משרד הבריאות הודיע אתמול (שני) שתוכפל תקינת האחיות ביחידות לטיפול נמרץ פגים בכל הארץ. ההחלטה, בעקבות דיונים שנערכו בין משרד הבריאות, האוצר והסתדרות האחיות שבסופם נחתם ההסכם להכפלת מספר האחיות.

משמעות ההחלטה היא שיתווספו 121 תקנים חדשים לטיפול נמרץ פגים בשלוש פעימות החל מחודש ינואר הקרוב. בהתאמה יתווספו תקנים למחלקות לטיפול נמרץ פגים בבתי החולים האחרים. השינוי המרכזי בנוסף לתוספת התקנים הוא בהגדרה חדשה של תקינת האחיות בפגיות, תוך מעבר מתקינה של 1.4 אחות לעמדת פג עד היום, ל-2.5 אחיות לכל עמדת פג, מה-1 לינואר הקרוב. השינוי הזה מבטיח תוספת עתידית קבועה לכל מיטה שתפתח בעתיד בישראל עבור טיפול בפגים.

שר הבריאות יעקב ליצמן התייחס להחלטה ואמר כי "זו בשורה שתשפיע לטובה על הטיפול בפגים במדינת ישראל, כדי להבטיח טיפול נכון ובטוח לילודים במשקל נמוך ולמען עתידם".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס, יו"ר הפורום למען הפגים בישראל, הגיבה להודעה ואמרה כי מדובר ב"צעד חשוב ומבורך למען שיפור מצב הפגיות בישראל. הוספת האחיות קריטית לשמירה על בריאותם של הפגים ולמניעת הידבקויות בזיהומים, בעיה חמורה ומסכנת חיים ממנה סובלות הפגיות בארץ. אני שמחה על הירתמותו של השר ליצמן, שמוכיח שוב, כפי שהוכיח בעבר עם קידום יוזמת מודל התמרוץ לפגיות יחד איתי, את מחויבותו לנושא, ומקווה שבאמצעות השיפור נצליח להציל חייהם של פגים רבים ולשפר משמעותית את איכות חייהם".