בשבוע הקרוב צפוי להיכנס יואל נוה לתפקיד ממלא המקום הזמני לממונה על התקציבים באוצר. במקביל ימשיך נוה בתפקידו ככלכלן הראשי במשרד האוצר, תפקיד אותו הוא ממלא מאז 2014. אמיר לוי, הממונה על התקציבים היוצא, צפוי לטוס לשנת לימודים בארצות הברית. נוה נכנס לתפקיד הנמצא בימים אלה תחת מתקפה, אך מנגד עקב העובדה שתקציב המדינה אושר עד סוף 2018, לפחות בשנה הקרובה נוה יעסוק בעיקר בתפעול השוטף של האגף.

מי הוא יואל נוה?

נוה, בן 52, נשוי ואב לארבעה הוא סא"ל במיל, ושירת כטייס קרב בחיל האוויר. בעל תואר שני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית. בצעירותו שימש כסגן הממונה על התקציבים האחראי על תחום המאקרו ועל תחומי המסחר, התעשייה התיירות התקשורת המדע והספורט. ב-2002 פרש נוה ממשרד האוצר לטובת ניהול קרן הפנסיה מקפת החדשה. לאחר מכן שימש כמנכ"ל הראל פנסיה וכמנכ"ל בנק הדואר. ב-2014 חזר למשרד האוצר לתפקיד הכלכלן הראשי לאחר התפטרותו של מיכאל שראל מהתפקיד בעקבות חילוקי דעות עם שר האוצר דאז יאיר לפיד סביב תכנית מע"מ אפס.

טרם מונה נוה לתפקיד הכלכלן הראשי הוא היה מועמד לתפקיד הממונה על התקציבים בו זכה לבסוף אמיר לוי. הפעם יכנס נוה לתפקיד כממלא מקום זמני שכהונתו תתחדש כל שלושה חודשים עד לבחירת הממונה הקבוע.

נוה נחשב לכלכלן מוכשר ומוערך שיוכל לשמור על היציבות באגף עד לאיתור המחליף הקבוע. בנוסף נוה נחשב למקורב לשר כחלון והיה שותף בהכנת תכנית נטו משפחה שכחלון הציג באפריל האחרון.

אמיר לוי ומשה כחלון מציגים את תכנית "נטו למשפחה" (צילום: דבר ראשון)

הסערה סביב תפקיד הממונה על התקציבים  

אמיר לוי מסיים קדנציה מלאה בתפקיד הממונה על התקציבים באוצר. אם כך מדוע לא נמצא מחליף קבוע שיחליף אותו למרות שמועד סיום הקדנציה שלו היה ידוע זמן רב מראש? לשר האוצר כחלון היה מועמד מתוכנן לתפקיד. ערן פולק ששימש כסגן הממונה לנושאי תקשורת בתקופה שכחלון שימש כשר התקשורת. באותה התקופה העביר כחלון את הרפורמה בשוק הסלולר ופולק היה שותף משמעותי בהכנת הרפורמה, ובין השניים נרקם קשר של הערכה הדדית. כחלון הציע לפולק את תפקיד הממונה על התקציבים.

בתחילה קיבל פולק את ההצעה, אך משהוקמה הועדה לבחינת סמכויות הנהלת משרד האוצר, כשבמרכזה שאלת מעמדו של הממונה על התקציבים ועצמאותו מול מנכ"ל המשרד, התפקיד נראה לפולק, ולמועמדים נוספים, פחות אטרקטיבי. עד היום, הממונה על התקציבים נחשב מקביל בהיררכיה למנכ"ל משרד האוצר והיה כפוף ישירות לשר האוצר. על פי הרפורמה שמתכנן מנכ"ל המשרד שי באב"ד, יוכפף תפקיד הממונה על התקציבים למנכ"ל המשרד ולמעשה יהיה פיחות במעמדו ובסמכויותיו.

בנוסף יש לציין כי עד לסוף 2018 לא מתוכנן לעבור תקציב מדינה שהוא התהליך המרכזי עליו אמון הממונה על התקציבים. כמו כן החשש מבחירות קרבות, שיובילו ללחצים פוליטיים, הופכים גם הם את התפקיד לפחות אטרקטיבי עבור המועמדים השונים. כך מצא עצמו כחלון בלי מועמד שהוא מכיר וסומך עליו שיהיה מוכן להיכנס לתפקיד הרגיש. כדי למנוע חוסר ודאות עד לרגע האחרון העדיף כחלון למנות את נוה כממלא מקום זמני ולאפשר לעצמו לפעול לאיתור המחליף הקבוע ללא לחץ.