מעל לאלף משתתפים לקחו חלק בצעדת יום הניצחון הממלכתית שהתקיימה במרכז ירושלים אתמול (שלישי). מאות וטרנים ווטרניות, ותיקי מלחמת העולם השנייה צעדו ביחד עם משפחותיהם במרכז העיר לציין את יום השנה ה-72 לניצחון על הנאצים. בסוף הצעדה, נערך טקס במעמד שרת הקליטה סופה לנדבר.

"אנחנו מציינים היום בגאווה את שנת ה-72 לניצחון על נאצים," אמרה השרה. "לפני 20 שנה הצעדות ביום הזה התחילו כיוזמה ספונטנית של וטרנים ומשפחותיהם ותראו איפה אנחנו היום – כל המדינה מכירה ומעריכה אתכם." לנדבר גם ציינה את הישגי הממשלה בהנצחת המועד בלוח השנה הממלכתי והזכירה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, צפוי לארח במהלך היום וטרנים שיבקרו בכנסת.

צעדת הווטרנים בירושלים לציון יום הניצחון (צילום: דבר ראשון)

"אני חושב שהיום אין מי שמטיל ספק, שגם קיומה של המדינה הזו, עומדת ותלויה בזכות הניצחון שלכם לפני 72 שנה" אמר השר להגנת הסביבה והשר למורשת ירושלים, זאב אלקין. "לפני מספר שנים עוד צעדתי במצעד הזה ביחד עם סבי עליו השלום והשנה אני הולך במצעד הזה עם תמונתו. אתם יכולים להביט סביבכם ולראות שאחד מההישגים הגדולים שלכם עומד על כך שהצלחתם להנחיל את מורשת הניצחון לדורות הבאים, וקהל הצעירים שהולך וגדל משנה לשנה מוכיח את זה בנוכחותו."

צעדת הווטרנים בירושלים לציון יום הניצחון (צילום: דבר ראשון)

בשנים האחרונות, וגם השנה, הקהל שמשתתף בצעדות מורכב מבני משפחותיהם של הוטרנים, ובינהם נכדיהם ואף ניניהם. משפחת סמלונסקי הגיעה לצעדה ממעלה אדומים לזכור את גבורתו של סב המשפחה שלחם במלחמה ונפטר לפני מספר שנים. "אנחנו מגיעים לפה בכל שנה לזכור את הסיפור של סבא רבא רפאל" סיפר דני סמולנסקי, תלמיד בית ספר יסודי שהגיע לצעדה עם אחיו, אמו וסבתו. "סבא עבר את כל המלחמה ובבית תלויה תמונה גדולה שלו עם כל המדליות שלו, הוסיף סמולנסקי. "זה משמח לראות כל כך הרבה צעירים שצועדים פה עם תמונות של קרובי משפחתם," אמרה בהתרגשות דינה סמולנסקי, אמו של דני ונכדתו של רפאל ז"ל, "פחדנו מאוד שהסיפורים ישכחו פה בארץ ושהם לא יקבלו את המקום הראוי שלהם, ועל כן, זה משמח לראות שהמצב הפוך ושלדורות הצעירים איכפת והם זוכרים."

צעדת הווטרנים בירושלים לציון יום הניצחון (צילום: דבר ראשון)

"נמצאים איתנו כאן היום הלוחמים והלוחמות, שורדי הגטאות והמחנות וניצולי השואה, נצורי לנינגרד ובוגרי קרבות סטלינגרד, קייב וברלין. בזכות כל אחד ואחת מכם אנחנו נמצאים כאן היום ועל כך לכם התודה," אמר בנאומו אברהם גרינזייד, יו"ר ברית ותיקי מלחמת העולם השנייה בישראל. הוא הוסיף כי "משמח לראות כאן כל כך הרבה צעירים, שהם העתיד שלנו. אנחנו צריכים לעמוד כאן גאים במדינה שלנו, מדינת היהודים. ואנחנו יכולים לספר בגאווה שסיפור הניצחון של הצבא האדום על הנאצים הוא גם סיפור ניצחון יהודי."