'הכוחות הסוריים הדמוקרטיים' בהנהגת הכורדים ובגיבוי ארה"ב פלשו ביום שני בבוקר ל-ארקה. מיליצית הנשים הכורדית YPJ (ראשי תיבות של "היחידות להגנת הנשים" בכורדית) הייתה הראשונה להכנס לעיר מכיוון מזרח. אחר הצהריים הודיע דוברת הכוח כי הצליחו לכבוש את כל שכונת אל-משלאב שבמזרח העיר מידי דאע"ש. הפלישה שתוזמנה ליום בו מציינים בארה"ב, באנגליה ובצרפת 73 שנים לפלישת בעלות הברית לאדמת אירופה (הפלישה לנורמנדי), החלה משכונת אל-משלאב שבמזרח העיר, המשמשת כבירתה הרשמית של דאע"ש מאז ינואר 2014. במסיבת עיתונאים שערכו נציגיהן של 16 המיליציות המשתתפות בקואליציה, הכריזו דוברי המבצע הכורדים על "תחילת המלחמה לשחרור העיר" בה חיים כיום כ-200,000 בני אדם.

'הכוחות הסוריים הדמוקרטיים' החלו להתקדם לעבר א-רקה בנובמבר האחרון. מאז הם שחררו מאות כפרים ועיירות עליהן דאע"ש השתלט במהלך 2013. בנוסף שחררו הכוחות – הזוכים לסיוע נרחב מהקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב – כמה סכרים אסטרטגיים בהם מיוצר מרבית החשמל בסוריה. לטענתם, הם שולטים כעת בכ-75% מהחשמל המופק במדינה.

מפקדת רוג'דה פילאט

על המבצע לבידוד א-רקה שהחל בנובמבר, והמבצע לשחרור העיר מפקדת רוג'דה פילאט שתכנס לדפי ההיסטוריה. מעולם אשה לא פקדה על מבצע צבאי גדול ומורכב כמו זה. פילאט מפקדת, לפי הערכות, על כ-80,000 חיילים וחיילות המשתתפים במבצע. לאחרונה אמרה פילאט לתקשורת כי המבצע יערוך 3-6 חודשים, ובסופו תשוחרר העיר שבה ובסביבתה חיו לפני המלחמה כמיליון וחצי אזרחים.

רוג'דה פילאט איננה רק המפקדת של המבצע הצבאי הגדול ביותר עליו פקדה אישה, היא גם עושה זאת מתוך תפיסת עולם פמיניסטית, סוציאליסטית ואנרכיסטית. בראיונות המעטים מאוד שקיימה, אמרה שמבחינתה המלחמה בדאע"ש היא רק צעד ראשון בדרך ליצירת חברה שוויונית בין גברים לנשים, בין מעמדות שונים ובין קבוצות אתניות שונות. היא רואה בלוחמה הנשית כאקט של שחרור.

טורקיה, שהכריזה בעבר כמה פעמים שהיא תיהיה זו שתשחרר את א-רקה, ולבסוף נאלצת לחזות באויביה הכורדים עושים זאת, גינתה את המבצע. ראש ממשלת טורקיה, בינאחי ילדרים, אמר כי צבאו יגיב בתקיפות אם המבצע יאיים על בטחונה של טורקיה.

ההנהגה הכורדית בסוריה כבר הציבה יעדים להמשך ההתקדמות לאחר כיבוש א-רקה. לפני כחודש הכריז חליל שילו, דובר המיליציה הכורדית YPG, כי לאחר א-רקה יפנו הכורדים לדיר א-זור ולאדליב, ואף יפרצו רצועה קרקעית לחלב ולחוף הים. חזון זה לא הפתיע את הפרשנים, שכן הרצועה שהכורדים בסוריה תובעים מזה שנים נמתחת בין חופה הצפוני של המדינה לבין נהר הפרת והגבול עם עיראק. אלא שחזון זה מאיים הן על המורדים הג'יהאדיסטים בהם סעודיה, קטאר וטורקיה תומכים ואדליב היא בירתם, והן על משטר אסד השולט בחלב ובכל רצועת החוף הסורי.