הקןנגרס היהודי באירופה הביע "חשש עמוק" אתמול (חמישי) סביב מה שנראה כעליה באנטישמיות בפולין ו"התדרדרות ביחסי הממשלה הפולנית והקהילה היהודית". הארגון היושב בבריסל שבבלגיה טען כי אף שר בממשלת פולין לא נפגש בשנה האחרונה עם נציג מהנהגת איחוד הקהילות היהודיות בפולין, זאת על אף הגידול במספר התקריות האנטישמיות.

"ברחבי אירופה, ממשלות מתייעצות עם ההנהגות המקומיות של הקהילות ומתאמות עמן תגובה לאנטישמיות", אמר נשיא הקונגרס, משה קנטור. "אולם, פולין בולטת כדוגמה להנהגה שנראה שיש לה מעט מאד עניין בקיום דו-שיח עם הקהילה היהודית".

ירוסלב קצ'ינסקי (צילום: Piotr Drabik flickr)

ההצהרה מגיעה לאחר שבתחילת אוגוסט מנהיגי יהדות פולין כתבו למנהיג מפלגת השלטון, ירוסלב קצ'ינסקי, והביעו את דאגתם תוך שהם מציינים את מקומן ההולך וגדל של קבוצות ימין קיצוני בחיים הציבוריים בפולין וגידול בביטויי שנאה ואלימות המכוונת כלפי יהודים. המכתב נותר ללא תגובה וגם לא נקבעה עמם פגישה אולם בתוך כמה ימים נפגש קצ'ינסקי דווקא עם מנהיגים יהודים מארגונים אחרים כמו תנועת חב"ד למשל. פגישה זו יצרה את הרושם כאילו קצ'ינסקי מנסה לשדר את הרושם כאילו מדובר בקבוצה שולית מצד אחד ומצד שני, לטשטש את הרושם כאילו ההתעלמות מהם היא עצמה על רקע אנטישמי.

מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין, אמר כי יהודים עדיין מרגישים יותר ביטחון בפולין מאשר במקומות אחרים באירופה בהם האנטישמיות חזקה יותר ולעיתים תכופות יותר אף אלימה, כמו צרפת, מדינות סקנדינביה והונגריה אך הוא ציין כי המצב הולך ומתדרדר וכי "החשש הכי גדול הוא הנתק בתקשורת עם הממשלה הפולנית". שודריך הוסיף כי "לראשונה מזה שנים רבות אנשים לא מרגישים בנוח ב-100%, כפי שחשו בעבר". "זה לא שהממשלה תומכת באנטישמיות, אבל אנחנו זקוקים להם יותר דרוכים ועירניים בהבעת התנגדות לכל צורה של אנטישמיות וגזענות", אומר הרב שודריך.