כ-150 הפגינו אתמול (חמישי) בכיכר רבין במחאה על גובה קצבת הנכות. המפגינים קראו לממשלה להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום. בהפגנה השתתפו עו"ד ברק כהן ואלדד יניב מובילי ההפגנות מול ביתו של היועמ"ש וחברי הכנסת אילן גילאון, סתיו שפיר ויוסי יונה.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) שהשתתף בהפגנה אמר: "אני נגד חקיקה פרטית. הממשלה הייתה צריכה לעשות הכנסה בסיסית שבה מסמנים את הקו העוני, קו החרדה. אל תתחילו להפריד. יש כאן איוולת ורוע. קובע בית המשפט והמדינה אומרת שהנכים לא הוכיחו שזה לא קיום בכבוד. כל מה שאנחנו מדברים כאן זה פשוט: ש-2342 יהפוך ל-4000. על זה כל הכנסת הסכימה. מי שמזלזל בכנסת זו ממשלת ישראל".

חסימות נכים באבן גבירול (צילום: טל כרמון)

חסימות נכים באבן גבירול (צילום: טל כרמון)

ההפגנות הן חלק ממאבק המתנהל בחודשים האחרונים על גובה קצבאות הנכות. קצבת הנכות הייתה לפני 15 שנים, והיא עומדת כיום על 2,342 שקלים. לאחר שהעבירה הכנסת בקריאה טרומית, למרות התנגדות הקואליציה, את הצעת החוק של ח"כ אילן גילאון שקובעת השוואת הקצבאות לשכר המינימום. שר האוצר משה כחלון הקים ועדה בראשות פרופסור ירון זליכה, שהמליצה לעלות את הקצבאות לסכום של כ-4000 שקלים. המלצות הוועדה מעולם לא עלו לדיון, וזאת מאחר שעם הגשתן הקים ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדה חדשה בראשות יועצו הכלכלי פרופ' אבי שמחון שהחלה לעבוד על המלצות חדשות. מתווה זה טרם פורסם לציבור, אך שמחון חשף חלק מהמלצותיו בראיונות שערך לתקשורת, ועל פי הערכות הוא יובא לאישור הממשלה בתקופה הקרובה.

המתווה המסתמן כולל בתוכו את ההעלאה הנמוכה ביותר מבין ההצעות השונות שעלו בחודשים האחרונים. חברי הכנסת הסכימו על העלאה ל4,000 שקלים והצמדה לשכר המינימום, סכום דומה לזה שבהמלצות ועדת זליכה. שר האוצר כחלון דיבר על 4 מיליארד שקלים לשנה החל מ-2018, וזאת בשונה משמחון שמדבר ככל הנראה על תקציב של 4 מיליארד שקלים רק ב-2022. בנוסף הוא גם חותך ומפריד בין ציבורי הנכים, כשהוא קובע העלאות שונות בקצבה בהתאם לדרגת הנכות.

חסימות נכים באבן גבירול (צילום: טל כרמון)