הממשלה ביקשה מבית הדין הארצי לעבודה לדחות את ביצוע החלטתו להשוואת שכר השוטרים והסוהרים לשכר אנשי הקבע בצה"ל – כך הודיעה היום (שלישי) הפרקליטות לבית הדין. זאת על מנת להמתין למסקנות של צוות בין משרדי שידון בעניין ויציג את מסקנותיו בתוך חודש וחצי, כלומר בסוף חודש אוקטובר הקרוב. לפי הודעת הממשלה, בצוות ישתתפו מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר, ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, מנכ"ל האוצר שי באב"ד, הממונה על השכר ערן יעקב ונציגי המשרד לבטחון פנים, המשטרה, שב"ס, שב"כ והמוסד.

ביוני האחרון קבע בית הדין הארצי לעבודה כי המדינה מפרה את החלטת הממשלה משנת 1979, הקובעת כי יש להשוות את שכר השוטרים והסוהרים לשכרם של חיילי הקבע (החלטה המכונה ש/33). זאת מכיוון שלא העניקה להם תוספת המכונה 'תוספת אי ביטחון תעסוקתי', אשר ניתנה לאנשי הקבע בצה"ל החל משנת 2007. באוגוסט ערער משרד האוצר על ההחלטה לבית הדין הארצי לעבודה, ובמקביל פעל לשינוי החלטת הממשלה ולביטול ההצמדה. בשבועות האחרונים נאבקים נגד המהלך משפחות השוטרים והסוהרים, וגמלאי המשטרה והשב"ס – וכעת, עם כניסת משכורות חודש אוגוסט, התגברה התסיסה גם בקרב השוטרים המשרתים עצמם. בסופו של דבר החל הליך הידברות עם הממשלה שהוריד מסדר היום את החלטת הממשלה לביטול ההצמדה.

הסיקור המלא

החלטה ש/33 התקבלה על רקע חקיקת חוק האוסר על השוטרים להתאגד ולהקים ארגון עובדים אשר ייצג את עמדתם ואת בעיותיהם למול המשטרה והמדינה – ארגון הנחוץ לשוטרים במיוחד נוכח העובדה שנאסרה עליהם בפקודה כל פעילות פוליטית או פעילות מחאה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לאחר מלחמת לבנון השנייה, החליטה ב-2006 הממשלה על תוספת שכר לנגדים אותה כינתה "תוספת אי ביטחון תעסוקתי". על פי החלטת הממשלה ש'33, התוספת הזו היתה אמורה לחול גם על השוטרים ואנשי השב"ס, אולם בפועל הדבר לא קרה. מספר גמלאי משטרה ושב"ס עתרו בנושא לבית הדין לעבודה, ובסוף חודש יוני קבע שופט ביה"ד האזורי לעבודה בת"א אורן שגב כי על הממשלה לשלם לשוטרים ולאנשי השב"ס את התוספת.

"באשר להיבט התקציבי חרף המשמעות התקציבית כבדת המשקל שיש לקבלת התביעה, ברי, כי שעה שממשלות ישראל השונות, אשר קיבלו את החלטה ש / 33 ושבו ואשררו אותה, הן לקחו בחשבון את ההשלכה הכספית שיש לכך מבחינת תקציב המדינה ותקציבי המשטרה ושירות בתי הסוהר. כך או כך, חברי הוועדה אינם יכולים להביא לביטולה באמצעות אי קבלת החלטה על אופן יישומה" כתב השופט שגב.