מפלגתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון זכתה ברוב המושבים בבחירות לבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי שהתקיימו אתמול (ראשון). המפלגה, הכוללת מועמדים חסרי נסיון פוליטי, זכתה בנצחון סוחף שיחזק את מעמדו של מקרון כנשיא.

"דרך הצבעתם, רוב גדול של צרפתים העדיפו את התקווה על פני הכעס", אמר ראש הממשלה אדוארד פיליפ, וחזר על "מחויבותו המלאה" לעריכת רפורמות בתחומים שונים בצרפת.

מקרון, שנבחר לנשיאות בתחילת מאי הקודם, הגשים את משאלתו לקדם פנים חדשות במקום הפוליטיקאים ה"ישנים". בין מועמדיו ניתן למצוא חקלאי, מורה וגאון מתמטיקה. אך כניסת מפלגתו לפרלמנט צפויה להיתקל בהתנגדות עזה וקולנית של מפלגות השמאל הקיצוני וכן מפלגתה הימנית קיצונית של מארין לה פן, ששתיהן הבטיחו להילחם בתכניותיו לרפורמה כוללת בחוקי העבודה בצרפת. לה פן אמרה ש"תיאבק בכל האמצעים הנדרשים כנגד תכניותיו ההרסניות של מקרון", ומנהיג השמאל הקיצוני מלנשון אמר שרפורמת העבודה של מקרון "תהרוס את הסדר החברתי".

מספירת הקולות עד כה עולה שמפלגתו של מקרון, "קדימה" זכתה בלפחות 327 מושבים מתוך 577 מושבים בבית התחתון הצרפתי – מה שיאפשר לה רוב מוצק שיתמוך ברפורמות של מקרון. המפלגה הרפובליקנית ומועמדים הקשורים עמה זכו בלפחות 131 מושבים. נכון לדיווח האחרון, זהותם של 33 מושבים עדיין לא הוכרעה ותתברר בהמשך, וכך ניתן יהיה לדעת בבירור מה מצבן של מפלגת הימין הקיצוני של לה פן, המפלגה הסוציאליסטית של הנשיא הקודם הולנד ומפלגת השמאל הקיצוני בראשות מלנשון.

על אף שאין בהירות לגבי התכניות הספציפיות של מקרון לחוקי העבודה, ארגוני העובדים במדינה כבר ביקרו בחריפות את תכניותיו לביטול חוקים המגינים על עובדים, וכן את כוונותיו להעביר אותם בהליכי חקיקה מזורזים שידלגו על דיונים נרחבים והגשת הסתייגויות.

"האם הוא הולך לומר 'אתם לא מסכימים, בסדר, אני הולך לדחוף את זה (הרפורמות) בכוח?", שאל ז'אן קלוד מאלי, ראש ה-Force Ouvriere, הארגון השלישי בגודלו בצרפת. "אם כן, דבר אחד ברור – הנשיאות שלו הולכת לצאת לדרך עם התחלה רעה מאוד ביחסי העבודה, ותהיה מתיחות גבוהה", הוסיף.

האסיפה הלאומית מוגדרת אמנם כבית הנבחרים התחתון בצרפת, אך נחשבת לחשובה יותר מבין שני בתי הנבחרים במדינה ומהווה את הרשות המחוקקת. האסיפה מורכבת מ-577 נציגים, שכל אחד מהם מייצג מחוז בחירה שבו כמאה אלף אזרחים בממוצע. הנציג צריך להיבחר במעל 50% מקולות המחוז, ובמידת הצורך נערך סיבוב שני.