נשיא איראן, חסן רוחאני, יהיה הנשיא הבא של הרפובליקה האיסלמית איראן, וימשיך בתפקידו, אליו נבחר ב-2013.  סגן שר הפנים, עלי אשאאר אחמדי, אמר במסיבת עיתונאים כי יותר מ -40 מיליון איראנים הצביעו בבחירות, מה שמעמיד את שיעור ההצבעה על 70%. שעות ההצבעה התארכו מאוד, בחלק מהמקומות עד חצות, כדי לאפשר לשורות ארוכות של מצביעים, לממש את זכותם.

קלפי באיראן (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi).

התוצאות עד כה יעניקו ככל הנראה את הניצחון לרוחאני, שלא יזדקק אפילו לסיבוב שני כדי להמשיך להנהיג את המדינה. בשנת 2013, זכה רוחאני בבחירות לנשיאות עם כמעט 51% מהקולות, כששיעור ההצבעה עמד על 73%. רוחאני בן ה-68, נחשב לרפורמיסט מתון, והוא מוביל את איראן לכיוון ליברלי יותר, ומעניק חופש פוליטי גדול יותר לאזרחיות והאזרחים, ויותר לקשרים טובים יותר עם.

ההצבעה ביום שישי היתה במידה רבה משאל עם על מדיניותו הפוליטית המתונה יותר רוחאני, אותה המדיניות שסללה את הדרך להסכם הגרעין בשנת 2015, בו זכתה איראן להקלה בסנקציות מסויימות שהוטלו עליה ע"י המעצמות.

גברם אירנים עומדים בתור לקלפי (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)

ניצח את הקיצוני, עדיין נתון למרותו של האייתולה

איש הדת הקיצוני, אברהים רייסי, המתמודד שמאיים על מקומו של רוחאני, זכה עד כה ל- 10.1 מיליון קולות. שני המועמדים האחרים שנשארו במרוץ, מוסטפה מירסלים, שר התרבות לשעבר, ומוסטפה האשיטאבה, דמות פרו-רפורמית, שהתמודדו לפני כן ב -2001, זכו עד כהלמאות אלפי קולות כל אחד.

נשיא איראן הוא הדמות החזקה השנייה במערכת הפוליטית האיראנית. הוא כפוף למנהיג העליון של המדינה, האייתוללה סייד עלי חוסייני ח'אמנאי, אשר מכהן בתפקידו משנת 1989, עת נבחר על ידי מועצת מומחים. האייתולה מתערב בכל ענייני המדינה, ובעל סמכויות מרחיקות לכת.