בית המשפט לחוקה בטיוואן, פסק היום כי יש להתיר נישואים חד-מיניים במדינה, מה שהופך את טיוואן למידנה הראשונה באסיה המכירה בכך.

בית המשפט קבע כי האיסור על נישואים חד מיניים הוא הפרה של החוקה הרפובליקה של סין, שמה הרשמי של טיוואן. תוך שנתיים, כך קבע בית המשפט, יש להכשיר את המערכת החוקית במדינה, כך שבני זוג מאותו מין יוכלו להגיש את המסמכים המתאימים, וברית הנישואים שלהם תהיה מוכרת ושווה. 2 מתוך 15 השופטים ששפטו בהליך הגישו התנגדויות שונות, ואחד פסל עצמו מלשפוט בסוגיה.

תהליכי החקיקה והאכיפה של קבית בית המשפט כבר עושים דרכם בבית המחוקקים של טיוואן, שם גם מפלגת השלטון וגם מפלגת האופוזיציה הגדולה תומכות בהכרה בנישואים חד מיניים. מרבית הציבורי הטיוואני תומך גם הוא בהכרה כזו, כך עולה מסקרים במדינה, וכך גם נשיאת טיוואן, צאי אינג-ון.

סטטוס אותו פרסמה צאי, בו היא מכריזה על ההכרה של בית המשפט, ושמחה על כך:

פעילים להט"בים הקימו בשנים האחרונות שדולה יעילה, עם השפעה פוליטית ומצעדי גאווה גדולים. מול הפעילים הפרו-להט"בים התייצבו, כמו בכל העולם, כוחות שמרניים וקיצוניים, אך בניגוד לארה"ב ומקומות רבים בעולם, כוחם קטן.

מהאגודה למען הלהט"ב בישראל נמסר:"הבשורה הכל כך טריוויאלית וטבעית שמגיעה היום מטיוואן היא עוד צעד גלובלי לחברה מתוקנת. זהו רק עניין של הסברה וזמן עד שעוד ועוד מדינות בעולם יבינו שאהבה היא דבר שלא ניתן ולא צריך לעצור, לא בחקיקה ולא במשפט. האגודה למען הלהט"ב מברכת, מחבקת ובעיקר מאחלת "בקרוב אצלנו".

"הצורך, היכולת, הגעגועים והכמיהה, במישורים הפיזיים והפסיכולוגיים, ליצירת יחידה קבועה של אינטימיות ובלעדית, שווים במידתם אצל הטרוסקסואלים והומואסקסואלים. לאור החשיבות של חופש הנישואין להתפתחות הקול האישי והייחודי, ולאור החשיבות בשמירה על כבוד האדם", הסביר בית המשפט את קביעתו.

נישואים חד-מיניים מוכרים רק ב-22 מדינות מתוך ה-200 שיש בעולם, וזאת חרף זאת שהחל משנת 2001, ניכרת עלייה בהכרת מדינות העולם. טיוואן היא כאמור המדינה הראשונה באסיה, ודרום אפריקה היא כרגע המדינה היחידה באפריקה המכירה בנישואים חד מיניים. יותר מ-70 מדינות אוסרות בחוק פעילות וגילויי הומוסקסואליות.

מפגינים בעד נישואים חד מיניים בטאיוון חוגגים מחוץ לבית המשפט העליון לאחר שאישר נישואים חד מיניים (צילום: AP Photo/Chiang Ying-ying).

תנועת הזכויות ללהט"ב חווה האטה משמעותית בהתקדמות שלה, ככל שמתרבים הדיווחים על מעצרים ועינויים של להט"ב ברחבי הגלובוס.

בשבוע שעבר נחשפו מעצרים גדולים של גברים הומואים בניגריה ובבנגלדש, זאת לצד הדיווחים על מעצרים עינויים ואף רצח של להט"ב בצ'צ'ניה. באינדונזיה דווח על פשיטה על סאונה בה נפגשים הומואים, כשהגברים הוצאו מהסאונה בכוח, הופשטו בציבור, ונעצרו.