הרשות הפלסטינית הודיעה למתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, כי תפסיק לשלם בגין צריכת החשמל שישראל מספקת לעזה באופן מיידי. זאת על רקע המשבר הפנימי בין חמאס לרשות הפלסטינית. הצעד צפוי לדרדר את המצב ההומניטרי ברצועה.

ראש הראשות הפלסטינית, אבו מאזן, בועידת הפסגה הערבית בירדן (צילום: AP Photo/ Raad Adayleh).

כיום מספקת ישראל לרצועת עזה חשמל באמצעות עשרה קווים המייצרים 125 מגה וואט – כ-30% מאספקת החשמל הנדרשת בעזה. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-40 מיליון שקלים לחודש, אותם מקזזת ישראל ממסי הרשות הפלסטינית. אם אכן תחדול הרשות מתשלום עבור צריכת החשמל בעזה, יוכלו לעשות זאת במקומה גורמים פרטיים או הקהילה הבינלאומית.

משבר האנרגיה בעזה הלך והחריף בחודשים האחרונים. ברוב חלקי הרצועה ישנה אספקת חשמל במשך ארבע עד שש שעות ביממה. אולם תחנת הכוח ורשות האנרגיה של עזה הודיעו באחרונה שאין באפשרותן לרכוש עוד סולר במחיר מלא, הכולל את מס הבלו שמייקר אותו באופן דרמטי – עלות הדלקים החודשית שרוכשת הרשות הפלסטינית לצורך תפעול תחנת הכח, נאמדת בכ-25 מיליון שקלים לפני מס, וכ-50 מיליון לאחר מס.

על רקע המשבר הפנימי בין חמאס לרשות הפלסטינית, וסירובה של הרשות לשלם עבור הדלקים הדרושים להפעלתה, תחנת הכח בעזה לא מייצרת חשמל, נכון לעכשיו. ככלל, לתחנת הכח בעזה יכולת לספק 120 מגה וואט, יחד עם זאת, כמות הדלקים שרוכשת הרשות הפלסטינית, לרוב, מאפשרת ייצור של 60 מגה וואט. תצרוכת מלאה של חשמל למשך 24 שעות ביממה כרוכה בייצור של 400 מגה וואט.

שר האוצר משה כחלון, השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, חסיין א-שייח, האלוף פולי מרדכי מתאם פעולות הממשלה בשטחים ושי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר – בעת החתימה על הסדרת חובות החשמל (צילום: דוברות משרד האוצר).

בחודש ספטמבר האחרון, הגיעו משרד האוצר הישראלי והרשות הפלסטינית להסכם שהסדיר את תשלום החוב של הרשות לחברת החשמל, שעמד אז על כשני מיליארד שקלים. במסגרת ההסכם, התחייבה ישראל להעביר לרשות הפלסטינית תשלומי כספים מוקפאים בגובה 1.14 מיליארד שקלים, מתוכם התחייבה הרשות לשלם סכום של 570 מאות מיליוני שקלים לחברת החשמל הישראלית, כאשר היתרה, בסך 800 מליון ש"ח, תשולם בפריסה של 48 תשלומים.