ערב הסעודית, בחריין, מצרים ואיחוד האמירויות הודיעו הבוקר (שני) על ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם קטאר, וזאת על רקע תמיכתה בארגוני הטרור האיסלמיים ובאיראן. ארבעת המדינות הודיעו כי ימשכו את שגריריהם מדוחא, וקראו לאזרחיהם השוהים בקטאר לעזוב את המדינה, וכן לאזרחי קטאר הנמצאים על אדמם לצאת.

ארבע המדינות גם הודיעו כי ינתקו את דרכי האוויר והים לחצי האי הקטארי. נכון לעכשיו לא ברור כיצד החלטה זו תשפיע על הדרכים למדינה, וממשלת קטאר טרם הגיבה על ההחלטה. בנוסף מהווה קטאר בית לבסיס חיל האוויר אל וודיד, בו נמצאים למעלה מ-10 אלפים חיילים אמריקנים.

דוחה, קטאר (ויקימדיה קומונס).

בחריין הסבירה את ההחלטה בכך שהיא מאשימה את קטאר ב"הסתה ברשתות התקשורת, תמיכה בטרוריסטים חמושים, ומימון קבוצות איראניות המחבלות ומפיצות כאוס בבחריין". שאר המדינות פרסמו גם הן הצהרות דומות.

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין אמר לרשת ב' "במשך שנים קטאר רוקדת על שתי החתונות: מבחינת היחסים עם ארה"ב ואיראן, כמו גם התמיכה שלה בארגוני טרור הסונים הרדיקליים כמו דאעש ואל-קעידה, במקביל לתמיכה באחים המוסלמים".

ידלין ציין כי לדעתו היחסים עם חמאס, שקטאר היא אחת ממקורות המימון המרכזיים של הארגון, אינם אחת הסיבות המרכזיות למשבר.

ההחלטה הגיעה לאחר שבסוף מאי טענה קטאר כי האקרים השתלטו על האתר של סוכנות החדשות הממשלתית ופרסמו הודעות כוזבות משליט המדינה בנוגע לאיראן ולישראל. המדינות השכנות במפרץ הפרסי הגיבו בזעם לאירוע, וחסמו את התקשורת הקטארית במדינתם כולל ערוץ החדשות אל ג'זירה הממוקם בבירה דוחא.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בליווי אישתו מלניה טראמפ לוחץ ידיים לסלמאן מלך סעודיה, בשדה התעופה בריאד, סעודיה (צילום: AP Photo/Evan Vucci).

זהו אינו העימות הראשון בין קטאר למדינות הערביות הסובבות בנוגע לתמיכתה בקבוצות איסלמיות. הדאגה המרכזית, בעיקר מבחינת מצרים וערב הסעודית, היא תמיכתם בארגון האחים המוסלמים, ארגונים אשר קוראים תיגר על השלטון בשתי המדינות. על רקע זה החזירו בחריין, איחוד האמיריות וערב הסעודית את שגריריהם מקטאר כבר ב-2014, והחזירו אותם רק לאחר שגורמים מהאחים המוסלמים עזבו את המדינה. נכון לעכשיו נראה שהמדינות נוקטות קו תקיף יותר מבעבר.

קטאר מכחישה בתקיפות כי היא מממנת קבוצות קיצונים, אך היא ממשיכה להיות הפטרון המרכזי של ארגון הטרור חמאס, ואף לביתו של בכיר חמאס המוגלה חאלד משעל מאז 2012. בנוסף היא מואשמת במימון הזרוע הסורית של ארגון הטרור אל קעידה.