ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הודיעה אתמול (שלישי) כי בכוונתה לקרוא לבחירות כלליות מוקדמות במדינה, שייערכו ב-8 ביוני. מיי אמרה את הדברים בהצהרה פומבית מפתיעה מול משכן ראש הממשלה בלונדון, והוסיפה כי תבקש מהפרלמנט הבריטי להצביע על הקדמת הבחירות כבר מחר.

בדבריה, האשימה מיי את יריביה בכך שהם "משחקים במשחקים פוליטיים" וחותרים תחת השיחות המתקרבות בין בריטניה לאיחוד האירופי. היא הוסיפה כי היו אלה המחלוקות בפרלמנט ששינו את דעתה בנושא הקדמת הבחירות. מאז מונתה לראשת ממשלה בחודש יולי האחרון, אחרי ההצבעה במשאל העם על ברקזיט, התעקשה מיי כי לא תלך לבחירות מוקדמות.

"פילוג בווסטמינסטר (הפרלמנט הבריטי, ד.ר.) יעמיד בסכנה את יכולתנו לבצע יציאה מוצלחת מהאיחוד" אמרה היום מיי, והוסיפה כי הגיעה למסקנה  ש"הדרך היחידה להבטיח ודאות וביטחון בשנים הקרובות, תהיה לקיים את הבחירות הללו".

סקרי דעת קהל עדכניים מראים כי המפלגה השמרנית, בראשה עומדת מיי, מובילה בפער ניכר על מפלגת האופוזיציה המרכזית – הלייבור. ניצחון מובהק לשמרנים, עשוי לחזק את המנדט הציבורי של מיי במגעים על עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי.

תחת חוק כהונת הפרלמנט הקבועה, היו הבחירות הכלליות הבאות אמורות להיערך רק בשנת 2020. עם זאת, ניתן להקדים את הבחירות בתמיכת שני שליש מחברי הפרלמנט הבריטי. מפלגת הלייבור, שכאמור מפגרת אחרי המפלגה השמרנית בסקרי דעת הקהל,הודיעה כי תתמוך במהלך.