שוטר נהרג ושניים נפצעו בפיגוע ירי אתמול (ה׳) בשאנז אליזה שבפריז. המחבל פתח באש אוטומטית לעבר מכונית משטרתית שאבטחה את השדרה, ולאחר מכן החל לסגת לאחור בעודו ממשיך לירות באקראיות. המחבל נורה ונהרג במקום מספר רגעים לאחר מכן. ארגון הטרור דאעש הודיע שהמפגע יצא משורותיו. נשיא צרפת הכריז ״מדובר באירוע טרור״.

שוטרים בוחנים את רכבו של החשוד בזירת הרי בשאנז אליזה (צילום: AP Photo/Thibault Camus).

המשטרה הוציאה צו מעצר לחשוד שני באירוע הירי. הכניסה לשדרות השאנז אליזה נחסמה, והציבור מתבקש להימנע מהגעה למקום. המשטרה טענה גם כי המחבל "מוכר לרשויות", וחיפוש נערך בביתו בפריז.

הפיגוע מתרחש שלושה ימים לפני מערכת בחירות מתוחה בצרפת. אופן ההתמודדות עם הפיגועים הרבים שהתרחשו בחודשים האחרונים בצרפת הוא נושא שנוי במחלוקת. ההערכה היא כי הפיגוע שהתרחש אתמול יסייע למרין לה פן, נציגת הימין הקיצוני הטוענת כי האיסלאם הוא האחראי ל"הכנעתה של צרפת", ומציעה לצמצם את ההגירה לצרפת כדי למנוע ממוסלמים כניסה למדינה. "יש רק פוליטיקאית אחת שיכולה לעמוד נגד הטרור הזה, וזו לה פן" צייצה אחת מתומכיה רגעים לאחר הפיגוע.

בעקבות פיגוע הירי הודיעו המועמדים לנשיאות צרפת, פיון ולה פן, על ביטול עצרות הבחירות שהיו אמורות להתקיים היום, יומיים לפני פתיחת הקלפיות ביום ראשון. מייד לאחר הפיגוע שלח נשיא ארה״ב, דונלד טראמפ, תנחומים לעם הצרפתי.

ארגון הטרור דאעש

דאעש עמד מאחורי מספר פיגועים באירופה בחודשים האחרונים, אשר בוצעו על ידי מחבלים שהיו בקשר עם נציגי הארגון, וקיבלו מהם הוראות. דאעש התבטא בעבר בעד הסלמת היחסים בין הקהילות המוסלמיות לשאר האוכלוסיה המקומית, ותמך בפיגועים אשר "יעוררו את זעמם של הנוצרים". על ידי החרפת היחסים בין האוכלוסיות, על פי דאעש, יבחנו המוסלמים בתמיכתם בג'יהאד והצטרפותם לארגון.

הפיגוע אתמול עשוי להיות ניסיון מכוון של דאעש להטות את הבחירות לטובת מרין לה פן, אשר צפויה לקדם מדיניות אנטי-מוסלמית, ובכך להחריף את היחסים בין האוכלוסיות.