המכביה ה-20 יצאה לדרך ותספק שבועיים של מגוון תחרויות ספורט ברחבי הארץ, מבאר שבע ועד עכו. כ-10,000 ספורטאיות וספורטאים יהודים, מכ-80 מדינות, ייקחו חלק ב-46 ענפי ספורט שונים ומגוונים, ביניהם גם משחקים פראלימפים. טקס הפתיחה ייערך ביום חמישי הקרוב, באצטדיון טדי בירושלים, שם יודלק לפיד המכביה. הטקס צפוי להיות מרשים ביותר, ויעמוד גם הוא בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים. גם מרבית התחרויות המרכזיות ייערכו בעיר הבירה. בין השמות הבולטים שהגיעו להתחרות אפשר למצוא את השחיין האמריקאי ומדליסט הזהב האולימפי אנתוני ארווין, השחיין האוסטרלי ושיאן העולם הפראלימפי מאט לוי והסייף אמריקאי, אלוף העולם עד גיל 20, אלי דרשביץ'.

טקס פתיחת משחקי הספורט של המכביה ה 19 (צילום: לע"מ).

לצופות והצופים שיבחרו להגיע ל'אולימפיאדת היהודים' כפי שמכונה המכביה, תותר כניסה חופשית לכל התחרויות. המרכזיות בינהן יהיו תחרויות השחייה בבריכת הלאומית בווינגייט והאתלטיקה באצטדיון גבעת רם בירושלים. בבירה יתקיימו מרבית התחרויות ביניהן: טורניר הכדורגל, הכדורסל, הוקי קרח, הכדורעף ועוד. תושבי הצפון יוכלו לצפות בתחרויות הסייף ומשחקי הכדורגל לנוער שיתקיימו בעיר עכו. העיר חיפה תארח את תחרויות הג'ודו והקראטה בהיכל רוממה, ואת טורניר כדורעף החופים בחוף מלון לאונרדו. תושבי הדרום יוכלו לצפות בקרבות ההיאבקות שייערכו באולם ה'קונכייה' בבאר שבע ומשחקי הקריקט שייערכו בפארק בן גוריון באשדוד. משחקי המכבייה יגיעו גם לקיבוץ גזר ומושב מאור שיארחו תחרויות הסופטבול, תושבי השרון יוכלו לפקוד את משחקי הבייסבול שיתקיימו בכפר הבפטיסטים על גדות הירקון ואת תחרויות הסקווש והטניס שולחן שיתקיימו ברעננה ובהרצליה וכמובן משחקי הטניס שייערכו ברמת השרון. במכון ווינגייט יתקיימו לצד תחרות השחייה גם משחקי הכדורמים, הכדוריד והרוגבי שהחל את המכביה.

במכביה יתקיימו גם תחרויות פראלימפיים, ביניהן כדורסל בכיסאות גלגלים, טניס בכיסאות גלגלים ושחייה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השחיין הפראלימפי מאט לוי (צילום: Australian Paralympic Committee/ wikimedia)

אלו האירועים ששווה לשים אליהם לב במהלך התחרויות:

בריכת השחייה הלאומית בווינגייט תארח את תחרויות השחייה שיתקיימו בין ה-9-14.7. לצד השחיינים הישראלים הבולטים, ישחה שם אחד נוצץ במיוחד המוכר לחובבי השחייה – האמריקאי אנתוני ארווין. לארווין בן ה-35 יש קריירה מדהימה וסיפור אישי יוצא דופן, באולימפיאדת סידני 2000 זכה בזהב במשחה היוקרתי 50 מטרים חופשי, הספיק לפרוש בשנת 2004, לחזור בגיל 21 ולהתחרות ב-2012. באולימפיאדה בריו עשה את הבלתי יאמן, והצליח לשחזר את הזכייה במדליית הזהב ב-50 מטרים חופשי, והפך לשחיין הכי מבוגר אי פעם שזכה במשחה יחידים אולימפי.

שחיינים נוספים ומוכרים שיקפצו לבריכת השחייה בווינגייט הם לני קרייזלברג וג'ייסון ליזאק, בעלי מדליות זהב אולימפיות ושיאי עולם, הם יצטרפו למשלחת ארה"ב למכביה כשגרירי המשלחת ויקיימו משחי ראווה.

שם נוסף ומרגש במיוחד שיגיע למכביה הוא האוסטרלי מאט לוי השחיין הפראלימפי עטור ההישגים. לוי בן 30 נחשב לאחד מהספורטאים הפראלימפיים המצליחים בכל הזמנים, המחזיק בשיא עולם ב200 מטר חופשי ובשלל מדליות אותן השיג במשחקים הפראלימפיים באתונה, בייג'ין, לונדון (בה זכה ב5 מדליות) וריו.

ספורטאי נוסף בעל שם עולמי, שנזכה לראות בתחרות הסייף הוא האמריקאי אלי דרשביץ'. דרשביץ' בן ה-21 נחשב לאחד הסייפים הטובים בעולם והטוב בארה"ב, למרות גילו הצעיר, הוא מחזיק בתואר אלוף העולם עד גיל 20 ועתיד להיות הטוב בעולם. תחרויות הסייף ייערכו בין ה-9 ל-11 ביולי במכללת גליל המערבי בעכו.

בטורניר הכדורגל נזכה לראות את נבחרת הוותיקים של ישראל שתתחרה מול אוסטרליה, ארה"ב, ארגנטינה, צ'ילה, אנגליה פרו וברזיל, מולה תפתח את התחרות ב-7 ביולי במגרש בעמק הארזים בירושלים. בסגל הנבחרת ישחקו כמה מכוכבי העבר של נבחרת ישראל ביניהם: רונן חרזי, יעקב הלל, אמיר שלח, עופר שטרית, סתיו אלימלך, אורן סגרון והשוער רפי כהן.

השחיין אנתוני אירווין (צילום: Chan-Fan/ wikimedia).

אירוע שוודאי יהיה מעניין לצפות בו הוא טורניר ההוקי קרח שיתקיים בהיכל 'פיס ארנה' בירושלים בו הותקן משטח קרח במיוחד למכביה, המשחקים בו יחלו ב-5 ביולי והגמר יתקיים ב-15 ביולי.

מתקן ספורט נוסף שהוסב לטובת המכביה הוא אצטדיון וינטר ברמת גן שיארח את תחרויות הרכיבה על סוסים ב-9-10 וב-12 ביולי.

חובבי הספורט העממי ייהנו בוודאי מתחרות 'המכבי-מן' ו'מכבי-וומן', הכוללת תחרות אופניים נגד השעון, ריצת חצי מרתון ושחייה ל-5 ק"מ במים פתוחים. התחרויות המוקדמות יתקיימו בחדרה ב-9.7 והגמר יתקיים בטבריה ב-16.9.

במהלך המכביה תארח העיר חיפה את 'מכביית הנוער' בה יתחרו כ-3,000 בני נוער ספורטאים, מ-60 מדינות ברחבי העולם. לצורך כך הוקם במבואות הדרומיים של העיר כפר נוער אולימפי. התחרויות בחיפה ימשכו עד ה-28.7 במגוון ענפי ספורט בהם: כדורגל, קטרגל, כדור סל, טניס, כדור עף לנוער, ג'ודו, קראטה, אופניים וכדורעף חופים.

טקס הפתיחה

האירוע שיפתח רשמית את משחקיה המכביה, הוא כמובן טקס הפתיחה שייערך ביום חמישי הקרוב, ה-6.7 באצטדיון טדי בירושלים, ויועבר בשידור ישיר בערוץ 2 החל מהשעה 18:50. הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו, יכבדו את הספורטאיות והספורטאים בנוכחותם. בראש מצעד המשלחות, תעמוד המשלחת הישראלית, המונה כ-2,400 ספורטאים וספורטאיות. בראש המשלחת עומד דני אורן, מנהל היחידה לספורט הישגי, ומי שיישאו את דלג ישראל יהיו הגולשת האולימפית מעיין דוידויץ', השחיינית האומנותית אנסטסיה גלושקוב שפרשה השנה אחרי שייצגה את ישראל בארבע אולימפיאדות, האצן הפראלימפי איתן חרמון ששבר השנה את שיא העולם במרתון לקטועי רגל והשחיינית אדראה מורז שעלתה לארץ לאחר המכביה הקודמת וייצגה את ישראל באולימפיאדת ריו.

במהלך הטקס יודלק לפיד המכביה על-ידי שבעה ספורטאים וספורטאיות בכירים ביניהם: שחקן הכדורסל עמרי כספי, המתעמלת נטע ריבקין, השחיינים אנתוני ארווין ופביאן ז'ילו, החותרת הפראלימפית מורן סמואל והג'ודוקא ירדן ג'רבי ואורי ששון.

אלו תחרויות הגמר שצריך לעקוב אחריהן:

רוגבי שביעיות | מגרש ווינגייט | 5.7 ב-18:00

ג'ודו | היכל הספורט רוממה, חיפה | נוער 9.7 ב-17:00, מאסטרס 10.7 ב-11:00

סייף | היכל הספורט מכללת גליל מערבי, עכו | 9-11.7 החל מ-10:00

היאבקות | היכל 'הקונכייה', באר שבע | סגנון חופשי 9.7 ב-16:30, יווני-רומי 10.7 ב-16:30

התעמלות מכשירים | אולם הדר יוסף, תל אביב | 11.7 גמר נשים ב-11:00, גמר גברים ב-15:00

אתלטיקה | אצטדיון גבעת רם, ירושלים | 12-13.7 ב-17:00-21:00

שחייה | בריכת השחייה הלאומית, ווינגייט | 9-14.7 ב-16:30-19:30

רכיבה על סוסים | אצטדיון וינטר, רמת-גן | 9-10.7 ו-12.7 ב-16:30-21:00

כדורעף חופים | חוף מלון לאונרדו, חיפה |  13.7 ב-16:00

הוקי שדה | אצטדיון המושבה, פתח תקווה | 13.7, גמר נשים ב-19:00, גמר גברים ב-21:00

התעמלות אומנותית | אולם הדר יוסף, תל אביב | 13.7 ב-9:30

קריקט | פארק עירוני בן גוריון, אשדוד | 13.7 גמר ב-11:00

טניס | מרכז הטניס, רמת השרון | 14.7 ב-9:00

בייסבול נוער | כפר הבפטיסטים | 14.7 ב-11:00

כדורעף | אולם תיכון דנמרק, ירושלים | 14.7 גמר נשים ב-13:00, גמר גברים ב-15:00

טריאתלון | חוף גיא, טבריה | 14.7 הזנקה ב-5:30

הוקי קרח | היכל פיס ארנה, ירושלים | 15.7 ב-20:30-22:30

רוגבי 15 | ווינגייט | 16.7 ב-20:30

סופטבול | מושב מאור | גמר 16.7 ב-16:30

כדורמים | בריכת השחייה הלאומית, ווינגייט | 16.7 גמר נוער ב-14:00, גמר נשים ב-16:00, גמר גברים ב-20:00

כדורגל | אצטדיון גבעת רם, ירושלים | 16.7 גמר נשים ב-17:00, גמר גברים ב-19:30

כדורגל נוער | אצטדיון כדורגל, עכו | משחקי הגמר 16.7 ב-15:00

כדורסל | אולם מלחה, ירושלים | 16.7 גמר נשים ב-17:30, גבר גברים ב-20:00

קטרגל גמרים | אולם זיסמן, רמת גן | 16.7 ב-17:00

כל התחרויות בכל השלבים מתעדכנות באתר המכביהשתהיה מכביה מהנה, ציונית, ספורטיבית ובטוחה למשתתפים ולצופים. שתו הרבה מים.