דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון כ"ד בכסלו תשפ"ב 28.11.21
27°תל אביב
  • 26°ירושלים
  • 27°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 26°אשדוד
  • 30°באר שבע
  • 29°אילת
  • 26°טבריה
  • 22°צפת
  • 28°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מני נפתלי

מוצ"ש מול היועמ"ש / הצדדים הסכימו: אלדד יניב ומני נפתלי ישוחררו בלא תנאים מגבילים

הצדדים הסכימו להצעת בית המשפט לפיה "ישוחררו העצורים בלא הפקדה ובלא הרחקה מפ״ת ללא ערבות צד ג', תוך התחייבות שלא יקראו להגיע להפגנה לא חוקית"

מני נפתלי ואלדד יניב בשימוע בבית המשפט בפתח תקווה (צילום: רועי אלימה/ פלאש 90)
יונתן קירשנבאום

עורך הדין של אלדד יניב אמר כעת לתקשורת: "לאחר שחקרנו את נציג המשטרה, בית המשפט העלה הצעה לפיה כל ההרחקה הנדרשת ע"י המשטרה תבוטל ולא תהיה. במסגרת ההצעה הציע בית המשפט שלא ישלדו להפגנה בחלתי חוקית, וכמובן הצעה שהסכמנו לה מטבע הדברים משום שאף אחד לא מתכוון לשדל להפגנה בלתי חוקית".

לאחר שבילו לילה במעצר, הגיעו השניים לדיון בהארכת המעצר שלהם המתנהל כעת בבית המשפט השלום בפתח תקווה. בפתח הדיון אמר נפתלי שהיה "גן עדן במעצר". עורכי דינם של השניים מנסים לאתגר את המשטרה ולהוכיח שמעצרם של השניים היה הליך לא מקובל, במשטרה עומדים על כך שהפרסומים בדפי הפייסבוק של השניים היוו הפרה של הוראות המשטרה.

אמש (שבת) חסמה המשטרה את הכניסות לעיר פתח תקווה, בניסיון למנוע את קיומה של ההפגנה ה-40 מול ביתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט. המשטרה ביצעה בדיקות בצמתים מרכזיים בכניסה לעיר, ואפשרה כניסה לתושבי האזור בלבד והפנתה את המפגינים חזרה. מאות מפגינים הגיעו לתחנת המשטרה בעיר בכדי לקיים שם את ההפגנה ולמחות נגד עיכובם לחקירה של מני נפתלי ואלדד יניב, ממארגני ההפגנות.

מני נפתלי ואלדד יניב בשימוע בבית המשפט בפתח תקווה (צילום: רועי אלימה/ פלאש 90)

חסימת המשטרה את אזור ההפגנה השבועית בפתח תקווה (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90)

המפגינים החזיקו שלטים עליהם נכתב "הדמוקרטיה בסכנה" ו"שלטון מושחת" וגם כמה דגלי ישראל וקראו קריאות "הון, שלטון, עולם תחתון". מולם הפגינו כמה פעילי ליכוד.

בעקבות החלטת בית המשפט אתמול הודיעה המשטרה כי תמנע את ההפגנה ותעצור את המפגינים. ההפגנות, המתרחשות מזה 40 שבועות ברציפות, מתקיימות ללא רישיון – אך המשטרה החליטה עד כה להכילן, תחת ההגדרה "התקהלות", ולא הפגנה.

עם זאת, המשטרה טוענת כי מספרם הרב של המפגינים בשבועות האחרונים אינו מאפשר להמשיך ולהכילן ללא רישיון. למרות החלטת בית המשפט לדחות את הדיונים לשבוע הבא, ובפועל להכריז על ההפגנה כבלתי חוקית, קרא מני נפתלי למפגינים "לבוא בכל הכוח". נציגי המפגינים סירבו להצעת המשטרה להעביר את ההפגנה למקום אחר בפתח תקווה, והצהירו כי האירוע המתוכנן הינו חוקי.

מפגינים נגד שחיתות ממשלתית מול תחנת המשטרה בפ"ת לאחר מעצר של פעילי המחאה (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90)

בנוסף למני נפתלי, החלה המשטרה לעכב מפגינים אשר ניסו להגיע לכיכר גורן, מקום ההפגנה. כך, עוכב גם אלדד יניב, אשר צייץ דקות ספורות לפני כן "מני נפתלי נעצר בכניסה לפ"ת. המשטרה הקימה מחסום כמו בשטחים: הפגנת פ"ת עוברת לתחנת המשטרה ברח' שטמפפר 50 פ"ת. בואו בהמוניכם. אני בדרך".

שני בני אדם נוספים עוכבו לחקירה ואף נעצרו לאחר שלא הסכימו לחתום על תנאי השחרור.

מני נפתלי (ארכיון). (צילום: יונתן סינדל, פלאש )90

בתגובה למעצרים מסרה המשטרה כי "בהמשך לפסק הדין של בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בתיק 6386/17 שניתן בעניין פעולות המחאה המתקיימות מדי שבת בפתח תקווה, העבירה היועצת המשפטית למשטרת ישראל תנ"צ אילת אלישר מכתב לנציגי המוחים, שבו נכתב, בין היתר, כי 'משטרת ישראל לא תאשר לקיים הפגנות בקניון גנים בפתח תקווה וזאת בשל שינוי הנסיבות המהותי שחל באחרונה באופי ההפגנות והיקפן".

עוד הוסיפו במשטרת ישראל כי "לצערנו כל ניסיונות ההידברות לא צלחו ומארגני ההפגנה היו נחושים להפר את החוק ולהפגין ברחבת הקניון תוך סכנה לשלום הציבור.

משטרת ישראל נערכה הערב למנוע את הפרת החוק והסדר ונאלצה אף לעכב מספר אנשים שקראו לעבור על החוק ולהתנגד למהלכי המשטרה. משטרת ישראל קוראת למארגני המחאה לבחון מחדש את סירובם למציאת מקום הפגנה חלופי."

מפגינים נגד שחיתות ממשלתית מול תחנת המשטרה בפ"ת לאחר מעצר של פעילי המחאה (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90)

יו״ר הקואליציה, ח״כ דוד ביטן, אמר בתגובה: ״מברך את המשטרה על העיכוב המוצדק של ראשי הפגנות השמאל. הגיע הזמן שהאנרכיסטים יבינו כי לא יוכלו לכפות את דעתם באלימות וכי הנסיון הפסול ללחוץ על היועמ״ש תוך גרימת סבל רב לתושבים הוא לא מוסרי ולא חוקי. אנחנו החלטנו לכבד את הוראות המשטרה ולא להגיע למקום, אני שמח שהמהלך שיזמנו הביא לקץ ההפגנות בכיכר גורן".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בתגובה כי "אזרחים מפגינים ומוחים על שחיתות הם לא הבעיה שלנו. השחיתות היא הבעיה והדרך להילחם בה לא עוברת דרך מעצר מפגינים."

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) מסרה בעקבות מעצר מפגינים בפתח תקוה: ״המעצרים בהפגנה הערב אלו מעצרים פוליטיים. אין להם מקום בדמוקרטיה.
מעצר מפגינים שמוחים נגד שחיתות, במקום את אלו ששחיתות היא דרכם, זהו מהלך שברור כי ההחלטה האומללה לנקוט בו ניתנה בבית ברח׳ בלפור. אני קוראת לשחרר את המפגינים לאלתר, ודורשת מהמשטרה לעשות את עבודתה: לשמור על שלטון החוק, לא להגן על אלו שרומסים אותו, גם אם הם בראש הפירמידה״.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!