גביע הקונפדרציות, טורניר הכדורגל הגדול של השנה ברוסיה, הגיע אתמול (ראשון) לסיומו. הטורניר נערך בסנט פטרבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, באיצטדיון קרסטובסקי – מגרשה של קבוצת זניט, האהודה על נשיא רוסיה הכל יכול ולדימיר פוטין. האיצטדיון המפואר, ששוכן על חצי אי ומכאן מוקף במים, שופץ במיוחד לקראת הטורניר, וכעת הוא אחד המבנים הגדולים באירופה. לצורך בנייתו השתמשו בכמות מתכת גדולה פי ארבע מזו ששימשה לבניית מגדל אייפל בפאריס, וכמות בטון גדולה פי חמש מאיצטדיון וומבלי באנגליה. בנייתו ארכה כשש שנים, בעלות של 40 מיליארד רובל, שערכם שקול ל-680 מיליון דולר.

אבל מאחורי הפאר הזה מסתתרת עבדות: רק לאחרונה התגלה שבבניית האצטדיון לקחו חלק 190 עובדים מקוריאה הצפונית, שהועסקו בתנאים מחפירים. העובדים הועסקו ברציפות, ללא כל ימי מנוחה, בין אוגוסט לנובמבר 2016, ואחד מהם נהרג באתר הבנייה. קבלן משנה שביקש להישאר אנונימי סיפר לטלגראף הבריטי כי "האנשים הללו פחדו לדבר. הם לא הסתכלו על אף אחד, ונראו כמו שבויי מלחמה".

הקבלן סיפר שנציג החברה הממשלתית ששלחה את הפועלים לאתר הבניה הסביר לו שהעובדים צריכים לעבוד קשה ובמשך שעות ארוכות כדי להעשיר את קופת השלטון בקוריאה הצפונית, במטרה "לחזק את אמצעי ההגנה של המדינה" שכוללים תכניות לנשק אטומי. "הם עבדו 11 שעות ביום ושבע ימים בשבוע וקיבלו הרבה פחות מכולם, בערך 10 דולר ליום עבודה. גם תנאי המחיה שלהם היו הגרועים ביותר, כאשר 6 עד 8 הצטופפו בכל קרוון", אמר.

מסתבר ש"ייצוא" עובדים צפון קוריאנים לאתרי בנייה ברוסיה הוא שיטת עבודה מקובלת בין שתי המדינות. מזרוקי דארוסמן, משפטן אינדונזי ששימש כחוקר מיוחד של זכויות האדם בקוריאה הצפונית מטעם האו"ם, דיווח כי עשרות אלפי אזרחי המדינה נשלחים לעבודה ברוסיה, כאשר החברות ששוכרות את שירותיהם "הופכות להיות מסובכות בשיטה של עבדות מודרנית". הממשל בקוריאה הצפונית מרוויח 2.3 מיליארד דולר בשנה משליחת עובדים לרוסיה ולסין, ודואג לצמצם ככל האפשר את תנאי המחיה וההעסקה של העובדים לטובת מקסום רווחים ויעילות.

למעשה, תנאי העבודה המחפירים באצטדיון בסנט פטרסבורג הם חלק ממחדל גדול בהרבה, שנגרם עקב ההיערכות של רוסיה לאירוח משחקי המונדיאל ביוני 2018. קרטרובסקי הוא רק אחד מ-12 אצטדיונים הפזורים ב-11 ערים ברחבי רוסיה, שמשופצים באופן מואץ במטרה לארח את טורניר הספורט הנצפה בעולם. בממשלת רוסיה מעוניינים להפוך את הטורניר שייערך במדינה למונדיאל המוצלח אי פעם, ולהעלות את מצב הרוח הלאומי. המשאבים האדירים המושקעים בשיפוץ האצטדיונים עומדים ביחס הפוך לשמירה על חיי העובדים שבונים ומשפצים אותם.

מדו"ח שפרסם ארגון זכויות האדם "Human Rights Watch" בנושא העבודות לקראת המונדיאל ברוסיה עולה כי העבודות באצטדיונים מתבצעות בתנאים קשים ביותר, וכי עד כה נהרגו במהלכן לפחות 17 עובדים. לפי ממצאי הדו"ח, שכללו תצפיות של אנשי הארגון וראיונות עם עובדים בשבעה אתרי בניה, בשישה מתוכם העובדים לא הועסקו תחת חוזה עבודה כמקובל בחוק ולא קיבלו תנאים סוציאליים בסיסים. חלקם לא קיבלו כל שכר עבור עבודתם, ואחרים קיבלו רק חלק מהשכר, או שקיבלו אותו לאחר עיכוב של מספר חודשים. עובדים דיווחו שהוכרחו לעבוד גם בחורף הרוסי הכבד בטמפרטורות שהגיעו ל-25- מעלות, בלי קבלת ציוד מגן מותאם או תנאי העסקה מתאימים לטמפרטורה הקיצונית.

על פי הדו"ח, העובדים פחדו להתלונן על תנאי העסקתם בגלל היד הנוקשה של המשטרה הרוסית. למרות זאת, בארבעה ממגרשי הכדורגל בחרו העובדים להתאגד ולהכריז על שביתה. במקרים בהם הפועלים התאגדו, או שיתפו פעולה עם ארגוני זכויות האדם וסיפרו להם את סיפורם, משטרת רוסיה התערבה ועצרה דמויות מרכזיות באירועים.

את המחקר כתבה ג'יין בוצ'אנאן, מנהלת שותפה בחטיבת אירופה ומרכז אסיה של Human Rights Watch. "ראינו אנשים שננעלו מחוץ לאתר הבניה כי הם שאלו על משכורת שלא שולמה להם, או התלוננו על תנאי העבודה באתר", כתבה בוצ'אנאן הבעיה המרכזית היתה אי תשלום המשכורות. הפועלים הרגישו במלכודת, כי במידה והיו עוזבים, הם בטוח לא היו מקבלים את הכסף שהרוויחו בכל תקופת העבודה שלהם באתר. העובדים הם בדרך כלל מהגרים מרוסיה או מאסיה. הם עזבו את בתיהם, ומשפחותיהם תלויות בהם בשליחת הכסף הביתה כדי להצליח להתקיים". לאחר שדבר המחקר התגלה לשלטונות ברוסיה, נעצר לשלושה ימים יועץ המחקר של הארגון במוסקבה, סמיון סימונוב, ובעקבות זאת הופסקה פעילות המחקר בשטח.

גם הכנות לאליפויות עולמיות קודמות גבו את חייהם של עובדי בניין רבים. לפי נתוני האיגוד העולמי של עובדי הבניין והעץ שמרכזו בשווייץ, במסגרת ההכנות לאולימפיאדת החורף שאירחה רוסיה בעיר סוצ'י ב-2014 נהרגו 70 עובדים. 13 עובדים נהרגו בהכנות לאולימפיאדה בריו דה ז'נרו בברזיל ב-2016, ו-6 עובדים נהרגו בהכנות לאולימפיאדה בבייג'ין ב-2008. לכך ניתן להוסיף גם תנאי עבודה קשים ועובדים רבים שנהרגו בבניית האיצטדיונים בקטאר, שתארח את המונדיאל ב-2022.

פועלים באתר הבניה של אצטדיון המונדיאל בקטאר (צילום: סוכנות AP).

המונדיאל אמור להתחיל בעוד כשנה, והלחץ לסיים בזמן את הבנייה והשיפוץ יעלה ככל הנראה את מספר ההרוגים באתרי הבניה. אמבט יוסין, מזכ"ל האיגוד העולמי של עובדי הבניין והעץ, הפועל בשוויץ, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי פרסום הדו"ח הוא "קריאת השכמה לכולנו". יוסין הוסיף כי "הממשל ברוסיה מגיעים עם הניסיון מסוצ'י, הם כבר היו אמורים להסיק מסקנות. אם חוזרים למה שקרה בסוצ'י, רוב מקרי המוות היו לקראת תחילת המשחקים האולימפיים". יוסין פנה ביחד עם גורמים נוספים לנציגי פיפ"א בבקשה ללחוץ על הממשל הרוסי "לקחת את העניין ברצינות".

התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א, שאחראית על קיום תחרויות המונדיאל, התעלמה מהדיווחים על תנאי ההעסקה וזילות חיי האדם בהכנות שעורכות קטאר ורוסיה לאליפויות העולם שיתקיימו בשטחן. בפיפ"א טענו שנציגי ההתאחדות ביקרו באתרי הבניה ברוסיה ווידאו שהם פועלים לפי כל התקנים. העובדים מקוריאה הצפונית נעלמו כלא היו לאחר שהעסקתם הלא חוקית פורסמה בעיתון נורבגי, ואח"כ בטלגראף הבריטי.

למרות שאולי כבר התרגלנו למותם של עובדים באתרי בניה במהלך הכנת המדינות לאירוח אולימפיאדות או מונדיאלים, חשוב לזכור שלא מדובר בגזירת גורל. למרות מקרי המוות הרבים שהוזכרו כאן, אף עובד לא נהרג במהלך ההכנות לאולימפיאדת לונדון ב-2004 או לאולימפיאדת סידני ב-2000. גם המונדיאל בגרמניה ב-2006 או היורו האחרון בצרפת לא גבו את חייו של אף עובד. היחס לחיי אדם הוא עניין של בחירה, ובעוד התושבים והמנהיגים של מדינות מדינות מערב אירופה, אוסטרליה וארה"ב לא התפשרו בשמירה על חיי העובדים, נראה שעבור מי ששולט בספורט העולמי מדובר בעניין חסר ערך לחלוטין.