אנשי רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ומומחים ממפעל רותם אמפרט, החלו מוקדם הבוקר (שבת), בתיאום כל הגורמים המעורבים ובכוחות מתוגברים, בדיגום ומיפוי הנזקים הסביבתיים בעקבות אירוע דליפת מי השפכים החומציים כתוצאה מבקע בקיר בריכת גבס במפעל הדשנים רותם אמפרט אתמול.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי פקחי הרשות חולקו לצוותים ולאזורים שונים לאורכו של הנחל כדי לבחון מקרוב את איגומי המים שנוצרו תוך בחינה ודיגום רמת החומציות שלהם. בתוך כך הפקחים פועלים להרחיק את בעלי החיים מריכוזי מים אלו וכמובן במניעת הגעה של מטיילים לאזור באמצעות סיורים בשטח ותליית שלטים האוסרים כניסה לשמורה.

עוד נמסר כי ישנה עדיין זרימה של המים החומציים בחלק מערוצי הנחל.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"כרגע אנו מתמקדים בצוותים שנעים רגלית בערוץ הנחל ודוגמים את המים לכל אורכו, כדי שאחרי זה נוכל לקבל תמונות מצב מלאה של איפה נאגמו המים מה הכמות שלהם ועד כמה הם חומציים." מסר גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום של רשות הטבע והגנים. גבאי הוסיף כי "במקביל אנו מפעילים רחפן לצילום כדי לצלם את כל ערוץ הנחל וליצור מיפוי שיציג איפה הבעיות באיזו רמה ובהתאם נוכל להיערך ולתכנן איך לטפל בהם".

(צילום: ראשות הטבע והגנים).

מכי"ל נמסר כי "הבוקר נערכה פגישת תיאום בין הגורמים המקצועיים בחברת רותם אמפרט נגב והצוותים של המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. בפגישה הוחלט על המשך ביצוע דגימות של קרקע ומים בנחל אשלים על ידי הצוותים של המשרד להג״ס, רט״ג וגיאולוגים מרותם אמפרט. לאחר קבלת תוצאות הדגימות יוחלט האם להמשיך בהזרמת מים מתוקים. צוותים של החברה מבצעים חסימות פיזיות בשטח במטרה למנוע ממטיילים מלהיכנס לאזור. החברה פועלת בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם הרשויות ולא תחסוך במשאבים עד לשיקומו המלא של הנחל."

מי שפכים חומציים זורמים מאז אתמול (שישי) בצהריים לתוך נחל אשלים. הזרימה, כתוצאה מבקע בקיר בריכת גבס במפעל הדשנים רותם אמפרט. עד כה לא הצליחו לעצור את הזרימה, ומאות קובים ממשיכים להציף את הנחל. בעקבות ההצפה נסגר נחל אשלים למבקרים. מי השפכים מזיקים לחי ולצומח באזור, והצוותים פועלים בכדי למנוע פגיעה ארוכת טווח.

מהמשטרה נמסר כי הסתיימו הסריקות במסוק של הנחל על מנת לוודא שאין בו מטיילים שנלכדו. במקביל נמשכת הפעילות לעצירת זרימת המים ואתמול בערב התקיימה הערכת מצב בראשות מפקד תחנת ערד יחד עם כל הגורמים בשטח להמשך טיפול באירוע.

במשטרה הדגישו כי ציבור המטיילים מתבקש שלא להגיע לטייל בנחל אשלים שסגור לכניסה עד להודעה חדשה.

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים הסביר כי "מדובר במים מאוד חומציים שדלפו מהמפעל, ופוגעים בחי ובצומח. זה נחל שיש בו גבים ובעלי חיים באזור עלולים לשתות מהם. מדובר גם בנזק ארוך טווח שידרוש שיקום ארוך, שכן אלו מים שנשארים בתוך הקרקע ומחלחלים ועלולים להשפיע גם על אזורים אחרים". הוא ציין כי להערכתו השטח שנפגע בנחל הוא מעל 10 ק"מ.

(צילום: ראשות הטבע והגנים).

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי נציגי המשרד, כולל נציגי המשטרה הירוקה, נמצאים בשטח, בודקים את נסיבות פריצת הבריכה, ששטחה 20-30 דונם, ואוספים ראיות ומידע. לדבריהם באירוע דלפו מהבריכה היקף מוערך של 100 אלף מטר קוב. המשרד דרש מרותם דשנים שלא להזרים יותר שפכים לבריכות. עוד נמסר כי שיקום המפגע "יתחיל מיידית".

מחברת כיל המפעילה את מפעל רותם אמפרט נמסר: "איתרנו פירצה בסוללה המזרחית של בריכת הגבס שבמפעל רותם אמפרט נגב, שגרמה לגלישת מי גבס לאזור בריכה 4 וחלק לנחל אשלים. אין נפגעים, ובשלב זה, אין ביכולת החברה לאמוד את ההשפעה הסביבתית.

"צוותים של מפעל ׳רותם אמפרט נגב׳ הגיעו תוך זמן קצר לאזור, הפסיקו את פעילות המתקן שהזרים את השפכים לבריכה, ופועלים לעצירת הזרימה. נכון לעכשיו, נעצרה הזרימה מתוך הבריכה. הרשויות הרלוונטיות מעודכנות באופן שוטף על הפירצה ועל התקדמות העבודות, וצוות בכיר של ׳רותם אמפרט נגב׳ נמצא בשטח כל העת ופועל לעצירת הזרימה".