כ-2,300 מפגינים הפגינו אמש (שבת) בכיכר גורן שבפתח תקווה, בסמוך לביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המפגינים קראו למנדלבליט להגיש כתב אישום כנגד ראש הממשלה נתניהו, בעקבות חקירות המשטרה המתנהלות נגדו. השבוע דווח כי המשטרה צפויה להמליץ להעמיד לדין את ראש הממשלה.

במקביל, במרחק של כמה מאות מטרים התקיימה הפגנת נגד של כ-300 משתתפים, רובם פעילי ליכוד. המפגינים הניפו דגלים של מפלגת הליכוד, וקראו קריאות בוז לכיוון ההפגנה המרכזית. בהפגנה השתתפו שר התקשורת, איוב קרא, ח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה, ח"כ אמיר אוחנה וח"כ נאוה בוקר מהליכוד. "מי שמפגין נגד ראש הממשלה מטרתו להפיל את שלטון הימין" אמרה בוקר, והוסיפה כי "מי שלא מרוצה מתוצאת הבחירות הדמוקרטיות מנסה להשיג את מטרתו דרך לחץ על היועץ המשפטי".

הפגנה שבועית מול ביתו של מנדלבליט בפתח תקווה במחאה על השחיתות (צילום: תומר ניוברג / פלאש90).

בהפגנה אשר מתקיימת מזה השבוע ה-37, נאמו דפני ליף, ירון בן נון מ'הליכודניקים החדשים' ואורלי בר-לב. המפגינים צעקו ססמאות כגון "הון, שלטון, עולם תחתון", והחזיקו שלטים עליהם הכיתוב "כן לדמוקרטיה, לא לשחיתות".

מספר מפגינים היו חברי מפלגת הליכוד ולכל הפחות הגיעו להפגנה עם חולצה עם סמל המפלגה. ביניהם לבין פעילי מפלגות השמאל התפתח ויכוח בו דרשו מפעילי הליכוד להוריד את החולצות, ולהצטרף למחנה המחאה. בתגובה טענו הליכודניקים כי זו "לא מחאה פוליטית. הליכוד זה הבית שלנו ואנחנו עדיין מתנגדים לשחיתות".

הפגנת תמיכה בראש הממשלה מול ההפגנה שבועית ליד ביתו של מנדלבליט בפתח תקווה (צילום: תומר ניוברג / פלאש90).

בן נון, חבר קבוצת "הליכודניקים החדשים" כאמור, קרא מעל הבמה להעמיד את נתניהו לדין. "לא איראן, ולא החמאס ישמידו את ישראל. רק השחיתות תשמיד אותנו" הוא אמר, והוסיף כי "אין בין אנשים כמו ביטן ונתניהו ומפלגת הליכוד כלום". בן נון קרא למפלגת הליכוד להתנער מפוליטיקאים שלטענתו "שכחו את המטרה לשמה הוקמה המפלגה".

ההפגנות הראשונות, בהובלתו של מני נפתלי וקומץ פעילים חברתיים, כללו עימותים אלימים ומעצרים של מפגינים, ואף הובילו להנחיה של המשטרה והיועץ המשפטי שאסרה להפגין מול בתיהם הפרטיים של נבחרי ציבור באם ישנה חלופה הולמת לכך. כעת נערכת ההפגנה בקניון גנים, מאות מטרים מביתו של היועץ המשפטי לממשלה, ובמקביל ב-13 ערים נוספות, ביניהן ירושלים, חיפה, מודיעין, נס ציונה ואשדוד. במרוצת החודשים האחרונים פקדו את ההפגנות גם חברי כנסת מהמחנה הציוני ומרצ, ביניהם מיקי רוזנטל, מיכל רוזן, אראל מרגלית, איילת נחמיאס-ורבין ויואל חסון. גם היו"ר הנבחר של מפלגת העבודה אבי גבאי השתתף בהפגנה בפתח תקווה לפני כשבועיים. בנוסף השתתפו בהפגנות בעבר גם אמנים ואנשי ציבור, ביניהם אלוף (מיל') יום-טוב סמיה, אביב גפן, ראובן אברג'יל מראשי הפנתרים השחורים ועוד.

הפגנה שבועית מול ביתו של מנדלבליט בפתח תקווה במחאה על השחיתות (צילום: תומר ניוברג / פלאש90).

"אנחנו רוצים לדעת אם ראש הממשלה שלנו עבריין", סיפרו יוסי ואביחי מפתח תקווה, חברי 'הליכודניקים החדשים' אשר מגיעים כבר כחצי שנה להפגנות. יוסי מספר כי הוא מודאג מעתידה של בתו, ושהוא רוצה למנוע מצב שבו היא "גדלה במדינה מושחתת, כמו עולם שלישי. אנחנו מצפים מהיועץ המשפטי שיקבל החלטה לכאן או לכאן. שיעשו משפט, ואם ביבי אשם שילך לכלא, ואם לא הכל בסדר. גם אם כן, מפלגת הליכוד זה לא נתניהו, אנחנו נעמיד מישהו אחר. זאת לא הפגנה פוליטית, יש כאן שאלה של צדק".

להיות השכפץ של נתניהו

גם נטלי ולאון מגיעים מאז ההפגנות הראשונות. "אני באה מאז היום הראשון שמני מגיע", סיפרה נטלי, "זה רק גדל וגדל, נמשיך לבוא עד שיחליפו את השלטון".  "אנחנו נפסיק לבוא כשנראה את מנדלבליט מקבל החלטה. הוא לא עושה כלום. הוא טרח להצהיר שנתניהו לא חשוד בפלילים. מי ביקש ממנו? הוא השכפץ של נתניהו. לא באמת מנסה לרדת לשורש העניין".

דוד ביטן בהפגנת תמיכה בראש הממשלה מול ההפגנה שבועית ליד ביתו של מנדלבליט בפתח תקווה (צילום: תומר ניוברג / פלאש90).

נראה שחלק מחברות וחברי הכנסת בליכוד מתחרים על מי יהיה זה שיוכיח נאמנות גבוהה יותר לראש הממשלה. באולפני השישי היו אלו הח"כים אוחנה וביטן שנשלחו עם דף המסרים אל האולפנים, אבל הם לא היחידים שרוצים באהדתו של נתניהו. בהפגנת הנגד סיפרה הח"כ נאוה בוקר, כי מצער אותה שלא הגיעו ח"כים נוספים ממפלגת הליכוד, "מן הראוי לראות את כולם פה. אנחנו באנו להביע תמיכה בראש הממשלה, להראות שאנחנו מאחוריו". בוקר התנגדה לשימוש בסיסמאות הקוראות לראש הממשלה אשם, בטענה כי "המשטרה עוד לא אמרה כלום. זו שמועה. בינתיים הוא חף משפע, עד שלא יוכח אחרת. אנחנו רואים לאורך כל הדרך אנשים שמנסים להוציא אותו אשם. זו רדיפה פוליטית".

ח"כ חזן, המאתגר תכופות את נתניהו, הביע את חוסר הנחת שלו מעצם העובדה שמפלגת השלטון שלחה ח"כים ותומכים להפגין מול הפגנת נגד.

אבי, תושב פתח תקווה, שהזדהה כ"חבר ליכוד לשעבר", אמר על הפגנת הנגד כי היא פוגעת בתדמיתה של המפלגה. "הליכוד היה קיים לפני ביבי, ויהיה קיים גם אחרי. אבל לא ישכחו להם את זה שהם מנסים להגן על מנהיג שנחשד בפלילים. אני חושב שמקימי המפלגה היו מתביישים מההתנהלות שלהם. כנראה הם למדו משהו ממפא"י בכל זאת".