נשיא ניגריה הודיע כי ייפגש היום (ראשון) עם 82 תלמידות בית הספר מצ'יבּוֹק ששוחררו בסוף השבוע האחרון משבי בוקו חראם, בו הוחזקו שלוש שנים. הנשיא, מוחמדו בוהארי, אמר בהודעה שפרסם כי יקבל את פני הנערות בבירת ניגריה, אבוג'ה.

על פי הודעת הנשיא, הנערות שוחררו בתמורה לשחרורם של אסירים החשודים כפעילים בארגון. זהו השחרור המוסכם הגדול ביותר של קבוצה מתוך קרוב ל-300 הנערות שנחטפו על ידי הארגון. לפני שחרור הנערות אתמול, 195 מהחטופות הוחזקו בשבי. כעת נותרו 113 שגורלן אינו ידוע.

צילום מתוך סרטון ששוחרר באוגוסט 2016, בו נראה חייל בוקו חראמם על רקע נערות שלכאורה חלק מקבוצה של 276 נערות צ'יבוק המוחזקות מאז אפריל 2014 בשבי בוקו חראם (צילום: סוכנות AP).

חטיפת תלמידות בית הספר בצ'יבוק, באפריל 2014, העלתה על סדר היום העולמי את פעולתו ההרסנית של בוקו חראם בצפון ניגריה, והחלה שנים של דאגה ושברון לב לבני משפחותיהן של הנערות. חלקם לא זכו לראות את בנותיהן משתחררות לפני מותם. 276 הנערות הן חלק מאלפי בני אדם שנחטפו על ידי הארגון לאורך השנים.

רבות מהנערות, רובן נוצריות, אולצו להינשא לשוביהן וללדת בנקודות מסתור של הארגון ביערות ניגריה. בקרה שלטונות ניגריה על החשש שנערות אחרות אולצו לבצע פיגועי התאבדות.

"אלו חדשות מאוד, מאוד מרגשות עבורנו, ששמונים מהבנות שלנו חוזרות הביתה" אמרה בוקי שוניבארה, פעילה בקמפיין להשבת החטופות, לרשת הטלוויזיה סקיי, "חייהן בשבי היו חיים של ייסורים. הן הורעבו, עברו והתעללות, וכפי שראינו בעבר חלק מהן חזרו עם ילדים, וחלק חזרו עם סיפורים על התעללות מינית".

סבב השיחות האחרון בין ממשלת ניגריה לארגון הטרור נעשה, שוב, בתיווך ממשלת שווייץ והוועדה הבינלאומית של ארגון הצלב אדום, כך מסרה ממשלת ניגריה.

קבוצת הנערות הקודמת שוחררה באוקטובר האחרון, אז הודיעה הממשלה ששחרור של 83 נערות נוספות יתבצע בקרוב. אך ביום השנה השלישי לטיפתן, בחודש אפריל, מסרה הממשלה שהמגעים "התקדמו די יפה" אך הם ניצבים בפני אתגרים רבים.

עקורים בצפון ניגריה לאחר מתקפות בוקו-חראם. צילום: סוכנות AP.

בוהארי הכריז בשנה שעברה שבוקו חראם "רוסק", אך הארגון ממשיך לבצע התקפות בצפון ניגריה ובמדינות השכנות. מאז החל הארגון בהתקוממות של השלטון, נהרגו יותר מ20 אלף בני אדם, 2.6 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם,  ומיליונים נוספים נמצאים בסכנת רעב.