פיפ"א קיבלה השבוע החלטה היסטורית כאשר החליטה לקבוע משחק חוזר בין נבחרות דרום אפריקה וסנגל, בעקבות מכירת משחק ודאית שביצע שופט המשחק, ג'וזף לאמפטי בן ה-42 מגאנה. לאמפטי אף קיבל עונש השעיה לכל החיים בעקבות מכירת משחקים לאורך השנים האחרונות.

הכל התחיל במהלך משחק המוקדמות של מונדיאל 2018, שהתקיים בחודש נובמבר בשנה שעברה. ג'וזף לאמפטי היה השופט הראשי במשחק והחליט, בהחלטה מעוררת מחלוקת, להעניק בדקה ה-42 פנדל לזכות דרום אפריקה המארחת אחרי כדור שהוגבה לרחבה ופגע ברגל של בלם נבחרת סנגל וקבוצת נאפולי, קאלידו קוליבאלי.

השופט טען בנחרצות לנגיעת יד של הבלם, למרות שהיה ניתן לראות בברור שהכדור פגע בברכו של הבלם. דרום אפריקה ניצלה את המתנה ועלתה ליתרון 1:0. משם המשיכה דרום אפריקה לניצחון ביתי חשוב 2:1.
סנגל התלוננה לאחר המשחק על הטעות הביזרית והמוגזמת לטענתם וכאשר פיפ"א חקרה את העניין היא הגיעה למסקנה שלאמפטי מכר את המשחק. פיפ״א בסיום המשפט שהתנהל לא פרסמה על מה היא הסתמכה והוציאה הודעה כללית "השופט הורשע בהפרת חוק 69 פסקה 1 (השפעה בלתי חוקית על תוצאת המשחק) במהלך משחק המוקדמות מונדיאל 2018 בין מדינות דרום אפריקה וסנגל".

זאת אינה הפעם הראשונה שלאמפטי מסתבך לאחר שיפוט שערורייתי. ב-2010 למפאטי הושעה על ידי התאחדות הכדורגל האפריקאית אחרי שהעניק שער לא חוקי במסגרת משחק חצי הגמר ליגת האלופות האפריקאית.

דוברות פיפ"א הוציאה הודעה לתקשורת על פיה "התאחדות הכדורגל החליטה על קיום מחדש של המשחק במסגרת מוקדמות המונדיאל בין נבחרות דרום אפריקה וסנגל שהתקיים ב-12 בנובמבר 2016. המשחק החוזר יתקיים במהלך חודש נובמבר 2017. כמוצהר בנהלי פיפ"א החלטה תבוצע במידי, אך ניתן יהיה לדון בה מחדש בכינוס הבא של התאחדות ב-14 בספטמבר".

כעת צריך יהיה לעקוב האם דרום אפריקה תבצע החלטה מעוררת מחלוקת ותערער על ביטול ניצחונה או האם לסנגל תהיה הזדמנות שניה להשיג ניצחון במשחק החוזר ולשפר עמדות במאבק בבית ד' מול כף וארדה ובורקינה פאסו שמובילות את הבית עם שש נק' ומשחק עודף כאשר סנגל שלישית עם נקודה פחות וכעת עם משחק פחות. דרום אפריקה אחרונה בבית עם נקודה בלבד.