מתבהרת התמונה ביחס להעלאת קצבאות הנכים: הבוקר התראיין פרופ' אבי שמחון לתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל ודיבר על המתווה שמקודם כרגע, על בסיס המלצות הוועדה שעמד בראשה שמסקנותיה טרם פרסמו. המתווה לא שונה בהרבה מזה שראש הממשלה נתניהו פרסם לפני מס שבועות, אך שונה בצורה משמעותית ממתווה זליכה ומההסכמה אליה הגיעו כל סיעות הכנסת ופורסמה במסיבת עיתונאים בהובלת ח"כ אילן גילאון וח"כ דוד ביטן.

לדברי שמחון , בשנת 2018 תגדל ההוצאה ב-1.5 מיליארד שקלים בלבד, ולאחר מכן תגדל בהדרגה על פני 4 שנים עד שיהיה גידול של 4 מיליארד שקלים בשנה.

לדברי שמחון, "שתי קבוצות ייהנו מעיקר ההעלאה. תשלום ישיר יהיה לנכים שמקבלים את הסכומים הנמוכים ביותר. לא יהיה נכה שיקבל פחות מ-3,200 ₪. הקבוצה השנייה הם הנכים הקשים. מי שיש לו מעל 90% אחוזי נכות יקבלו כבר בינואר 2018 קצבה של 4,000 ₪".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שמחון אמר שכרגע הם עובדים על החלטת ממשלה, שתעלה להצבעה בעוד כחודש. לאחר אישור הממשלה הכנסת תצטרך לאשר את הצעת החוק. שמחון אמר שעד ה-1.1.18 החוק יעבור והקצבאות יעלו.

הפגנת הנכים בחיפה (צילום: יאיר ויטמן)

 

המתווה המסתמן כולל בתוכו את ההעלאה הנמוכה ביותר מבין ההצעות השונות שעלו בחודשים האחרונים. חברי הכנסת הסכימו על העלאה ל4,000 שקלים והצמדה לשכר המינימום, סכום דומה לזה שבהמלצות ועדת זליכה. שר האוצר כחלון דיבר על 4 מיליארד שקלים לשנה החל מ-2018, וזאת בשונה משמחון שמדבר ככל הנראה על תקציב של 4 מיליארד שקלים רק ב-2022. בנוסף הוא גם חותך ומפריד בין ציבורי הנכים.

אלכס פרידמן מוביל המאבק ויו"ר "נכה לא חצי בן אדם" אמר על הדברים, "אסופת תירוצים מבישה. לפחות הוא מודה שמדובר ב-1.5 מיליארד ולא 4 מיליארד, ובכך חושף את האמת מאחורי מינויו לטפל בנושא. מנסים לזרוק לנו עצם שנשתוק? שלא יופתעו לקבל נשיכה".

בתוך כך ציבור הנכים ממשיך במאבק וארגוני הנכים צפויים להפגין ביום רביעי הקרוב מול ביתו של ח"כ דוד ביטן, יושב ראש הקואליציה.