הסכם סחר חדש בתחום הקלין-טק בהיקף של 300 מיליון דולרים נחתם בין ישראל לסין. שר האוצר כחלון שחתם על ההסכם בבייג'ינג אמר לעמיתו שר האוצר הסיני ג'י שיאו: "אנו רואים בשיתוף הפעולה הכלכלי עם הממשל הסיני יעד אסטרטגי".

החתימה על הסכם הקלין-טק מהווה למעשה חידוש להסכם שנחתם ב-2012 ומסתיים בסוף השנה. מאז 1995, אז החלה מדינת ישראל לחתום על הסכמים מסוג זה עם הממשל הסיני, בוצעו כ-320 עיסקאות בהיקף כולל של כ-1.75 מיליארד דולר.

שר האוצר משה כחלון והחשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו, השתתפו בטקס שנערך היום בבייג'ינג, לחתימה על פרוטוקול פיננסי ייעודי חדש בתחומי הקלין-טק בין ממשלות ישראל וסין (צילום: דוברות משרד האוצר)

ההסכם שנתחם נועד לעודד עסקאות ייצוא של טכנולוגית מים, אנרגיה ירוקה, וחקלאות מתקדמת מישראל לסין. על פי ההסכם, בנקים ישראלים יעמידו הלוואות ארוכות טווח לרכישת ציוד מחברות ישראליות והמדינה תערוב להלוואות. בהסכם הנוכחי הקלו במשרד האוצר את תנאי ההשתתפות כך שגם חברות בינוניות יעמדו בקריטריונים ויוכלו להנות מההסכם.

במעמד החתימה על ההסכם אמר שר האוצר כי "הביקור בסין מגיע בהמשך ליישומן של עסקאות ייצוא בהיקף משמעותי מישראל לסין בשנים האחרונות, המלמד על עוצמתה של התעשייה הישראלית והמוניטין שלה בעולם. אנו רואים בשיתוף הפעולה הכלכלי עם הממשל הסיני יעד אסטרטגי שיאפשר ליצואנים הישראלים להרחיב את פעילותם, ופועלים לחיזוקו באמצעות הרחבת הפרוטוקול הפיננסי לתחומי ייצוא נוספים, לטובת הכלכלה הישראלית. בהסכם הנוכחי התעקשנו על תנאי סף שיאפשרו גם לחברות בינוניות להשתלב ולייצא".

החשב הכללי באוצר שהשתתף במשלחת לסין והיה מבין מנסחי ההסכם, הוסיף כי "החתימה על פרוטוקול פיננסי חדש בתחום טכנולוגיות הקלין-טק מהווה חיזוק נוסף לקשר הכלכלי החשוב בין שתי המדינות, שהחל לפני למעלה מ-20 שנים. הפרוטוקול הנוכחי והרצון המשותף להרחבת הפעילות הכלכלית בעתיד, יעודדו את שיתופי הפעולה בין הצדדים גם בתחומי עשייה נוספים".