ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הבוקר (ראשון), בישיבת הממשלה השבועית, על מינויו של מאיר בן שבת לראשות המטה לביטחון לאומי (מל"ל). בן שבת כיהן, עד עתה, בתפקיד בכיר בשירות הביטחון הכללי (שב"כ).

"בעוד יומיים יתחיל בתפקידו כראש המל"ל מאיר בן שבת" אמר נתניהו, "מאיר הוא עתיר ניסיון ומעש בהגנה על ביטחון ישראל, בשב"כ, כולל בתפקידו האחרון בראש מרחב דרום, ואת כל תפקידיו עשה בהצטיינות. הוא גם מוכר לחברי הקבינט שכבר התנסו בבהירות מחשבתו, פרי ניסיונו פעמים רבות. אנחנו מקבלים אותו בברכה".

נתניהו התייחס בדבריו גם לאיתן בן דוד, ששימש כמ"מ ראש המל"ל מאז חודש מרץ האחרון. "אני רוצה גם להודות בהזדמנות הזאת לאיתן בן דוד" אמר, "שנענה לבקשתי להישאר במל"ל ועשה עבודה יוצאת מן הכלל, וימשיך לעשות עבודה יוצאת מן הכלל. מברך אותך ומודה לך, ואנחנו כמובן נמשיך את עבודתנו המשותפת".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בן שבת, יליד 1966, נשוי ואב לארבעה, כיהן בשלוש השנים האחרונות כראש המרחב הדרומי בשב"כ. הוא התגייס לארגון בינואר 89', מיד עם תום שירותו הסדיר בצה"ל, והתחיל את דרכו כעובד מן השורה במרחב-הדרומי של השירות, רכש מומחיות בתחום החמאס ברצועת-עזה והיה שותף למרבית הפעולות נגדה בשני העשורים האחרונים. בין השאר, ניהל מטעם השירות את הפעילות במבצע "עופרת יצוקה" .

לאורך שנות עבודתו בארגון, כיהן במגוון רחב של תפקידי ניהול, באגפי ביצוע ובאגפי מטה. בין השאר, עמד בראש שתי חטיבות וכיהן בראשות שלושה אגפים: אגף הסייבר, האגף הארצי לסיכול טרור וריגול ולמחקר ולמדיניות , והמרחב הדרומי.

המטה לביטחון לאומי, שבמשרד ראש הממשלה, מונה כשבעים ותפקידו העיקרי הוא ריכוז המידע המגיע מזרועות המודיעין השונות ולתמצת אותו עבור ראש הממשלה וחברי הקבינט המדיני-ביטחוני.

בין הנושאים שהמטה עסק בהם בעשור האחרון, והותרו לפרסום: תכנון גדר ההפרדה ובקרה על הקמתה, גיבוש תכנית ההתנתקות כולל ההסכם עם מצרים לגבי ציר פילדלפי, יישום חוק טל, והתכנית לפתרון בעיות האוכלוסייה הבדואית בנגב.

ראש המל"ל לשעבר, יוסי כהן, מצוטט בדוח מבקר המדינה על מבצע צוק איתןף, כאומר "תפקידיו העיקריים של המל"ל הם לבצע עבודת מטה איכותית בשגרה, כדי לוודא שהמדינה והגופים ערוכים לתרחישי חירום. בעת חירום תפקידו העיקרי של המל"ל מתמקד בקיום הערכות מצב… הכנת וניהול דיוני ראש הממשלה והקבינט".