נערה צועדת על מדרכה מרוצפת אבנים חלקות, בנעלי עקב, חצאית וחולצה ללא שרוולים. לאחר שבע שניות נראית הנערה במושב אחורי של מכונית רחבה, משחקת בשיערה המשתפך על כתפיה החשופות. ברקע מוזיקת פופ אמריקאית. לאחר שבע שניות נוספות נראית הנערה ישובה על דיונת חול ובסרטון נוסף בן שש שניות היא נראית צועדת בין בתי בוץ עתיקים כשמשקפי שמש מכסות את עיניה.

סרטון בנאלי לכאורה, אלא שהוא צולם בסעודיה – מהחשוכות ביותר שבמדינות העולם בכל הקשור לנשים, ובמיוחד לנשים שניתן לראות את פניהן וגופן. שמה של הנערה שהעזה להצטלם כך בממלכה הסונית השמרנית, לא הותר לפרסום, אולם הכינוי שדבק בה, "הדוגמנית חאלוד" הופץ במהרה והסרטון הקצר הסעיר את העולם הערבי כולו. אנשי דת פרסמו את הסרטון תוך שגופה מטושטש וקראו לעצור אותה מיד, אלפי שמרנים פצחו במחאה תחת ההאשטג #مطلوب_محاكمه_مودل_خلود (לעצור מיד את הדוגמנית חאלוד). מנגד התייצבו פעילות פמיניסטיות ברחבי העולם וניצלו את ההזדמנות למתוח ביקורת חריפה על המדיניות הפוגענית של סעודיה כלפי נשים ודיכויין תחת חוקי האיסלאם.

הנערה נעצרה זמן קצר לאחר פרסום הסרטון ושוחררה במפתיע שעות ספורות לאחר מכן. המשטרה הסעודית שחקרה אותה הודיעה כי סרטון הווידאו פורסם ללא ידיעתה. שחרורה של האישה הצעירה ללא כתב אישום ומאסר נחשב לצעד חריג ביותר בממלכה השמרנית, שבעבר שלחה לכלא נשים שברחו מבתיהן לאחר שסבלו מהתעללות או נהגו ברכב בניגוד לאיסור בחוק.

אישה מתנדנת בערב הסעודית (צילום: AP Photo/Hasan Sarbakhshian, File) .

הממלכה הסעודית מתנהלת לפי חוקי השריעה – ההלכה האיסלאמית – ונחשבת למדינה המדכאת נשים ברמה הקיצונית ביותר בעולם. סעודיה היא המדינה היחידה בעולם האוסרת על נשים לנהוג. על פי החוק הסעודי אסור לנשים לצאת מהבית ללא ליווי של בן משפחה. רק לפני ארבע שנים היא התירה לנשים להשתתף בסוג כלשהו של בחירות ארציות – הבחירות לרשויות המקומיות.