הוריקן אירמה מתקרב לחופי פלורידה. על פי חזאים, החלו לנשב באיזור סופות טורנדו המבשרות על בואה המתקרב של הסופה שהותירה אחריה עד כה הרס ונפגעים רבים לאורך חופי האוקיינוס האטלנטי. שלשום (שישי) בשעות הערב הודיעו בכירים במדינה ליותר מ-5 מיליון תושבים כי עליהם למהר ולהתפנות מהאזור לפני הגעת הסופה שצפויה לעבור את מדינת פלורידה מצידה האחד לשני. ואכן, במשך היומיים האחרונים פונו מהאזור כ-6.3 מיליון תושבים – פינוי חסר תקדים. "לא נוכל להציל אתכם באמצע הסופה. אתם לא הולכים לשרוד", הזהיר המושל מושל פלורידה ריק סקוט, את התושבים. בהמשך מסר לאלו שנשארו כי עליהם "להיכנס למקלטים ולא להיות בכבישים". הוא הוסיף כי "הסופה הגיעה. זאת סופה קטלנית, והמדינה שלנו מעולם לא ראתה דבר כזה".

אתמול (שבת) נחלשה מעט הסופה ועברה לקטגוריה 4 עם רוחות במהירות של כ-250 קמ"ש, אך החזאים חוזים כי הסופה תתחזק שוב לדרגה 5 כאשר תשוב לחוף ליד קיי ווסט הבוקר.

פקקי תנועה בכבישים היוצאים מפלורידה לקראת התקרבותה של ההוריקן ׳אירמה׳ (צילום: AP Photo/John Bazemore).

לפי תחזיות שונות המסלול הפוטנציאלי של הסופה "אירמה" יעבור באזור החוף המערבי של פלורידה, הרחק מאזור המטרופולין של מיאמי המיושב על ידי כ-6 מיליון בני אדם, בתקווה שמדובר בסופה "פחות מסוכנת וקטלנית", אמר החוקר בריאן מקנולדי מאוניברסיטת מיאמי.

למרות זאת, הזהירו החוקרים כי הרוחות החזקות של ההוריקן כל כך רחבות שהן עלולות להגיע מחוף אל חוף ועלולות לבחון את המדינה השלישית בגודלה בארה"ב שעברה בשנים האחרונות תנופת פיתוח עם סטנדרטים מחמירים יותר של בנייה חסינת הוריקנים.

הוריקן אירמה פוגע בבתים על קו החוף באי סנט מארין (צילום: Gerben Van Es/Dutch Defense Ministry via AP)

הוריקן אירמה ברפובליקה הדומניקנית 7 בספטמבר (צילום: AP Photo/Tatiana Fernandez)

"מדובר בסופה שתהרוג אותך אם לא תזוז מהדרך שלה," אמר דניס פלטג'ן, מטאורולוג מהמרכז הלאומי להוריקנים. "כולם הולכים להרגיש אותה".

הסופה אירמה כבר פגעה בקאריביים והשאירה אחריה כ-20 הרוגים ואלפים מחוסרי בית כאשר חירבה מספר שמורות באיים הקאריביים.

בפלורידה, מחסור בדלק ופקקי תנועה עיכבו את הפינוי והפכו נסיעות קצרות למבחן לכוח הרצון. חלקים בכבישים המהירים באזור הפכו לפקקי תנועה עצומים.

"אנחנו עוזבים את המדינה" אמר מני זוניגה, שעזב את ביתו במיאמי כבר ביום חמישי כדי להמנע מהפקקים. "ארימה הולכת לקחת איתה את כל פלורידה".

למרות שנהג כל הלילה, עדיין לקח לו 12 שעות להגיע לאורלנדו – נסיעה שבדרך כלל אורכת כ-4 שעות. משם הוא ואישתו יחד עם שני ילדיהם ושני הכלבים המשיכו לארקנסס.

יותר מ-5.6 מיליון איש בפלורידה, יותר מרבע מאוכלוסיית המדינה, קיבלו הוראה להתפנות ועוד כ-540 אלף קיבלו הוראה להתרחק מחופי ג'ורג'יה. הרשויות פתחו מאות מקלטים עבור אנשים שלא התפנו. כל המלונות באזור ועד אטלנטה מלאים במפונים.

אנשים מתכוננים לסופת אירמה בפורטו ריקו, 5 בספטמבר (צילום: AP Photo/Carlos Giusti)

מושל פלורידה, ריק סקוט, אמר כי אנשים שמתפנים יכולים לנהוג בזהירות גם בשולי הכבישים. עם זאת הוא הורה להשאיר נתיב פתוח עבור משאיות אספקת הדלק והמצרכים.

"אם אתם מתכננים לעזוב ולא עוזבים הלילה, תאלצו לנהוג בתוך הסופה המסוכנת הזאת על אחריותכם" אמר סקוט.

פארקי השעשועים של דיסני וורלד יסגרו למבקרים החל משבת בבוקר וישארו סגורים עד יום שלישי, כך גם עולם המים ואולפני יוניברסל באורלנדו.

עם רוחות שהגיעו למהירות של 300 קמ"ש, אירמה היא הסופה החזקה ביותר שנצפתה באוקיינוס האטלנטי.