דבר ראשון
מחירי הדיור. צילום: TaxRebate.org.uk / flickr.com
מס דירה שלישית
דחייה נוספת

בפעם השנייה: מס דירה שלישית ידחה לספטמבר.

בתגובה לעתירה שהוגשה לבג"צ, דחתה רשות המסים את מועד התשלום והדיווח על ריבוי דירות | עד כה הוגשו כ-1,200 הצהרות על דירות שלישיות ושולמה הטבת מס ל-859 מוכרים

עדכון אחרון: 27.07.2017, 16:32

רשות המסים הודיעה היום (חמישי) כי תדחה את המועד האחרון להגשת דיווח וביצוע תשלום המס על דירה שלישית עד ל-1.9.2017. הדחייה, בתגובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ בשבוע שעבר. במקביל, עדיין צריך להכריע בג"ץ בעתירה בנוגע לטענות להליך החקיקה בו אושר החוק במסגרת חוק ההסדרים.

החוק למיסוי דירה שלישית, הנחשב לאחת מתכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון, קובע כי מס בשיעור של 1% יחול על בעלי שלוש דירות ומעלה, בשווי של מעל ל-1.15 מיליון ש״ח, לכל אחת מהן. בנוסף, הוחלט כי גובה המס המרבי יעמוד על 18 אלף שקלים בשנה לכל דירה, והוא יחול על מי שמחזיק בבעלותו לפחות שתי דירות ויותר מ-49% בעלות בדירה שלישית. החוק קובע מדרגות מיסוי בהתאם לשווי הדירה, בטווח שבין 1.15 מיליון ש״ח ל-1.4 מיליון ש״ח. מטרתו של החוק, ביחד עם צעדים אחרים אותם קידם שר האוצר, היא להקטין את חלקם של משקיעים בשוק הדיור, ולהגדיל את היצע הדירות למטרות מגורים. במסגרת החוק נקבע מענק (באמצעות החזר מס שבח) בשווי של עד 85 אלף שקלים, וכן אפשרות להשקיע את הכסף בקופת גמל מיוחדת בתנאים טובים.

אמיר לוי ומשה כחלון מציגים את תכנית "נטו למשפחה" (צילום: דבר ראשון)

תשובת המדינה חשפה פרטים נוספים על יישום החוק עד כה. על פי הנתונים, עד כה הוגשו 1,200 הצהרות על דירה שלישית, והמענק שנקבע למס השבח ניתן במסגרת 859 שומות. עד כה אושרו 33 בקשות לכניסה לקופת הגמל המיוחדת בתנאים מיטיבים.

בתחילת מאי דן בית המשפט העליון בעתירות נגד החוק למיסוי דירה שלישית על בסיס הטענה כי נפלו פגמים מהותיים באופן בו אושר החוק בוועדת הכספים, במסגרת חוק ההסדרים. הרכב השופטים ברשות נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, הציע להשיב את החוק לדיון מחודש בוועדה בכנסת, הצעה לה סירבה המדינה.

נושאים קשורים:  בית המשפט העליון, מיסוי דירה שלישית, בג"צ
תגובות
×