה למותם של 17 בני אדם ולפציעתם של 66 נוספים.

זהו הפיגוע השני שהתרחש אתמול כנגד המיעוט הנוצרי במדינה. בפיצוץ מוקדם יותר, צפונית לקהיר, נהרגו לפחות 27 בני אדם ו-71 נפצעו. הכנסייה הייתה מלאה במאמינים שחגגו את "יום ראשון של הדקלים", המציין את כניסתו של ישו לירושלים, לפני תחילת חג הפסחא. מאגדי עוואד, ראש שירות האמבולנס המחוזי, אישר לסוכנות הידיעות איי.פי את מספר הנפגעים.

אנשים מתאספים מחוץ לכנסייה בה התרחש הפיצוץ (צילום: AP Photo/Ahmed Hatem).

הפיצוץ הבוקר בטַנְטָא – הגדולה בערי שפך הנילוס במצרים, בחצי הדרך בין אלכסנדריה וקהיר – הוא האירוע האחרון בסדרת מתקפות על המיעוט הנוצרי במצרים. הקופטים מהווים 10% מאוכלוסיית מצרים,המיעוט הדתי הגדול במדינה, והם סובלים מרדיפה מתמשכת מצד ארגונים מוסלמיים אלימים.

בפיצוץ שאירע בכנסייה בקהיר, בחודש דצמבר האחרון, נהרגו 30 בני אדם. מדובר היה במתקפה הקטלנית ביותר, אי פעם, נגד המיעוט הנוצרי המדינה. זרוע דאע"ש במצרים לקחה אז אחריו  על המעשה, כמו גם על שורת מקרי מוות בחצי האי סיני, בעקבותיהם נמלטו ממנו מאות נוצרים שחיפשו מקום בטוח יותר באזורים אחרים של המדינה.

ארגון בשם ליווה אל-ת'אוורה לקח אחריות על פיגוע במתקן אימון לשוטרים בעיר טנטא, ב1- באפריל השנה, בו נפצעו 16 בני אדם. הארגון שקשור, ככל הנראה, לתנועת האחים המוסלמים שהוצאה מחוץ לחוק, מכוונת את פעולותיה בעיקר לכוחות הביטחון המצריים והרחיקה את עצמה מפגיעות בנוצרים.

לאחר שמוחמד מורסי עלה לשלטון ביוני 2012, החריפה רדיפת הקופטים ברחבי מצריים. הרדיפה כללה הצתת כנסיות, מנזרים ומבני מגורים של אזרחים קופטים, רצח אזרחים ומקרים רבים של אלימות נגדם. לאחר כשנה, משתפס עבד אל-פתאח א-סיסי, את השלטון, הפגיעה בקופטים פחתה.

נושאים קשורים:  בעולם, מצרים, הכנסייה הקופטית
תגובות
×