דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת כ"ו בסיון תשפ"ב 25.06.22
25°תל אביב
  • 18°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 24°חיפה
  • 25°אשדוד
  • 23°באר שבע
  • 35°אילת
  • 28°טבריה
  • 21°צפת
  • 24°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בחירות בהסתדרות 2017

הבחירות בהסתדרות / בעקבות עתירת יחימוביץ': ביהמ"ש הורה לעצור ספירת הקולות

ספירת מאות הקלפיות במרכז הלוגיסטי בגני התערוכה הופסקה עד לדיון במחוזי ת"א ב-12:00 | עתירת יחימוביץ' בעקבות טענות לזיופים ואי סדרים - "חשש כבד שהתוצאות אינן תוצאות אמת" | מטה ניסנקורן: "אין כל שחר לטענות" | לאחר ספירת כרבע מהקולות: 60% לניסנקורן

מרכז ספירת הקולות בגני התערוכה (צילום: באדיבות אלירן קוזליק)
אסף צבי

נשיא בית המשפט המחוזי בת"א השופט איתן אורנשטיין הורה לעצור מיידית את ספירת הקולות בבחירות למוסדות ההסתדרות, עקב עתירת ח"כ שלי יחימוביץ' על זיופים ואי סדרים שלכאורה התגלו בבחירות. ספירת הקולות במקומות העבודה, שכלפיה מתרכזות טענותיה של יחימוביץ', החלה בסביבות השעה 16:00. כשעה לאחר מכן הודיעו במטה יחימוביץ' על הגשת עתירה, אך בפועל העתירה הוגשה רק בשעה 21:50 – כמעט שש שעות לאחר תחילת ספירת הקולות במרכז הלוגיסטי בגני התערוכה. בשעה 23:00 פורסמה החלטת השופט לעצור את הספירה עד לדיון שיתקיים בעניין מחר (חמישי) בשעה 12:00 במחוזי בתל אביב.

ח"כ שלי יחימוביץ' עתרה לבית המשפט המחוזי בבקשה לצווי מניעה בהולים לעצירת הליך ספירת הקולות בטענות על פגיעה בטוהר הבחירות וזיופים. פרקליטה של יחימוביץ' עו"ד איתן לירז טען כי העתירה הוגשה "נוכח הימצאותן של מאות קלפיות פגומות שהושחתו במזיד ואי סדרים בהיקפים המקימים חשש כבד שהתוצאות אינן תוצאות אמת. במקביל נאסף כעת החומר הנדרש לעתירה לפסלות הליך הבחירות בכללותו. על פניו נראה כי מדובר באחת משחיתויות הבחירות הגדולות בתולדות המדינה."

מוועדת הבחירות המרכזית של ההסתדרות נמסר כי הוועדה מכבדת את החלטת השופט והספירה נעצרה. מדובר ועדת הבחירות של ההסתדרות נמסר כי נכון לשעה 21:45 נבדקו 648 מתוך 792 קלפיות המגורים ו-16 קלפיות ממקומות העבודה. הנתון המשוקלל לכל הקלפיות שנספרו, המשקף כ-24.7 אחוז מקולות המצביעים ברחבי הארץ, מתפלג באופן הבא: 59.01% מהקולות ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ו-40.99% מהקולות לח"כ שלי יחימוביץ'.

ממטה יחימוביץ' נמסר כי בידיהם מידע על "היקפים עצומים וחסרי תקדים של שיבושים חמורים ומכוונים" של מערכת הבחירות, שנעשו לכאורה בידי מטה סיעת עוגנים. "מערכת הבחירות להסתדרות זויפה ונגנבה באופן שיטתי, מכוון והמוני", כתבו. בהודעת המטה נטען כי "משאיות נושאות קלפיות מחיפה ומחדרה הגיעו למרכז הספירה הלוגיסטי רק בבוקר המאוחר אחרי ששוטטו בלילה בלווי אנשי ניסנקורן בלבד; במרכז הספירה הלוגיסטי אותרו כבר יותר מ – 500 קלפיות חשודות כמזוייפות; אנשי יחימוביץ גורשו באלימות מועדות קלפי, חברי ועדים נכנסו עם המצביעים אל תוך הקלפי או שמו בידיהם מעטפות סגורות ומוכנות לפני שנכנסו אליה, ועוד".

יחימוביץ' אמרה כי "שתיקה והעלמת עין מעבריינות ממוסדת ושיטתית ומביזוי כל ערך דמוקרטי של בחירות, היא בלתי אפשרית ציבורית, משפטית ומוסרית. רצון הבוחר לא רק שלא כובד, אלא שנרמס שוב ושוב. תחילה במסכת של איומים והפחדות חסרי תקדים על עובדים החוששים למטה לחמם, ובהמשך במעשים פליליים של ממש. כמי שבליבת אמונתה חיזוק העבודה המאורגנת על רכיביה הדמוקרטיים, כאן אפשר לומר בוודאות שערך זה נרמס ברגל גסה, ואין בכוונתנו לעבור על כך לסדר היום." עוד נמסר כי בשעה זאת עוסקים צוותים משפטיים במיון מאות עדויות מצולמות ממעשי תרמית ואלימות בקלפיות, מקצתן תועדו בידי פעילים ואחרות בידי משרד החקירות "וייצמן יער" שנשכר מראש בידי מטה יחימוביץ', ו"נשקלים צעדים משפטיים מרחיקי לכת".

במערכת "דבר ראשון" הצטברו עדויות על מספר אירועים של אלימות ושיבוש הבחירות ע"י תומכי יחימוביץ' וחברת האבטחה TQS שנשכרה על ידי המטה שלה. בין השאר דווח על אלימות מילולית, ניסיונות להיכנס ל"שטחים סטריליים" בהם אוחסנו קלפיות במרחבים טרם הבאתן למוקד הספירה הארצי, ונסיונות לפסול קלפיות ע"י פתיחתן או קריעת הפרוטוקול שהוצמד להן. במקרים רבים נסיונות אלו נמנעו על ידי הפעילים מטעם ניסנקורן. ממטה יחימוביץ' נמסר בתגובה: "האנשים שלנו נכנסו רק למקומות שמותר להם להיכנס אליהם."

ממטה עוגנים נמסר – "אין כל שחר לטענותיה של יחימוביץ', אשר איננה משלימה עם רצון הבוחרים.  אנחנו מלאי ביטחון שטענותיה המופרכות של יחימוביץ' וניסיונה לפגוע בהצבעתם של 244 אלף עובדים וגימלאים לא יצלח. יחימוביץ' פועלת בעולם מקביל שבו כולם אשמים כל הזמן וככה פעלה לאורך כל קמפיין הבחירות וביתר שאת מאז הבינה את גודל תבוסתה."

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!