דמיינו שאתם שטים בים התיכון הכחול. מרחוק אתם יכולים לראות את קו החוף היפה של אשדוד. השמיים כחולים, כמעט נטולי עננים לחלוטין, ורוח נעימה מלטפת את פניכם. כעת דמיינו שאל התמונה המושלמת הזאת מצטרפים ארבעה דולפינים ששוחים ומקפצים מסביב לסירה שלכם. התמונה המתוארת היא לא פרי דמיונה הפרוע של הכותבת, ומבוססת על מקרים רבים בהם זכו ישראלים לפגוש דולפינים ממש כאן, בים הישראלי שלנו.

לאחרונה הוכרזו חופי ישראל כאזור חשוב לדולפינים על ידי הסמכות העולמית החשובה ביותר, ה-IUCN – האיגוד הבינלאומי לשימור הטבע ומשאבי הטבע. באיגוד חברות 82 מדינות, 111 סוכנויות ממשלתיות, מעל ל-800 ארגונים שאינם ממשלתיים ומומחים ומדענים ממדינות שונות בעולם, והוא ידוע בעיקר בזכות רשימת המינים בסכנת הכחדה, שהוא מפרסם, הידועה בשם 'הרשימה האדומה'.

לאחר תהליך מדעי ארוך הוכרזו 26 אזורים חשובים ליונקים ימיים בים התיכון, כאשר חופי ישראל הוא אחד מהם עבור הדולפינים. מומחים לנושא שואבים מההכרזה גאווה ישראלית, ומסבירים כי ישראל היא למעשה "נקודת אור קטנה בחשכה גמורה של העדר מידע על יונקים ימיים ממזרח ודרום הים התיכון."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שני מיני דולפינים חיים באופן קבוע בישראל בקרבת החוף: הדולפינן והדולפין המצוי. מידע זה מתבסס על מחקר ארוך שנים של חוקרי מחמל"י ואוניברסיטת חיפה.

"זוהי הכרה בעשייה ארוכת שנים של חוקרי מחמל"י על ידי הגוף החשוב ביותר בעולם. למרות התקציבים המועטים הצלחנו להגיע להישג זה", אמר ד"ר אביעד שיינין מנהל מרכז הדולפין והים של מחמל"י באשדוד. הוא הוסיף כי "את ההכרה הזו חשוב להעביר לצעדים מעשיים של שימור הדולפינים, וזאת על פי תוכנית השימור שפורסמנו לאחרונה."