היום (שישי) שוגרה רקטה משטח סוריה לעבר שטח פתוח בצפון רמת הגולן, מדובר צה"ל נמסר כי אין נפגעים ולא נגרם נזק, מדובר בזליגת ירי מהלחימה במדינה. בתוך כך נחסמה הדרך המובילה לאזור, סמוך לעין זיוון, נחסמה לתנועת כלי רכב, ואזרחים פונו מהאזורים הסמוכים לגבול, ליד קוניטרה, מחשש לזליגות נוספות.

בתגובה לכך תקף צה"ל באמצעות כלי טיס את המקור ממנו נורה האש, וזוהתה פגיעה. הירי בא לאחר שבמהלך היום דווח על לחימה עזה באזור קוניטרה. קצין בכיר בצה"ל הסביר בשיחה עם וואלה!: "בימים האחרונים אנחנו עדים לקרבות בין ארגוני ג'יאהד עולמי לצבא אסד במרחב קוניטרה החדשה. משטר אסד, שחושש מאוד מכיבוש עמדות שלו, מגיב באש שזולגת לשטח ישראל". לדבריו, "מצד אחד אנחנו מגיבים, ומצד שני לא מובילים להידרדרות. זה אירוע פנימי סורי ואנחנו שומרים על הקו של לא להתערב במה שנעשה שם".

מהמועצה האזורית גולן נמסר כי "עקב לחימה בין המורדים לצבא אסד באזור קוניטרה, ישנן זליגות לשטח ישראל. אזור המטעים והבוסתנים הסמוכים לגבול באזור מעבר קוניטרה, מפונים ממטיילים ועובדים". הובהר כי "למעט איזור ספציפי זה אין הנחיות מיוחדות, ושגרת החיים בכל הגולן ויתר אתרי התיירות נמשכת".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הירי היום למעשה סוגר חמש 'זליגות' שהתרחשו השבוע כאשר ביום רביעי לפני יומיים, זוהתה זליגת ירי נוספת לעבר שטח פתוח בצפון הגולן, ובעקבותיה תקף צה"ל מרגמה השייכת למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית.

ביום ראשון בתחילת השבוע, תקפו כוחות צה"ל שני תותחים ומשאית תחמושת השייכים למשטר הסורי ברמת הגולן הסורית, בתגובה לזליגת ירי לשטח ישראל. הצבא הסורי איים בעקבות כך על "האויב הישראלי" שלא לתקוף שוב עמדות שלו, והזהיר מפני "ההשלכות החמורות" של מעשה כזה "בכל הקשר שהוא".

ביום שני תקף חיל האוויר הישראלי מטרות השייכות למשטר הסורי בצפון רמת הגולן הסורית, בעקבות זליגת הירי. לפי דיווחים ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם המשטר, לפחות שני אזרחים סורים נהרגו במהלך התקיפות.

ביום רביעי נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים בקצרין, לציון 40 שנה להקמת העיר, ואמר: "מי שיורה לשטחנו ומסכן את אזרחינו נתקל במענה חריף ומהיר. איננו מוכנים לקבל טפטופים לא בגולן ולא בכל מקום אחר". לדבריו, "לא נסבול זליגות ואנחנו נגיב על כל ירי. מי שתוקף אותנו – אנחנו תוקפים אותו. זו המדיניות שלנו ואנחנו נמשיך בה".

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס למצב ביום שני בוועדת החוץ והביטחון ואמר כי לישראל אין שום כוונה ליזום מהלך צבאי, אך יש להגיב לכל זליגנ מסוריה "מי שחושב להפוך את אדמת סוריה לבסיס לפעילות מול ישראל – שידע שלא ניתן לזה לקרות. אנחנו רוצים לשמור על השלום והשקט ואני מקווה שלא יפריעו לנו".