פירוט מועדי שיחותיו הטלפוניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי העיתון ישראל היום, הבעלים, שלדון אדלסון והעורך הראשי, עמוס רגב נמסרו אתמול (ראשון), כפי שקבע בית המשפט העליון בעקבות מאבק משפטי בן שנתיים וחצי אותו ניהלו העיתונאי רביב דרוקר וחדשות עשר בלשכת ראש הממשלה על מנת שהמידע יפורסם.

עפ"י דיווח חדשות 10 נמסר כי ב-19 הימים שלפני בחירות 2013 שוחח נתניהו עם עורך העיתון לשעבר, עמוס רגב, 15 פעמים בטלפון – כמעט כל יום. חלק מהשיחות התקיימו בשעות הערב המאוחרות, זמן קצר לפני השעה בה יורד העיתון לדפוס. ביום הבחירות שוחח נתניהו עם רגב וגם עם בעלי העיתון, שלדון אדלסון. בכתבה בערוץ 10 בה הוצגו הנתונים ניסו להראות התאמה בין מועדי השיחות ובין כותרות אוהדות שקיבל נתניהו בבוקר שאחריהם.

דוגמה נוספת אשר הובאה בדיווח מראה כי ביום שבו עבר בקריאה טרומית חוק ישראל היום, שנועדה להגביל את תפוצת העיתון החינמי, ואליו התנגד נתניהו נחרצות, שוחח ראש הממשלה עם אדלסון שלוש פעמים. בתגובה לבית המשפט טענו שהשיחות ביניהם עוסקות בהיסטוריה ודת, במסגרת קשרי חברות ו"לא נוגעות לפעילותו המיניסטריאלית של מר נתניהו". בחודשים האחרונים הצהיר רה"מ שהחוק היה בין הסיבות לכך שהקדים את הבחירות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בתאריך 25.1.2015 שוחח נתניהו עם רגב ארבע פעמים בין השעה 22:35 ל-23:56. בעיתון של יום המחרת הכותרת הראשית מביאה את הסבר נתניהו לנאום שנוי במחלוקת שנשא בקונגרס האמריקני. "הנאום נגד איראן – לא נגד אובמה", הייתה הכותרת הראשית ב"ישראל היום" בזמן שבעיתון המתחרה הכותרת הפוכה.

אספר לכם משהו שכולם יודעים: כל הפוליטיקאים בישראל מדברים עם מו״לים, עורכים ראשיים ועיתונאים. בין הפוליטיקה והתקשורת מתקיים שיח קבוע ומתמשך – כך מקובל בדמוקרטיה.

כאן בוידאו, לדוגמה, אתם יכולים לראות כיצד דוברת הקמפיין של ״המחנה הציוני״ משוחחת על כותרת ראשית עם אתר Ynet, שעות ספורות לפני סגירת הקלפיות בבחירות.

כך נוהגים כל הפוליטיקאים בישראל, ומובן מאליו שביתר שאת בתקופת הבחירות.

אני כמובן מקדיש את רוב זמני לניהול ענייני המדינה, אך מעת לעת, בדרך כלל בשעות הלילה ולאחר סיום יום עבודתי, גם אני משוחח עם אנשי תקשורת. אני מציג בפניהם את העשייה הגדולה שאנחנו מובילים למען מדינת ישראל ואזרחי ישראל – ומציע להם להביא את הדברים לפרסום.

לאחרונה בחר ״העיתונאי מטעם״ רביב דרוקר להגיש נגדי תביעה בדרישה לחשוף את שיחותיי עם חברי שלדון אדלסון ועם עורך ״ישראל היום״ לשעבר, עמוס רגב.

כפי שהבהרתי, אין לי מה להסתיר:

אדלסון הוא חבר קרוב שלי מזה כשלושים שנה ואני שמח לשוחח איתו מעת לעת. בשנים 2012-2015 שוחחתי איתו בממוצע של 0.75 שיחות בשבוע.

בתקופה זו עמוס רגב ערך את עיתון ״ישראל היום״, העיתון הנקרא ביותר בישראל שמייצג את הקו הלאומי-שמרני בישראל. שוחחתי איתו בממוצע 1.5 שיחות בשבוע.

נהגתי גם לשוחח מעת לעת עם מו״לים ועורכים ראשיים של כלי תקשורת אחרים, כפי שכולם נוהגים.

אני מתנגד עקרונית לחשיפת השיחות שמתקיימות בין פוליטיקאים לאנשי תקשורת. לדעתי ההתערבות הזאת ביחסים המורכבים בין תקשורת לפוליטיקה אינה משרתת את הדמוקרטיה, אלא להיפך.

לכן ביקשתי מבג״צ לקיים דיון נוסף בנושא. אני מקווה שהוא יפסוק הפעם אחרת. בכל מקרה, אין לקבל מצב שבו מקיימים סטנדרט אחד לי וסטנדרט אחר לכל השאר.

אם חושפים – חושפים הכל. לכן במקרה שהבג״צ ידחה את בקשתי, הסטנדרט האחיד יחייב שכל הפוליטיקאים יחשפו את פרטי השיחות שלהם עם אנשי התקשורת.

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום חמישי, 31 באוגוסט 2017

לפני כחודש בית המשפט קבע פה אחד כי על נתניהו לחשוף את מועדי שיחותיו עם בכירי העיתון וכמה זמן ערכה כל שיחה. נתניהו נערך מבעוד מועד לפרסום הצפוי ובפוסט בחשבון הפייסבוק שלו פרסם את ממוצע שיחותיו בין השנים 2012-2015. עם אדלסון שוחח נתניהו בממוצע של 0.75 שיחות בשבוע ועם רגב בממוצע של 1.5 שיחות בשבוע. עפ"י חישוב הממוצעים ניתן ללמוד כי נתניהו שוחח כ-120 שיחות עם אדלסון ו-230 שיחות עם רגב. לפי שעה נראה כי היו תקופות בהן נתניהו שוחח מידי יום עם בכירי העיתון כמו בתקופה שלפני הבחירות לכנסת 2013 וניתן להניח כי בתקופות אחרות לא שוחח עימם כלל. חשוב לציין יחד עם דברים אלה כי נתניהו, בהיותו בכיר מדיני ופוליטיקאי, משמש גם מקור עיתונאי ולמטרותיו האישיות והציבוריות באופן שאינו שונה מהותית משורה ארוכה של פוליטיקאים אחרים.

"קיים אינטרס ציבורי מובהק בחשיפת עצם הקשר של גורם כזה (אדלסון) עם גורמי השלטון, כמו גם מהות הקשר ועוצמתו" נאמר בהתייחסותו של השופט מני מזוז. ביחס לטענה כי פרסום השיחות יפגע בפרטיותם של נתניהו אדלסון ורגב, קבעו השופטים כי, "ישנה זיקה ממשית בין תפקידו הציבורי של משיב 2 (ראש הממשלה) לבין תחומי פעילותם של חבריו הוותיקים, משיבים 3-4 (אדלסון ורגב). זיקה זו מעצימה את האינטרס הציבורי בחשיפת טיב ועוצמת הקשר ביניהם, ומאפשרת להורות על מסירת המידע המבוקש, מבלי לשלול לחלוטין את המרחב הפרטי שראש ממשלת ישראל זכאי לו", קבעו השופטים ביחס לטענה לפגיעה בפרטיותם של נתניהו, אדלסון ורגב.

עוד קבעו השופטים כי משרד רה"מ, אדלסון ורגב ישלמו לדרוקר את הוצאות המשפט, בסך עשרת אלפים שקלים כל אחד וכי נתניהו יעביר את יומן השיחות בתוך 15 ימים על אף שבפועל הועברו לאחר יותר מחודש.

יו״ר הקואליציה, ח״כ דוד ביטן הודיע כי ידרוש על פי חוק חופש המידע לקבל לידיו את פירוט השיחות של ראשי ממשלה קודמים: אולמרט, שרון וברק עם עורכי והמו״ל של ידיעות אחרונות, עיתון הארץ ומעריב בתקופה שכהנו כראשי ממשלה. ח״כ ביטן טוען כי שיחות של ראשי ממשלה, לשכותיהם ופוליטיקאים עם עורכי עיתונים הנה חלק מעבודתם וכי הנסיון להפוך התנהלות שחוצה את הקשת הפוליטית והתקשורתית לבעייתית הנה מסולפת וגובלת בשערורייה. ח״כ ביטן: ״שוב מנסים לייצר דין אחד לנתניהו ודין אחד לאחרים״.