הוריקן אירמה מכה בפלורידה מחוף לחוף: עם רוח במהירות של כ-160 קמ"ש הציפה הסופה בתים ורחובות, ניתקה את החשמל למיליונים, הפילה מנופי בנייה רבים ויצרה נזק שעוד קשה להעריך את היקפו בכל פלורידה והאיים הסמוכים לה. גודל הסופה הוא כ-640 ק"מ, כשמרכזה כ-22 ק"מ. יותר מ-160 אלף בני אדם נכנסו למקלטים מסכנת הסופה.

הוריקן ״אירמה״ מכה בפלורידה (צילום: AP Photo/David Goldman)

באיזור פלורידה עוד אין דיווח על הרוגים כתוצאה מהסופה. באיים הקאריבים, שם הכתה הסופה בימים האחרונים, נהרגו לפחות 24 אנשים.

הוריקן אירמה נשאר ברמת סיכון 2, למרות שנחלש מעט והגיע למהירות של 160 ק"מ. בשעות אלה מכה הסופה באיזור מפרץ טמפה שבמזרח פלורידה. מהמרכז לסופות הוריקן בארה"ב נמסר כי עין הסערה היא בערך בגודל של 22 ק"מ בדרום מזרח טמפה ונעה במהירות של 80 קמ"ש.

יותר מ-3.3 מיליון בתי ובתי עסק בפלורידה נמצאים כעת ללא חשמל בזמן שהסופה מכה בפלורידה. הפסקות החשמל צפויות להמשך ככל שהסופה תמשיך צפונה. מהרשויות נמסר כי יקח שבועות להחזיר את החשמל לכולם.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר להכריז על פלורידה כאזור אסון, ובכך פתח את הדרך לעזרה פדרלית.

"ברגע שהמערכת תעבור אותנו, יתחיל המירוץ להצלת חיים", כך אמר מנהל סוכות החירום הפדרלית ברוק לונג לערוץ פוקס ניוז.

חזאים אומרים כי הם צופים שהמרכז של ההוריקן ישאר ביבשה מעל פלורידה, ואז יתקדם לכיוון ג'ורג'יה, אלבמה וטנסי. הם גם צופים כי אירמה תחלש ותהפוך לסופה טרופית מעל צפון פלורידה או דרום ג'ורג'יה, בזמן שהיא מאיצה את קצב התקדמותה. ממרכז ההוריקנים מדגישים כי עדיין מדובר בסופה מאיימת ומסוכנת עם התפרצויות סוערות, רוח וגשמים כבדים.

בשעות האחרונות קרסו שלוש מנופי בנייה באיזור פלורידה. מהממשל המקומי באזור איי פלורידה שם עברה הסופה אתמול נמסר כי היום יתחילו במעבר מבית לבית בחיפוש אחר ניצולים ולזהות מקרי מוות בחלק מהבתים שלא פונו.