דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי כ"ה באייר תשפ"ב 26.05.22
26°תל אביב
  • 28°ירושלים
  • 26°תל אביב
  • 26°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 31°באר שבע
  • 37°אילת
  • 35°טבריה
  • 29°צפת
  • 30°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
חיים כץ

בטיחות בעבודה / אושר: מפקחי בטיחות יוכלו להטיל קנסות על קבלנים באתרי בנייה

התקנות שקידם השר חיים כץ קובעות קנס של עד כ-35 אלף שקלים על עבירת בטיחות, וקנס אישי על קבלן שלא מתקן הפרות שנתגלו | למרות שמדובר באמצעי אכיפה יעיל, קיים חשש שהמחסור בפקחים יפגע הצלחת | כץ: "המדינה לא רוצה מפקחי עבודה. היא לא מוכנה לשלם להם"

פועלי בניין (למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: ליאור מזרחי / פלאש90).
ניצן צבי כהן
ניצן צבי כהן
כתב לענייני עבודה
צרו קשר עם המערכת:

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את התקנות החדשות של שר העבודה והרווחה חיים כץ אשר יאפשרו למפקחי מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית להטיל קנסות של עד ל-35,280 ש"ח בגין כל עבירת בטיחות. מנכ"ל שלא יפעל לתיקון ההפרות שנתגלו, ייקנס באופן אישי ברבע מהסכום שהוטל על החברה אותה הוא מנהל עד לסכום גג של כ-9,000 ש״ח.

ח"כ חיים כץ, שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. צילום ארכיון: פלאש 90

״אנחנו לא רואים שיש דרך למנוע את תאונות העבודה בענף הבנייה שלא דרך הכיס. כשמגיע מפקח הקבלנים לא דופקים חשבון וכשהם יתחילו לשלם על כל עבירה ואני מקווה שהם לא ישלמו, המצב ישתנה" אמר השר כץ בפתח הדיון בוועדה. "אפשר למגר את תאונות העבודה או לפחות לצמצם דרמטית את התופעה. המטרה היא לחסוך בחיי אדם. אנחנו לא מחפשים להעניש – אלא שעובדים יגיעו לעבודה, יתפרנסו ויחזרו הביתה בשלום. אנחנו רוצים שהקבלן יפקח על השטח גם אם זה מעכב את הבנייה". העיצום הכספי נחשב לאמצעי אכיפה יעיל ומהיר שמיועד להוות סנקציה קלה יחסית להפעלה בידי הרשות המנהלית.

העיצומים הכספיים יחולו על אתרי בנייה שלא ימלאו אחר תקנות הבטיחות במשטחי עבודה ובגובה, בתקינות הפיגומים, ובביצוע הבדיקות הנדרשות, בהפעלת עגורנים כחוק ועל ידי מפעיל מוסמך, בחפירות ובהריסות ובארגון וניהול בטיחות כנדרש – בין היתר מינוי ממונה בטיחות באתר העבודה, ואיסור העסקת עובד בלא הדרכה ואספקת אמצעי המיגון הנדרשים.

בארגון קו לעובד ברכו את חברי הועדה ואת השר על אישור התקנות אשר לדבריהן מעמידות כלי אכיפה אפקטיביים להגנה על בטיחות העובדים במשק, בדגש על עובדי ענף הבניין. עם זאת, הבהירו בארגון כי קיים חוסר משמעותי במפקחי בטיחות על ענף הבניה, וכי התקנות החדשות צפויות אף להגדיל את העומס המוטל על 19 המפקחים האמונים על למעלה מ-13 אלף אתרי בניה – וזאת נוכח העמדה שהציג האוצר בדיון על פיה לא יקצה משאבים נוספים לצורך יישום התקנה. "במצב עניינים זה, קשה יהיה לרתום את הכלי הנוסף לשינוי מצב הבטיחות בפועל, וקיים חשש כי הפעלתו אף תפגע ביכולת המינהל להפעיל כלים נוספים העומדים לרשותו וחיוניים לא פחות".

רכזת תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר, ביאן ותד, אף דרשה לא לקיים הצבעה על הצו, מכיוון שלטענתה חלק מהתיקונים לסעיפיו לא הובאו לידיעת שר האוצר, כפי שמחייב הצו אולם הוועדה דחתה את טענותיה.

המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמיר הלר, טען בדיון כי חלק מהסעיפים בצו מבזים את הקבלנים: "יש קבלנים שלא מרוויחים בחודש את סכומי העיצומים האלה. ניהול אתר בנייה זה עניין מסובך. צריך לתת קודם כל אזהרות ולא להפעיל ישר את הגיליוטינה. זה עלול לפגוע בעובדים עצמם, אשר יאבדו את מקור פרנסתם". אולם יו"ר הועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הגיב לדבריו ואמר: "אי אפשר לחפש כל הזמן תירוצים למה לא למלא אחר ההוראות. יש דרך להימנע לחלוטין מהעיצומים הכספיים והיא הקפדה למלא אחר הוראות החוק והוראות הבטיחות". ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) הוסיף: "אתם פישלתם וטיטאתם ליקויים מתחת לשטיח. דבריך הם עזות מצח". עם זאת, להצעת הלר, ביקש היו"ר אלאלוף מנציגי משרד העבודה והרווחה לבחון אפשרות להטיל אחריות גם על העובד, אם סופקו לו קסדות ורתמות והוא בחר שלא להשתמש בהן.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר בדיון: "אף אחד לא רוצה לפגוע בקבלנים, אבל הם יצטרכו לפקח על הבטיחות, גם אם זה יעכב את הבנייה. יזמנו את העיצומים בתקווה שלא נצטרך להשתמש בהם. רק שהעובדים יחזרו הביתה בשלום". עם זאת, הוסיף והתייחס לטענות בדבר החוסר במפקחים: "המדינה לא רוצה מפקחי עבודה. היא לא מוכנה לשלם להם. יש לי 22 תקנים פתוחים ולא מאוישים, כי אף מהנדס לא מוכן לעבוד ב-5,000 שקל".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!