טקס הענקת פרסים לאומנים עולים ע"ש יורי שטרן ז"ל, חבר כנסת מטעם מפלגת ישראל בעלייה וישראל ביתנו שהלך לעולמו עקב מחלת הסרטן בשנת 2007, התקיים אמש זו השנה השישית.

הפרס מוענק מדי שנה לאמנים עולים שהצטיינו בתחום עשייתם. בראש הוועדה הבוחרת עומד דמיטרי אפרצ'ב, מנכ"ל משרד העלייה והקליטה לשעבר וכיום ראש עיריית קצרין. 170 אמנים הגישו מועמדות לפרס ובסופו של דבר קבעה הוועדה 11 זוכים בשמונה מועמדויות שונות שקיבלו פרסו בגובה 15 אלף ש"ח.

סופה לנדבר, שרת הקליטה, בטקס הענקת פרסים לעולים יוצרים (צילום: דבר ראשון).

"יורי שטרן תמיד אמר שהאנשים במדינת ישראל צריכים תמיד לעזור לעולים במדינה. כולנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות והוא רצה לפתוח את השערים עוד יותר רחב, להגיד לאנשים – לא סתם באתם ארצה" אמרה בנאומה סופה לנדבר, שרת העלייה והקליטה ומיוזמות הפרס. "זהו יום מיוחד לאותם אמנים מוכשרים שעלו אחד אחרי השני. לאותם אנשים מגיעות כל הברכות על ההתקדמות שלהם במדינה, על התוצרים שלהם ועל מי שהם. להיות עולה חדש זה קשה מאוד. להיות עולה חדש ולהתקדם כשאתה מגיע בלי שפה, בלי קשרים, ומתחיל הכל מהתחלה. אבל תסתכלו על מי שיושב כאן ועל האמנים שזכו, אפשר להגיד להם בראבו על שקיבלו את מה שמגיע להם. בראבו על תרומתם לתרבות של מדינת ישראל."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אפרצ'ב פנה בנאומו לאמנים הזוכים, "חשוב מאוד שתבינו שקיימת עליכם החובה המוסרית להוביל את המחנה ולסייע לאמנים העולים בשילובם בחיי התרבות והאומנות בארץ. היום יוצר חדש שמגיע למדינת ישראל, על כל הקשיים הרגילים של מי שמגיע לארץ חדשה, הוא מתמודד עם קשיים נוספים שמאוד מקשים לפעמים לחזות ולבטא את עצמו ברמה, ביכולות ובאפשרויות שהיו לו בארץ מולדתו. על כן, מאוד חשוב שחוץ מהקושי שאתם מתמודדים איתו, תראו את קרן האור בכך שמוטלת עליכם המחויבות החברתית להוביל אחריכם הרבה מאוד עלים להצלחות ולחפש את הדרך להיות גשר בחברה הישראלית, שלפעמים חולה במחלות שונות שהמדינה מתמודדת איתן כגון שסע תרבותי, דתי וגזענות. הציפייה מיוצרים כמוכם שתוכלו לעשות את החיבור בין עולים לוותיקים, אשכנזים ומזרחים, דתיים וחילונים ועוד."

הזוכים והזוכות

גרמן רייטמן, מוסיקאי ומלחין, עלה מרוסיה ב-1999.

באזזאו ארטנג, זמר, עלה מאתיופיה ב-2005.

מליסה טאוב, צלמת, עלתה מארה"ב בשנת 2015.

איינאו מיטגנאו, זמר, עלה מאתיופיה ב-1991.

דוד זונדלוביץ', פסל, עלה מליטא ב-1991.

ליזה זברסקי, ציירת, עלתה מאוקראינה ב-1990.

נינה גרשמן, רקדנית בלט והמנהלת האמנותית של להקת הבלט הישראלית, עלתה לארץ מרוסיה ב-1992.

סמיון קרייטמן, משורר, עלה לארץ מאוקראינה ב-1990.

לאוניד לוינזון, סופר, עלה לארץ מאוקראינה ב-1991.

אלון רבינוביץ', במאי קולנוע, עלה לארץ מרוסיה ב-2009.

אירמה פיסקו, שחקנית בתאטרון היידישפיל, עלתה לארץ מאוקראינה ב-1991.