בהערכת מצב שהסתיימה אמש (מוצ"ש) הודיע המשרד להגנת הסביבה למפעל רותם אמפרט, כי יעגן בצו את דרישתו להפסיק כל שימוש בסדרת הבריכות שאחת מהן קרסה והציפה את נחל אשלים במים חומציים. כמו כן, המפעל יוזמן לשימוע ולהמשך הליך אכיפה, בו תישקל גם פתיחה בחקירה פלילית, לצד הדרישה לפעול לשיקום הנחל באופן מיידי באמצעות שאיבת המים החומציים מהגבים שנפגעו.

אנשי רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ומומחים ממפעל רותם אמפרט, החלו אתמול (שבת) מוקדם בבוקר, בתיאום כל הגורמים המעורבים ובכוחות מתוגברים, בדיגום ומיפוי הנזקים הסביבתיים בעקבות אירוע דליפת מי השפכים החומציים כתוצאה מבקע בקיר בריכת גבס במפעל הדשנים רותם אמפרט ביום שישי.

הגבים לאורך נחל אשלים (צילום: בעז פריפלד רשות הטבע והגנים)

מרשות הטבע והגנים נמסר כי פקחי הרשות חולקו לצוותים ולאזורים שונים לאורכו של הנחל כדי לבחון מקרוב את איגומי המים שנוצרו תוך בחינה ודיגום רמת החומציות שלהם. בתוך כך הפקחים פועלים להרחיק את בעלי החיים מריכוזי מים אלו וכמובן במניעת הגעה של מטיילים לאזור באמצעות סיורים בשטח ותליית שלטים האוסרים כניסה לשמורה. עוד נמסר כי ישנה עדיין זרימה של המים החומציים בחלק מערוצי הנחל.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

פקחי הרשות עבדו בצמוד לאנשי המשרד להגנת הסביבה באיסוף ראיות, ודגימות לאורך הנחל, בו השפכים החומציים הגיעו כבר אל מעבר ל-15 ק"מ מאורך הנחל. עודד נצר, האקולוג של מחוז דרום במשרד אמר ל"דבר ראשון" כי "אין סולם מסודר להגדרת אירועים כאלו, אבל זה אירוע בקנה מידה גדול. גם בהיקף השפכים, גם בגודל הזיהום שנוצר, וגם ביחס לאיכות השפכים. רותם אמפרט כולל בתוכו הרבה תת מפעלים, ולא זכור מהם אירוע בסדר גודל כזה בשנים האחרונות".

הגבים לאורך נחל אשלים (צילום: בעז פריפלד רשות הטבע והגנים)

לגבי הליכי השיקום אמר נצר כי "הטיפול בנזק מתחלק לטווח המיידי – הצלת מה שאפשר, ניתור מה שאפשר, וזה ייקח בערך שבוע. תהליך השיקום ייערך מספר חודשים, אולי אפילו עד החורף הבא. כרגע השמורה סגורה ורשות הטבע והגנים לא מאפשרת כניסה לנחל ולשמורה, וזה לא יסתיים במהירות".

נצר דחה את הטענה כי הליכי האכיפה של המשרד איטיים, מתונים מדי ואינם מרתיעים. לדבריו, "צריך להבין שעבירה סביבתית, היא לא כמו עבירת מהירות שמצלמה תפסה אותך. הוכחת עבירות סביבתיות היא תהליך מאוד מורכב. המשרד משקיע משאבים משמעותיים בשנים האחרונות לגבי אכיפה, ואני לא מקבל את הביקורת, אני חושב שהמשרד מאוד מרתיע ונמשיך לעשות את כל מה שביכולתנו כדי לבצע אכיפה מהירה ומרתיעה."

מוקדם יותר, מסר גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום של רשות הטבע והגנים, כי "כרגע אנו מתמקדים בצוותים שנעים רגלית בערוץ הנחל ודוגמים את המים לכל אורכו, כדי שאחרי זה נוכל לקבל תמונות מצב מלאה של איפה נאגמו המים מה הכמות שלהם ועד כמה הם חומציים." גבאי הוסיף כי "במקביל אנו מפעילים רחפן לצילום כדי לצלם את כל ערוץ הנחל וליצור מיפוי שיציג איפה הבעיות באיזו רמה ובהתאם נוכל להיערך ולתכנן איך לטפל בהם".

מפעל רותם אמפרט (צילום אלי גל)

מכי"ל נמסר כי בשבת בבוקר "נערכה פגישת תיאום בין הגורמים המקצועיים בחברת רותם אמפרט נגב והצוותים של המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. בפגישה הוחלט על המשך ביצוע דגימות של קרקע ומים בנחל אשלים על ידי הצוותים של המשרד להג״ס, רט״ג וגיאולוגים מרותם אמפרט. לאחר קבלת תוצאות הדגימות יוחלט האם להמשיך בהזרמת מים מתוקים. צוותים של החברה מבצעים חסימות פיזיות בשטח במטרה למנוע ממטיילים מלהיכנס לאזור. החברה פועלת בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם הרשויות ולא תחסוך במשאבים עד לשיקומו המלא של הנחל."

מי שפכים חומציים זורמים מאז אתמול (שישי) בצהריים לתוך נחל אשלים. הזרימה, כתוצאה מבקע בקיר בריכת גבס במפעל הדשנים רותם אמפרט. עד כה לא הצליחו לעצור את הזרימה, ומאות קובים של מים חומציים ממשיכים להציף את הנחל. מי השפכים מזיקים לחי ולצומח באזור, והצוותים פועלים בכדי למנוע פגיעה ארוכת טווח.

מהמשטרה נמסר עוד ביום שישי כי הסתיימו הסריקות במסוק של הנחל על מנת לוודא שאין בו מטיילים שנלכדו. במקביל נמשכת הפעילות לעצירת זרימת המים.

במשטרה הדגישו כי ציבור המטיילים מתבקש שלא להגיע לטייל בנחל אשלים שסגור לכניסה עד להודעה חדשה.

המים החומציים זורמים בנחל אשלים (צילום: רשות הטבע והגנים).

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים הסביר כי "מדובר במים מאוד חומציים שדלפו מהמפעל, ופוגעים בחי ובצומח. זה נחל שיש בו גבים ובעלי חיים באזור עלולים לשתות מהם. מדובר גם בנזק ארוך טווח שידרוש שיקום ארוך, שכן אלו מים שנשארים בתוך הקרקע ומחלחלים ועלולים להשפיע גם על אזורים אחרים".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי נציגי המשרד, כולל נציגי המשטרה הירוקה, נמצאים בשטח, בודקים את נסיבות פריצת הבריכה, ששטחה 20-30 דונם, ואוספים ראיות ומידע. לדבריהם באירוע דלפו מהבריכה היקף מוערך של 100 אלף מטר קוב. המשרד דרש מרותם דשנים שלא להזרים יותר שפכים לבריכות. עוד נמסר כי שיקום המפגע "יתחיל מיידית".

מחברת כיל המפעילה את מפעל רותם אמפרט נמסר: "איתרנו פירצה בסוללה המזרחית של בריכת הגבס שבמפעל רותם אמפרט נגב, שגרמה לגלישת מי גבס לאזור בריכה 4 וחלק לנחל אשלים. אין נפגעים, ובשלב זה, אין ביכולת החברה לאמוד את ההשפעה הסביבתית.

"צוותים של מפעל ׳רותם אמפרט נגב׳ הגיעו תוך זמן קצר לאזור, הפסיקו את פעילות המתקן שהזרים את השפכים לבריכה, ופועלים לעצירת הזרימה. נכון לעכשיו, נעצרה הזרימה מתוך הבריכה. הרשויות הרלוונטיות מעודכנות באופן שוטף על הפירצה ועל התקדמות העבודות, וצוות בכיר של ׳רותם אמפרט נגב׳ נמצא בשטח כל העת ופועל לעצירת הזרימה".