דבר העובדים בארץ ישראל
אחוזת לנגה (צילום: Nili2012 / ויקיפדיה).
לטייל בארץ ישראל
צאו לטייל בחצר כרמל!

הסיפור המיוחד של המבנה הנטוש שעומד במרכז זכרון יעקב.

חצר כרמל או אחוזת לנגה או בית פרידלנדר הם שמות שונים שניתנו לאותה אחוזה שנבנתה ב-1912 בזכרון יעקב | בסמוך, פועל 'בית דניאל' שהיווה במהלך השנים אכסניה למוזיקאים צעירים

עדכון אחרון: 28.04.2017, 7:50

המדור לטייל בארץ ישראל מופק בעזרת 'מכון אבשלום' – מכון לידיעת הארץ ע"ש חיים אבשלום, מיסודה של הסתדרות העובדים הכללית החדשה.

בלב זיכרון יעקב, לא רחוק ממרכז היישוב, ניצב מבנה מיוחד, מוקף גן גדול ומוזנח. רבים מבקרים במקום כדי לשמוע את סיפורם המרתק של דיירי הבית. ליד המבנה הנטוש פועל "בית דניאל", אכסניה למוסיקאים.

חצר כרמל הידועה בשמה כאחוזת לנגה, או בית פרידלנדר, מכילה בתוכה שילוב בין סיפור היישוב היהודי בארץ וראשית הציונות ובין סיפורן האישי של שתי האחיות לבית בנטויץ': ליליאן נישאה לישראל פרידלנדר, מזרחן ומורה אקדמי, אשר מצא את מותו כאשר יצא עם משלחת סעד יהודית לאוקראינה. ליליאן נותרה עם 6 ילדיהם. ניטה נישאה למיכאל לנגה, בן למשפחת סוחרים עשירה מגרמניה. בביקורם השני בארץ ב-1912, החליטו להתיישב בזכרון יעקב. הם קראו לביתם החדש "חצר כרמל", ע"ש בית המשפחה בבירצ'ינגטון אנגליה. בתקופת מלה"ע הראשונה שהו בני הזוג באנגליה ובאביב 1919 כשחזרו לזכרון, שיקמו והגדילו את האחוזה. ב-1922 בעקבות מותה של ניטה, עברה ליליאן לגור באחוזה. מיכאל לנגה הוריש במותו (1925) את האחוזה לליליאן.

אחוזת לנגה (צילום: אבישי טייכר / ויקיפדיה).

ב-1935 יצאה עם בנה דניאל, שהיה מוסיקאי מחונן, לניו-יורק לצורך לימודיו והאחוזה הושכרה לגב' דורה שוורץ שייסדה במקום בית מרגוע צמחוני. בעקבות מותו הטראגי של דניאל ב-1936 חזרה ליליאן ארצה. עם שובה, פנתה להגשים את משאלתו של דניאל – להפוך את האחוזה למקום מפלט למוסיקאים ואומנים ובינואר 1938 נחנך בית דניאל. במשך השנים מכרה חלק מאדמותיה לדורה שוורץ, והעבירה את כל הקרקעות עליהם ניצבו בתיה לקק"ל. ביום השנה העשירי להקמת בית דניאל, הונחה אבן הפינה לבית הסופרים – בית מרגוע לסופרים המסונף לבית דניאל. במשך השנים התקיימה פעילות אומנותית במתחם, גם אחרי מותה של ליליאן פרידלנדר ב-1954.

ב-1969 נסגר פנסיון דורה שוורץ ומאז עמדו המבנים בשיממונם, כאשר חלק מאדמותיה של דורה נמכרו לאמה ברגר. בית דניאל המשיך לפעול ולארח מוסיקאים. מדי פעם עוד נערכו קונצרטים, אולם הזנחה ומעשי ונדליזם נתנו אותותיהם הן במבנים והן בגן.

בינואר 1983 – אושרה תכנית מפורטת המגדירה את "בית לנגה – חצר כרמל" כאתר לאומי. בתקופה זו נעשו ניסיונות שונים להפקיע חלקים מאדמות האחוזה, זאת בצד ניסיונות לשיקום, אשר לא הצליחו, בהעדר גורמים מממנים.

האוניברסיטה הפתוחה והפשרה

בסוף יולי 2000 הגיעה הנהלת האוניברסיטה הפתוחה להסכם עם היורשים: משפחות אגרנט, בנטוויץ' ופרידלנדר, כי האוניברסיטה הפתוחה תפעל לשימור ושיחזור האחוזה, ולהפיכתה למרכז פעילותה המוסיקלית.

בימים אלה נמצאת בהכנה תכנית לשיקום המבנה והפעלתו כחלק מקמפוס בית דניאל של האוניברסיטה הפתוחה: 'חצר כרמל' מתוכננת להפוך למרכז סדנאות, כיתות אמן וחדרי הרצאות. החצר הפנימית תשמש להופעות תחת כיפת השמים ויוקם אולם הופעות קטן, בו יתקיימו קונצרטים והרצאות.

אחוזת לנגה (צילום: אבישי טייכר / ויקיפדיה).

המבנה ישוקם תוך שמירה על רוח המקום, והגן ישוב למצבו המקורי. במבנה תוקם תצוגה שתספר את סיפור האחוזה, כן תפעל ספרית מוסיקה שתכיל גם מידע היסטורי. כעת סיימו לבצע פעולות הצלה ראשונות במבנה.

המועצה לשימור אתרים רואה בתחילת עבודה סוף פרשה של מאבקים בלתי נלאים לשימור אחוזה מיוחדת זו. המועצה לשימור אתרים יחד עם האוניברסיטה הפתוחה מנסות להשיג תרומות שיאפשרו להמשיך בעבודת השימור.

שי רוזן הוא רכז קורס מורי דרך ב'מכון אבשלום'

נושאים קשורים:  בית לשימור, חצר כרמל, בארץ, טיול, זכרון יעקב
תגובות
×