נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נחת אמש (ראשון) בערב הסעודית לוועידת פסגה עם 55 מנהיגים ובכירים בעולם הערבי. טראמפ קרא לערב הסעודית ולשאר מדינות המזרח התיכון לחסל את 'הקיצוניות האיסלאמית' באזור. הנשיא תיאר את המאבק כ'מלחמה בין הטובים לרשעים', ולא כהתנגשות בין המערב והאיסלאם.

בניגוד מובהק לקודמו אובמה, טראמפ נמנע באופן מוצהר מלנזוף באופן פומבי במנהיגי המזרח התיכון על הפרה של זכויות אדם ושלטון דכאני במדינותיהם, והתמקד בהטלת ביקורת במשטר האיראני ובעליית האיסלאם הקיצוני  "אנחנו כאן לא בשביל להטיף מוסר – אנחנו כאן לא בשביל להגיד לאנשים אחרים איך לחיות, מה לעשות, מי להיות, או איך להתפלל", אמר טראמפ בנאומו בבירת ערב הסעודית, ריאד. "במקום זה, אנחנו כאן כדי להציע שותפות המושתת על אינטרסים וערכים משותפים בשביל להגשים עתיד טוב יותר עבור כולנו. זהו קרב בין פושעים ברבריים שמחפשים להשמיד את החיים האנושיים לבין אנשים הגונים מכל הדתות שמחפשים להגן עליהם."

"עתיד טוב אפשרי רק אם אומות העולם יגרשו את המחבלים ויגרשו את הקיצוניים. גרשו אותם החוצה! גרשו אותם החוצה ממקומות התפילה שלכם! גרשו אותם החוצה מהקהילות שלכם!", אמר טראמפ.

מלך סעודיה סלמאן כינה בנאומו את איראן "ראש החץ של הטרור העולמי" והצטרף לקריאתו של טראמפ להשמיד את ארגון הטרור דאע"ש. במרכז המפגש בין טראמפ למלך הסעודי עמדה חתימת מספר הסכמי סחר בשווי מיליארדי דולרים, ועסקת נשק המוערכת בשווי של 110 מיליארד דולר – כנראה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב.

טראמפ נפגש בוועידה עם אמיר קטאר, השייח תמים בן חמאד אאל תאעני, ועם מלך בחריין, חאמד. מפגש חמים במיוחד נרשם בין טראמפ לראש ממשלת מצרים, עבד אל-פאתח א-סיסי, שנחשב למעריץ של טראמפ. הנשיא הצהיר שא-סיסי ומצרים הם חברים טובים של ארה"ב, ואף שיבח את נעליו של א-סיסי. עוד הבטיח טראמפ שבכוונתו לבקר במצרים בקרוב מאוד.