חג הפסח שמביא איתו ריחות של אביב, נקיונות ואווירה משפחתית, טומן בחובו גם דברים פחות נעימים, בדיוק בשל כך, המשטרה, צה"ל ומגן דוד אדום מגישים לנו כמה וכמה המלצות חשובות.

זמני כניסת ויציאת החג: למהדרין שביננו – החג נכנס בשעה 18:47 היום (שני), ויוצא בשעה 19:43 מחר (שלישי).

רכבות
ערב חג – יום ב' 10.4.17 (ערב פסח) – הרכבות תפעלנה במתכונת יום ו'.
מוצאי חג – יום ג' 11.4.17 הרכבות תפעלנה במתכונת מוצ"ש.
חול המועד: ימים ד'-ה' 12-13.4.17 – הרכבות תפעלנה בהתאם ללוח הזמנים הרגיל. בנוסף, הארכנו את מסלול נסיעתן של הרכבות בקו הרצלייה – ירושלים בקו באר שבע – חיפה  ובקו בית שאן – חיפה. פרטים כאן

כך תעברו את הפסח בשלום:

פקקים וקנסות

אגף התנועה נערך לתקופת הפסח בכוחות מתוגברים, במטרה לאכוף עבירות מסכנות חיים ועבירות בריונות כביש, ובמקביל עושים מאמצים גדולים בכדי להקל על עומסי התנועה, בעזרת מתנדבים, שוטרים וניידות גלויות וסמויות. במשטרת התנועה מזכירים כי הקנסות על עבירות תנועה עלו בסוף חודש מרץ – רכב שיעבור באור אדום ייקנס ב 1,500 שקלים, ואי מתן זכות קדימה להולך רגל, המתכוון לחצות במעבר חצייה, או כשרכב אחר נתן זכות קדימה,  נקבע קנס של 250 שקלים, במקום העמדה לדין.

מפת עומסים מעודכנת לחגים (תמונה: דוברות משטרת ישראל)

מגן דוד אדום ותרומות דם

במגן דוד אדום יתגברו את הכוחות החל מערב החג (10.04), במהלך ימי חול המועד ועד צאת החג. בנוסף למשמרות הפעילות, כוחות מד"א בכל רחבי הארץ צפויים להיות מתוגברים משמעותית ע"י מתנדבי מד"א, על מנת שיוכלו להעניק במהירות וביעילות מרבית סיוע רפואי לכל הנזקק לכך. כמו כן, פריסה מיוחדת של כוחות מד"א תתקיים במוקדי תיירות כגון אזור ירושלים, על מנת לתת מענה מיטבי ומהיר, בייחוד במקומות הומי אדם, פארקים, אתרי הפנינג המוניים ואתרי הטיול והנופש ברחבי הארץ.

בנוסף לכך, קוראים במד"א לציבור להתעדכן באמצעי המדיה השונים ולהגיע לתרום דם במהלך ימי חול המועד, עקב הירידה הצפויה בתרומות דם במהלך תקופת החג. על מנת להנגיש את עמדות התרמת הדם לציבור הרחב, יציבו שירותי הדם של מד"א תחנות התרמה בקניונים, באתרי תיירות ובמקומות ציבוריים נוספים ברחבי הארץ, פרטים כאן.

בטיחות וביטחון

משטרת ישראל מעלה את רמת הכוננות המבצעית בימי החג, ואלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול יתפרסו לאורך ימי החג במוקדי הבילוי השונים וריכוזי הקהל. אנו קוראים לציבור לגלות ערנות ולא להסס לפנות למוקד החירום של המשטרה, ׳מוקד 100׳, בכל אירוע חריג המצריך טיפול משטרתי או בעת זיהוי חפץ חשוד, ולמוקד המידע הארצי של משטרת ישראל, ׳מוקד 110׳, בכדי לקבל מידע ולהתעדכן בהתאם.

בצה"ל יפתחו לטיול בפסח חלק משטחי האש, וכן יפתחו את כביש 10 לתנועה. בדובר צה"ל מבקשים להדגיש כי למרות זאת, חלק משטחי האש פעילים ולכן כל כניסה לשטחי אש טעונה אישור הצבא – פרטים כאן

במשטרה המליצו על מגוון פעולות שימזערו נזקים, במידה ואתם נעדרים מהבית לימי החג, ובכלל:

  • מומלץ להשאיר אור דולק במספר חדרים בתוך הבית ולהשאיר תאורת גינה דולקת בשעות החשיכה.
  • לא להשאיר מפתחות במקומות "מוכרים" כגון: ארון חשמל, עציץ או מתחת לשטיח הכניסה לבית.
  • רצוי להשאיר רדיו דולק בתוך הבית המדמה נוכחות אנשים (לא בעוצמת קול העלולה להפריע לשכנים).
  • לעדכן שכנים קרובים בדבר שהייתכם הארוכה מחוץ לבית ע״מ שיפקחו עין, וכן להשאיר דרכי התקשרות במידת הצורך.
  • להסתייע בשכן קרוב שיאסוף מכתבים/עיתונים הנערמים בכניסת הבית ועלולים להעיד על היעדרותכם הממושכת.
  • אם בחרתם לשתף את יקירכם ברשתות החברתיות בדבר החוויות והתמונות בנופש בזמן אמת, מומלץ להגדיר את יכולות הצפייה בשיתופים אלו רק לחברים, ובכל אופן להימנע מהכרזה פומבית אודות היעדרות ממושכת מהבית.

במידה ואתם מטיילים, אלו המלצות המשטרה איך לעבור את הטיול בשלום:
(כאן תוכלו לקרוא את ההנחיות בערבית, ברוסית ובאמהרית)

המלצות המשטרה איך לעבור את הטיול בשלום – בעברית (קדריט: דוברות המשטרה)