מי שפכים חומציים זורמים מאז אתמול (שישי) בצהריים לתוך נחל אשלים. הזרימה, כתוצאה מבקע בקיר בריכת גבס במפעל הדשנים רותם אמפרט. עד כה לא הצליחו לעצור את הזרימה, ומאות קובים ממשיכים להציף את הנחל. בעקבות ההצפה נסגר נחל אשלים למבקרים. מי השפכים מזיקים לחי ולצומח באזור, והצוותים פועלים בכדי למנוע פגיעה ארוכת טווח.

מהמשטרה נמסר כי הסתיימו הסריקות במסוק של הנחל על מנת לוודא שאין בו מטיילים שנלכדו. במקביל נמשכת הפעילות לעצירת זרימת המים ואתמול בערב התקיימה הערכת מצב בראשות מפקד תחנת ערד יחד עם כל הגורמים בשטח להמשך טיפול באירוע.

במשטרה הדגישו כי ציבור המטיילים מתבקש שלא להגיע לטייל בנחל אשלים שסגור לכניסה עד להודעה חדשה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים הסביר כי "מדובר במים מאוד חומציים שדלפו מהמפעל, ופוגעים בחי ובצומח. זה נחל שיש בו גבים ובעלי חיים באזור עלולים לשתות מהם. מדובר גם בנזק ארוך טווח שידרוש שיקום ארוך, שכן אלו מים שנשארים בתוך הקרקע ומחלחלים ועלולים להשפיע גם על אזורים אחרים". הוא ציין כי להערכתו השטח שנפגע בנחל הוא מעל 10 ק"מ.

(צילום: ראשות הטבע והגנים).

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי נציגי המשרד, כולל נציגי המשטרה הירוקה, נמצאים בשטח, בודקים את נסיבות פריצת הבריכה, ששטחה 20-30 דונם, ואוספים ראיות ומידע. לדבריהם באירוע דלפו מהבריכה היקף מוערך של 100 אלף מטר קוב. המשרד דרש מרותם דשנים שלא להזרים יותר שפכים לבריכות. עוד נמסר כי שיקום המפגע "יתחיל מיידית".

מחברת כיל המפעילה את מפעל רותם אמפרט נמסר: "איתרנו פירצה בסוללה המזרחית של בריכת הגבס שבמפעל רותם אמפרט נגב, שגרמה לגלישת מי גבס לאזור בריכה 4 וחלק לנחל אשלים. אין נפגעים, ובשלב זה, אין ביכולת החברה לאמוד את ההשפעה הסביבתית.

"צוותים של מפעל ׳רותם אמפרט נגב׳ הגיעו תוך זמן קצר לאזור, הפסיקו את פעילות המתקן שהזרים את השפכים לבריכה, ופועלים לעצירת הזרימה. נכון לעכשיו, נעצרה הזרימה מתוך הבריכה. הרשויות הרלוונטיות מעודכנות באופן שוטף על הפירצה ועל התקדמות העבודות, וצוות בכיר של ׳רותם אמפרט נגב׳ נמצא בשטח כל העת ופועל לעצירת הזרימה".