בפיצוץ במכרה פחם בצפון איראן שאירע אתמול (רביעי) נהרגו לפחות 35 פועלים, כך דיווחו סוכנויות ידיעות מקומיות היום, וזאת בזמן שחילוץ הפועלים הלכודים מתחת להריסות נכנס ליום השני. מחוז גולשטאן בו אירע הפיצוץ יכריז על שלושה ימי אבל אחרי הפיצוץ כך הכריזה היום הטלוויזיה האיראנית. בינתיים הנשיא חסן רוחני הוציא הוראה הדורשת מהממשלה להשתמש בכל האמצעים הקיימים לחלץ את אלו שעדיין לכודים.

 

הפיצוץ אירע אתמול בצהריים בשעה 12:45 לפי שעון איראן. מספר גורמים רשמיים טוענים שהגז שנצבר לאחר הפיצוץ פוגם במאמצי החילוץ, ולפחות 25 אנשים אושפזו בבתי החולים משאיפת גז בזמן מאמצי החילוץ אחרי הפיצוץ. לאחר הפיצוץ, אמבולנסים, הליקופטרים וכלי חילוץ נוספים מיהרו לאתר בזמן שגורמים אחראים ניסו להעריך את גודל מצב החירום.

סוכנויות ידיעות איראניות פרסמו תמונות מהאתר, בהן נראים אמבולנסים ועובדי חירום נאספים בכניסה למכרה. חלק מהתמונות מראות עשרות עובדים מכוסים באפר פחם המקבלים עזרה מעוברי אורח או שוכבים על הרצפה כאשר המחלצים עוברים ביניהם עם בלוני חמצן.

בישראל אין כריית מחצבים תת קרקעית אך השימוש בפחם הוא נפוץ בתעשיות רבות, ביניהן ההייטק וייצור החשמל. כריית הפחם עומדת בבסיס שרשרת האספקה הגלובלית, והיא נחשבת לתעשייה מסוכנת במיוחד כשאסונות בהם משלמים עובדים בחייהם מתרחשים בה לעתים תכופות. הסיבה להרוגים קשורה בין היתר בהעדר סטנדרטים ותקני בטיחות  ושירותי חירום לא מתאימים.

מאז עסקת האטום של איראן עם המעצמות, השקיעה המדינה העשירה בנפט ובמינרלים מאמצים רבים בשיפוץ כמה ממכרות הפחם שלה. איראן צורכת מידי שנה כ-2.5 טונות של פחם שרק מיליון טון ממנו מגיע מהמכרות. היתר מיובא ולפעמים נצרך במכרות הפלדה של המדינה.

זה לא האסון הראשון שהכה את איראן בתעשיית הכרייה. ב-2013, נהרגו 11 עובדים בשתי תקריות כרייה נפרדות. ב-2009 נהרגו 20 עובדים במספר תאונות.